Szczypta historii

Zapragnęliśmy odwiedzić „drewniane” Podlasie. Wybraliśmy teren na południe od Białegostoku. W średniowieczu cały ten region należał do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a po zawarciu w Lublinie unii realnej w 1569 roku wszedł w skład Korony. Zamieszkiwała te tereny drobna szlachta, w wielu miejscowościach znajdowały się dworki i folwarki, zdecydowanie przeważała zabudowa drewniana. W wyniku II rozbioru Rzeczpospolitej w 1793 r, okolice Białegostoku przypadły Niemcom, którzy utworzyli nową krainę „Nowe Prusy Wschodnie”. Od czasów wojen napoleońskich (od 1807 r.) Białystok wraz z okolicą został zagarnięty przez Rosję. Granica pomiędzy Księstwem Warszawskim (Mazowszem), a Podlasiem należącym do Rosji biegła wzdłuż Narwi. Podlasie wróciło do Polski dopiero w 1919 r. W sumie czas przynależności regionu do Polski wynosi 329 lat.

Majątek Howieny

Udaliśmy się do Pomigaczy, do perły drewnianej architektury Podlasia. Znajduje się tutaj Majątek Howieny. Miejsce ma niepowtarzalny klimat. Możne je określić jako skansen – znajduje się tutaj kilkanaście drewnianych obiektów charakterystycznych dla Podlasie. Najciekawszym obiektem jest dwór modrzewiowy z przepięknym gankiem.

Drewniany ganek w dworze modrzewiowym
Drewniana zabudowa w majątku

Czas się zatrzymał na brukowanej drodze wiodącej wśród zabytkowej zabudowy wiejskiej – kilku chat, z dworkiem staropolskim. Wszędzie widzimy dawne sprzęty,   maszyny rolnicze i narzędzia. Mijamy kuźnię i strażacką wieżę. Po terenie spacerują konie, kucyki, kozy, osiołki, kaczki, gęsi, łabędzie, psy i koty. Nieopodal znajduje się wiatrak. oraz mini zoo: małpki, kangury, daniele, lamy, alpaki, świnki wietnamskie i strusie.

Kuźnia
Wiatrak

W dworku staropolskim urządzono gospodę serwującą dania regionalne z terenu Podlasia. Na przystawkę polecamy wiejski chleb ze smalcem z dzika. Wśród regionalnych dań mamy m.in. karczek z jelenia, babkę ziemniaczaną, kartacze z mięsem, howieńskie pierogi.

Karczma
Karczma

W majątku mamy też murowany dwór, który spełnia rolę hotelu. Inwestycją z ostatnich lat jest wielka stodoła weselna, która przeznaczona jest na organizację rustykalnych wesel. Majątek Howieny jest prowadzony przez siostry Laurę, Rozalię i Natalię Mancewicz. Rozalia Mancewicz w 2010 r. zdobyła tytuł Miss Polonia.

informacje praktyczne

Majątek Howieny, pobyty grupowe, telefon: +48 600 012 348, email: biuro@majatek-howieny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *