Piastowskie księstwo opolskie

Postanowiliśmy zrobić wycieczkę śladami śląskich Piastów na terenie dawnego księstwa opolskiego. Śląsk stanowił część rodzącej się Polski od czasów pierwszych Piastów – Mieszka i Bolesława Chrobrego. Na skutek rozbicia dzielnicowego w 1138 r., Śląsk otrzymał Władysław II Wygnaniec – najstarszy syn Bolesława III Krzywoustego. Kolejne lata przyniosły dalsze podziały – w 1172 r. powstało księstwo opolskie, a później opolsko-raciborskie. W 1313 r. od księstwa opolskiego odłączyło się księstwo niemodlińskie. Powtórnie zjednoczone księstwo opolskie przetrwało aż do 1532 r., czyli do śmierci  Jana II Dobrego – ostatniego księcia opolskiego z rodu Piastów. Księstwo sięgało wtedy po Racibórz i Gliwice.

Po bezpotomnej śmierci Jana II Dobrego księstwo dostało się pod panowanie Hohenzollernów (jako lenników czeskich), by od 1666 r. znaleźć się pod bezpośrednim panowaniem Habsburgów. Od czasu I wojny śląskiej i najazdu przez króla pruskiego Fryderyka II, w 1742 r. obszar księstwa opolskiego znalazł się w granicach Prus. Łącznie region opolski przynależy do Polski przez 393 lata (do Prus i Niemiec przez 203 lata).

Zamek piastowski w Niemodlinie

Niemodlin w 1313 r. stał się stolicą niezależnego księstwa niemodlińskiego i pozostawał nią aż do 1497 r. Piastowski książę Bolesław Niemodliński wybudował tu zamek, który był wielokrotnie przebudowywany. W XIX w. nadano mu styl renesansowy i otoczono parkiem.

Zamek z lotu ptaka, by ZamekwNiemodlinie – Praca własna, CC BY-SA 4.0,
Dziedziniec zamku w Niemodlinie

Wnętrze zamku

Zamkowa wystawa ikon

Andrzej w stroju rycerskim
Budynek bramny, podzamcze z małą gastronomią

Jadąc samochodem po centralnej części Opolszczyzny zwróciliśmy uwagę na dwujęzyczne tablice miejscowości. Zamieszkująca tu mniejszość niemiecka to potomkowie mieszkańców narodowości niemieckiej, którzy po przejęciu w 1945 r. tych terenów przez państwo polskie zadeklarowali chęć pozostania na tych ziemiach i uniknęli wysiedlenia do Niemiec. Ogólną liczbę Niemców w województwie opolskim określa się na 78 tys. osób (7.7% wszystkich mieszkańców Opolszczyzny, dane z 2011 r.).

Pałac Tułowice

Pałac w Tułowicach został wzniesiony w 1879 roku przez hrabiego Fryderyka Frankenberg-Ludwigsdorf von Schellendorf. Pałac został zbudowany w stylu neorenesansowym z bogatym wystrojem architektonicznym. Pałac jest otoczony parkiem krajobrazowym.

Pałac w Tułowicach
Dziedziniec pałacu Tułowice by ZeroJeden – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Pałac Moszna

Jeden z najpiękniejszych pałaców Opolszczyzny znajduje się w Mosznej. Barokowy pałac zbudowano w połowie XVIII w. Później pałac został przejęty przez śląski ród Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Pałac posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Część wschodnia (z oranżerią) jest utrzymana w stylu neogotyckim, a zachodnia w stylu neorenesansowym. Pałac jest otoczony parkiem krajobrazowym z cennym drzewostanem i pięknym nasadzeniem rododendronów. W parku odbywa się doroczne Święto kwitnącej azalii.

Pałac w Mosznej by Poconaco – Praca własna, CC BY-SA 4.0,
Pałac w Mosznej
Zamek od strony dziedzińca
Ogrody zamkowe
Klatka schodowa,

Kuchnia regionalna

W restauracji w zamku Moszna można spróbować wyśmienitej kuchni śląskiej i opolskiej. Oprócz rolady wieprzowej z kluskami śląskimi i czerwoną kapustą można tu zjeść filet z pstrąga w tarcie cytrynowo – dyniowej, pieczony filet z indyka z frytkami, comber z daniela w boczku ze smażonymi grzybami, pieczony udziec jelenia w sosie borowikowym, tradycyjny schabowy i naleśniki. Warto popróbować wspaniałych deserów.

Praktyczne informacje

  • Restauracja Zamkowa, Moszna Zamek
  • Zwiedzanie zamku w Niemodlinie, tel. +48 536 800 250,  rezerwacje@zamekwniemodlinie.pl