Ziemia Radomska

Szczypta historii

Wybraliśmy się na wycieczkę w okolice Radomia. Radom leży na rdzennie polskich ziemiach. W I Rzeczpospolitej należał do ziemi sandomierskiej. Po III rozbiorze region został zagarnięty przez Austriaków. W 1809r., po walkach z Austrią, został włączony do Księstwa Warszawskiego. Po klęsce Napoleona w 1815 r. region wszedł w skład Królestwa Polskiego pod protektoratem Rosji. W sumie region przynależy do Polski przez 931 lata.

Kościół św. Wojciecha w Skrzyńsku

Późnobarokowy kościół ufundowany przez starostę uszyckiego Karola Szydłowskiego w 1760 r. W 1909 r. podwyższono wieże. Na froncie wieże flankują herb fundatora Lubicz. W 2005 roku podczas wymiany tynków w dolnej części kościoła dr Jerzy Sikora z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego odkrył ślady wcześniejszej świątyni z XII wieku w stylu romańskim, w postaci wtórnie wykorzystanych kamiennych ciosów oraz romańskie płyty nagrobne z motywem krzyża (obecnie prezentowane na zewnątrz kościoła), a w rozbieranym murze otaczającym kościół romańską chrzcielnicę kielichową i dwa romańskie kapitale kostkowe, które datowane są na XII wiek. Kościół św. Wojciecha jest Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej.

Kościół św. Wojciecha w Skrzyńsku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Postanowiliśmy odwiedzić pałac w Orońsku należący niegdyś do Józefa Brandta, polskiego malarza szkoły monachijskiej. W dawnych zabudowaniach gospodarczych posiadłości umieszczono obecnie Centrum Rzeźby Polskiej. Historię Centrum zapoczątkowały w 1965 roku warsztaty twórcze i plenerowa ekspozycja prac artystów rzeźbiarzy. Od 1981 roku Centrum Rzeźby Polskiej zaczęło funkcjonować jako placówka państwowa. Każdego roku z różnych możliwości pobytowych korzysta ponad 200 artystów polskich i zagranicznych. Centrum dysponuje przestrzenią parkową o ciekawych walorach architektonicznych i krajobrazowych. Tworzą ją Muzeum Rzeźby Współczesnej oraz galerie rozlokowane na obszarze parku krajobrazowego. Sale wystawowe goszczą kilkanaście prezentacji rocznie.

Pałac w Orońsku
Pawilon wystawowy

Pałac Kochanowskich w Konarach

Konary do poł. XVI w. były rodową posiadłością Firlejów (Konarskich). Od 1540 r majątek trafił w ręce Piotra Kochanowskiego, ojca najsłynniejszego polskiego poety czasów renesansu – Jana. Jan Kochanowski często bywał w rodzinnych posiadłościach. W 1845 roku Konary kupiła rodzina Helbichów. Częstym gościem w Konarach był Kazimierz Asnyk, ojciec poety Adama. W 1939 r. po wybuchu wojny teren majątku Konary został przeznaczony na poligon Luftwaffe. Obecnie pałac przekształcono w luksusowy hotel Domaniowski.

Hotel Domaniowski w Konarach
Hotel Domianowski

Pożyteczne informacje

  • Hotel Pałac Domaniowski, Konary, https://palacdomaniowski.pl/