Pałace Podkarpacia

Ziemia przemyska

Ziemia przemyska przynależy do Polski łącznie 553 lat. Związek z Polską zaczyna się w 1008 r., gdy Bolesław Chrobry przyłączył na 23 lata Grody Czerwieńskie do Polski. Zostały one wkrótce podpite i włączone do Rusi Kijowskiej. W 1054 r. zmarł książę Jarosław Mądry, który rozdzielił Ruś na pięciu synów i zapoczątkował okres rozbicia dzielnicowego. Powstałe Księstwo Halicko-Wołyńskie popadało w zależność lenną od chanów tatarskich i Mongołów. Książe Daniel Halicki przeniósł stolicę z Halicza do Chełma. W 1344 r. Kazimierz Wielki przyłączył do Polski ziemię przemyską i odtąd stała się ona trwałą częścią Korony Polskiej. W Rzeczpospolitej Obojga Narodów należała do województwa ruskiego. Na skutek I rozbioru ziemia przemyska trafiła w ręce Austriaków.

Arboretum w Bolestraszycach

W 1846 r. zamieszkał i zaczął tworzyć w Bolestraszycach znakomity malarz Piotr Michałowski. Wybudował on dwór i założył wspaniały park.

Arboretum powstało w 1975 roku. Organizatorem i konsekwentnym wykonawcą w latach 1975-2002 był dr hab. Jerzy Piórecki. W arboretum znajduje się kilka tysięcy gatunków, odmian i form roślin.

Dwór w Bolestraszycach
Stawy w Arboretum

Twierdza Przemyśl

W czasach zaborów ziemia przemyska była okupowana przez Austriaków. Gdy stosunki między Rosją a Austrią uległy znacznemu pogorszeniu zaczęto budować twierdzę przemyską, Jej budowę rozpoczęto w 1853. Głównym celem twierdzy miała być obrona Bramy Przemyskiej. Twierdza składała się z pierścienia 17 fortów głównych ułożonych na 45 km obwodu oraz 14 stałych działobitni i szeregu budowli pomocniczych. Twierdza była w 1914 roku trzecią co do wielkości twierdza w Europie (po Antwerpii i Verdun). kompleks Twierdzy Przemyśl został wpisany na listę pomników historii.

Twierdza przeżyła dwa oblężenia rosyjskie. Podczas drugiego oblężenia 20 marca 1915 wydało rozkaz zniszczenia twierdzy i poddania się. Wkrótce Rosjanie przegrali bitwę pod Gorlicami, na wschód ruszyła ofensywa połączonych wojsk austro-węgierskich i niemieckich. Na terenie Przemyśla zorganizowano obronę na terenie zniszczonej twierdzy. 18 maja 1915 Przemyśl został otoczony, a 3 czerwca 1915 r. Rosjanie poddali się.

Fort GW XIII „San Rideau”

W Bolestraszycach znajduje się Fort GW XIII „San Rideau”. Fort powstał w latach 1892-1896, Miał on kształt trapezu o podstawie 250 m i szerokości 90 m. Otaczała go sucha fosa o pełnym profilu broniona z dwóch przeciwstokowych kojców oraz kojca szyjowego przyległego do głównego budynku fortu. W części szyjowej znajdował się główny budynek koszarowo-bojowy. Podczas I wojny światowej fort został wysadzony 22 marca 1915, w dniu poddania twierdzy.

Fort GW XIII
Fort GW XIII, by Wikimedia, CC BY-SA 2.5

Linia Mołotowa

Na skutek układu Ribbentrop -Mołotow granica pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Sowieckim została wyznaczona wzdłuż Sanu. Centrum Przemyśla znalazło się po stronie rosyjskiej. Na bazie austriackich fortów z I wojny światowej Rosjanie zbudowali zespoły umocnień na przedmieściach Przemyśla i jego okolicy: w Przemyślu – 18 schronów, Medyce – 8, Łuczycach – 5, Dybawce i Bachowie – 9.

Kuchnia regionalna

Nieopodal arboretum znajduje się restauracja Villa Bolestraszyce. Restauracja serwuje dania kuchni polskiej. Polecamy pyszne placki ziemniaczane.

Praktyczne informacje

  • Restauracja Villa Bolestraszyce, Bolestraszyce 153,