Wybraliśmy się na wycieczkę do Tuchowa położonego na ziemi tarnowskiej. Tuchów położony jest nad rzeką Białą. Tereny te przynależą do Polski przez 878 lat.

Tuchów

Miasto powstało na początku XII wieku jako posiadłości benedyktynów z Tyńca. Nad rzeką Białą, na miejscu pogańskiej gontyny, za sprawą króla Bolesława Chrobrego przed 1015 r. wzniesiono kościół ku czci Matki Bożej Wniebowziętej. W związku z odkryciem ok. 1315 r. złóż soli uzyskał Tuchów prawa miejskie 2 listopada 1340 roku, z nadania Kazimierza Wielkiego. W herbie miasta znalazły się dwa skrzyżowane klucze z mieczem pośrodku, mitrą i literami: C.T.O.S.B., co oznacza Civitas Tuchoviensis Ordinis Sankti Benedicti (Miasto Tuchów Zakonu Świętego Benedykta).

Obecny herb Tuchowa
Kazimierz Wielki nadaje opatowi tynieckiemu Bogusławowi przywilej miejski dla Tuchowa

W XV w. kościół spłonął wraz z całą miejską zabudową. Na przeciwległym brzegu Białej zbudowano drugi kościół, do którego sprowadzono około 1620 roku namalowany przez Mistrza Ołtarza z Bodzentyna obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem „Tuchowskiej” – uznany wkrótce przez komisję biskupią jako cudowny. Benedyktyni opiekowali się tutejszym sanktuarium jeszcze po kasacie zakonu przez zaborcę austriackiego. Na przełomie XIX/XX w. klasztor oraz sanktuarium maryjne z cudownym obrazem przejęli redemptoryści.

Po wojnie miasto za sprawą redemptorystów stało się najsłynniejszym miejscem pielgrzymkowym diecezji tarnowskiej. Co roku podczas trwającego od 1 do 9 lipca Wielkiego Odpustu do Tuchowa przybywa ok. 100 000 wiernych.

Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła

Późnobarokowy kościół został zbudowany w 1794 r. na miejscu dwóch wcześniejszych świątyń o tym samym wezwaniu, pierwszej, drewnianej z 1458 roku i kolejnej, murowanej, pochodzącej z XVII wieku. Obecny kościół powstał dzięki fundacji benedyktynów z opactwa w Tyńcu. Większość wyposażenia wnętrza kościoła: ołtarz główny i część bocznych, ambona, chrzcielnica, prospekt organowy, stalle i dwa konfesjonały reprezentują styl rokokowy.

Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła
Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła
Ołtarz i ambona w kościele św. Jakuba by MOs810 – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Organy w kościele św. Jakuba by MOs810 – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Barokowa bazylika jest kościołem przyklasztornym. Pierwsza, drewniana świątynia powstała pod koniec XI wieku za sprawą benedyktynów z opactwa tynieckiego. W XVI wieku umieszczono w kościele obraz Matki Bożej, który zasłynął on łaskami i zaczął przyciągać pątników. W związku z tym tuchowscy benedyktyni zdecydowali się na wybudowanie nowego kościoła pielgrzymkowego. Budowa trwała od 1665 do 1682 roku. Większość wyposażenia wnętrza pochodzi z okresu baroku. W późnobarokowym ołtarzu głównym z 1741 roku, autorstwa Antoniego Frąckiewicza, wprawiony jest otoczony czcią obraz Matki Bożej Tuchowskiej. Z warsztatu Antoniego Frąckiewicza pochodzi także późnobarokowa ambona z 1726 roku.

Bazylika Nawiedzenia NMP, Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej by Andrzej Otrębski – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Bazylika Nawiedzenia NMP, by Andrzej Otrębski – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Cudowny obraz Matki Bożej Tuchowskiej.

Klasztor redemptorystów

Obok kościoła znajdują się zabudowania klasztoru zgromadzenia redemptorystów, którzy opiekują się sanktuarium maryjnym. Klasztor wybudowano w końcu XIX wieku. Przy klasztorze i sanktuarium znajduje się Muzeum Misyjne Redemptorystów, eksponujące przedmioty codziennego użytku, pochodzące z krajów misyjnych, w których pracują polscy redemptoryści, przede wszystkim z Ameryki Południowej.

Klasztor i Wyższe Seminarium Duchowne o.o. redemptorystów w Tuchowie by Gliwi – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Klasztor o.o. redemptorystów
Klasztor oo redemptorystów by Paweł Klasa – Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Ratusz

Klasycystyczny ratusz został odbudowana po zniszczeniach w1874 r. z wykorzystaniem części fundamentów i ścian poprzedniej budowli.

Ratusz

Kuchnia regionalna

Na domową smaczną kuchnię zapraszamy do restauracji Płowiecki. Możemy tam posmakować domowe zupy, pierogi, gołąbki z sosem pomidorowym

Pożyteczne informacje

  • Restauracja Płowiecki, Mickiewicza 3