Niecodziennych wrażeń dostarcza wizyta w Zalipiu – małej wiosce położonej na Nizinie Nadwiślańskiej na północ od Tarnowa. Znajdziemy tu kilkadziesiąt malowanych chat w kwieciste, jaskrawo kolorowe wzory. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach.

Zalipiańskie kwiaty
by Ricardo77 – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Zagroda Felicji Curyło

Za nestorkę zalipiańskich malowanek uważana jest Felicja Curyło. Budynki malowane przez artystkę we własnej zagrodzie stały się jeszcze za jej życia atrakcją etnograficzną masowo odwiedzaną przez turystów. Po śmierci zagroda została zakupiona od rodziny artystki przez „Cepelię”, która w 1978 przekazała ją Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. W 1981 przeniesiono do tej zagrody z innej części wsi budynek z XIX w. Całość tworzy skansen architektury i sztuki ludowej udostępniony turystom.

Zagroda Felicji Curyłowej, muzeum
Wnętrze domu w zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu. by Kgbo – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Dom Malarek

Drugim centrum malarstwa w Zalipiu jest Gminny Ośrodek Kultury „Dom Malarek” powstały w 1978 r..

Dom Malarek
Dom Malarek
Zegar słoneczny
Ławki, drzewa, studnie – wszystko pomalowane
Pomalowana chałupka

Konkurs „Malowana Chata”

Z inicjatywy Muzeum Okręgowego w Tarnowie, corocznie organizowany jest konkurs „Malowana Chata” organizowany w weekend po święcie Bożego Ciała, którego zasadniczym celem jest utrzymanie i rozwój tradycji zdobienia domów i budynków gospodarczych, charakterystycznymi motywami kwiatowymi.

Malowana zagroda
Malowana chata
Malowana chata
Malowana chata
Malowana chata
Malowana stodoła
Malowany piec w Zalipiu by Ricardo77 – Praca własna, CC BY 3.0
Malowane naczynia by Ricardo77 – Praca własna, CC BY 3.0
Przydrożny kwietnik