„Riese” (Olbrzym)

Wobec nasilających się alianckich nalotów bombowych w 1943 r. Niemcy przeniosły dużą część swej strategicznej produkcji zbrojeniowej w rejon Sudetów. Szczególne znaczenie miała mieć sieć potężnych bunkrów i budowli podziemnych wydrążonych w Górach Sowich. W 1943 roku rozpoczęto zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem „Riese” (Olbrzym). Budowa nie została nigdy ukończona, pozostawiając po sobie szereg niedokończonych podziemnych kompleksów.

Program „Riese” obejmujący budowę kompleksów: „Rzeczka”, „Jawornik”, „Włodarz”, „Osówka”, „Soboń”, „Gontowa”.

Prace budowlane koordynowała Organizacja Todt. Do drążenia podziemnych zespołów wykorzystywano więźniów i jeńców wojennych kwaterowanych w kilku okolicznych obozach pracy.

W zboczach gór wiercono otwory w skałach, które rozsadzano materiałami wybuchowymi. W ten sposób powstawały sztolnie i komory, które wzmacniano obudowami żelbetowymi. Całość była uzbrojona w potężne sieci infrastruktur drogowych, kolejowych, a także wodociągowych, kanalizacyjnych, telefonicznych i energetycznych.

Poszczególne kompleksy Riese” są następujące:

•             Rzeczka (Walim). Podziemny kompleks wykuty w górze Ostra o długości tuneli 500 metrów (2500 m²).

•             Jawornik (Jugowice Górne). Podziemny kompleks wykuty w masywie Chłopskiej Góry o długość dostępnych podziemi 460 metrów (1400 m²).

•             Włodarz. Największy kompleks w masywie góry Włodarz o długość korytarzy 3200 metrów (10 700 m²). Część obiektu jest zalana wodą

•             Głuszyca – Osówka. Kompleks o długości korytarzy 1700 metrów (6700 m²)

•             Soboń. Kompleks z tunelami o długości 700 metrów (1900 m²).

•             Sokolec – Gontowa. Podziemny kompleks w masywie góry Gontowa o długości korytarzy 850 metrów (2400 m²), reszta zawalona.

Prace zostały wykonane tylko w części. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej w 1945 r. wiele podziemnych konstrukcji zostało zniszczonych, a przynajmniej tunele do nich prowadzące zostały wysadzone. Na podstawie szczątkowej dokumentacji można ocenić, że dotychczas około połowa podziemnych korytarzy nie została odnaleziona.

Podziemny kompleks Walim – Rzeczka

Do kompleksu prowadzą trzy sztolnie wykute w skałach wschodniego zbocza wzniesienia Ostrej. Sercem kompleksu są dwie równoległe sztolnie oraz duże hale.

Wejście do podziemnego kompleksu by Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Atrapa rakiety V-1
Podziemny bunkier
Podziemne komory
Podziemne sztolnie
Podziemna komora, widowisko multimedialne

Kuchnia regionalna

Na posiłek wybraliśmy się do Zajazdu Hubert prowadzonego przez rodzinę Myślińskich. Zabytkowy zajazd się mieści w Walimiu w odrestaurowanym budynku z 1801 r. Na zapleczu mamy „Mój Eko Ogród“ pełen ziół i kwiatów. Serwowane tu są potrawy w stylu kuchni domowej oparte na własnych ekologicznych produktach. Szczególnie polecamy pierogi ruskie, ze szpinakiem, kaczego mięsa i z dzika i grzybów leśnych. Na deser warto spróbować szarlotkę z lodami i domowy sernik z gorącą czekoladą.

Praktyczne informacje

  • Zajazd Hubert, ul. Wyspiańskiego 9, Walim