Ziemia krośnieńska

Płynąca przez ziemię krośnieńska Jasiołka była przez wiele lat graniczną. W czasach wczesnosłowiańskich na wschód od Jasiołki rozpościerały się Grody Czerwieńskie, które Bolesław Chrobry w 1008 r., przyłączył na 23 lata do Polski. Zostały one wkrótce podbite i włączone do Rusi Kijowskiej. W 1054 r. zmarł książę kijowski Jarosław Mądry, który rozdzielił Ruś na pięciu synów i zapoczątkował okres rozbicia dzielnicowego. Powstałe Księstwo Halicko-Wołyńskie popadało w zależność lenną od chanów tatarskich i Mongołów. Książe Daniel Halicki przeniósł stolicę z Halicza do Chełma. W 1344 r. Kazimierz Wielki przyłączył do Polski ziemię krośnieńską i odtąd stała się ona trwałą częścią Korony Polskiej. W Rzeczpospolitej Obojga Narodów tereny na zachód od Jasiołki należały do województwa krakowskiego, a na wschód do województwa ruskiego. Na skutek I rozbioru ziemia krośnieńska trafiła w ręce Austriaków. Tereny na zachód od Jasiołki należały łącznie do Polski przez 878, na wschód tylko 553 lat.

Kopalnia ropy naftowej Bóbrka

W 1420 r. Bóbrka stała się własnością Cystersów po 1420 r. kiedy to została postawiona w zastaw i nie wykupiona. W XVII wieku miejscowość należała do Skotnickich.

Bóbrka leży na Pogórzu Jasielskim zbudowanym z piaskowców i łupków. Już Jan Długosz (XV w.) informował o istnieniu w okolicach Bóbrki tzw. oleju skalnego. W 1721 roku opisano poszukiwanie i przerób oleju skalnego (czyli ropy naftowej) w Bóbrce. W 1856 Karol Klobassa-Zrencki, Tytus Trzecieski i Ignacy Łukasiewicz zawiązali pierwszą na świecie spółkę naftową i wybudowali pierwszą w świecie kopalnię ropy naftowej. Pierwsze szyby, inaczej kopanki, Franek i Janina powstały ok. 1860 roku. Franek miał ok. 50 metrów, a wykopana później Janina – 132 metry głębokości.

Kopanka z trójnogiem
Wiertnica
Wiertnica

Ignacy Łukasiewicz w 1853 roku jako pierwszy przedestylował ropę naftową i otrzymał z niej naftę.

Destylarnia ropy naftowej
Apteka, ekspozycja multimedialna
Gabinet Łukasiewicza
Lampa naftowa wynaleziona przez Łukasiewicza

Po śmierci dyrektora kopalni Adolfa Jabłońskiego w 1887 r. zarząd i kierownictwo kopalni Bóbrka objął powstaniec styczniowy – inż. Zenon Suszycki. Rozpowszechnił na kopalni Bóbrka kanadyjską metodę wiercenia. Zbudował on pierwszy rurociąg do stacji kolejowej w Krośnie, którym tłoczona była ropa z kopalni Bóbrka.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza

Twórcą i współzałożycielem pierwszego w Europie skansenu naftowego – muzeum w Bóbrce był inż. Adam Hoszowski, a także inż. Górka.  Muzeum jest na terenie otwarta w 1854 roku i nadal działająca, kopalnia ropy naftowej. W 2018 kopalnia została wpisana na listę Pomników Historii. Na terenie pierwszej kopalni oleju skalnego znajduje się skansen przemysłowy.

Interaktywne muzeum
Stary szyb naftowy
Wieże wiertnicze
Wieże wiertnicze
Sprzęt do poszukiwań geologicznych
Wieże wiertnicze
Lampy naftowe

Kuchnia regionalna

Na posiłek wybraliśmy się do Rogatego Gościńca. Serwowana jest kuchnia domowa. Polecamy pierogi.

Praktyczne informacje

  • Rogaty Gościniec, Trakt Papieski 50, Rogi