Pałace Mazowsza (fragment trasy W501)

Szczypta historii

Wybraliśmy się na wycieczkę do Opypów koło Grodziska Mazowieckiego. Mazowsze stanowiło rdzenną część Polski od początku naszej państwowości. Na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego (1138 r.) doszło do rozbicia dzielnicowego i księstwo mazowieckie przez wiele lat wiodło samodzielny byt. Wkrótce Mazowsze rozpadło się na szereg ziem, np. ziemię warszawską. W latach 1351–1526 księstwo było lennem Polski. Po śmierci ostatniego władcy, Janusza III, Mazowsze zostało ostatecznie wcielone do Polski (w 1526 r.). W sumie ziemia warszawska (jako część Mazowsza) przynależy do Polski przez 904 lata.

Pałac Czosnowskich

Majątek Janczewskich w Opypach powstał w XVIII w. Pałac został wybudowany na przełomie XIX/XX w. dla Marii Klementyny Colonna Czosnowskiej. Jego ostatnim właścicielem był adwokat Bolesław Bielawski. Po wojnie mieścił się w nim dom starców, PGR i instytut badawczy. Pałac otacza 7-hektarowy park, w którym znajduje się m.in. pomnikowa lipa drobnolistna o obwodzie 3,7 m. W 2000 roku prywatny inwestor dokonał gruntownej przebudowy pałacu, dobudowano oficynę gospodarczą oraz uporządkowano tereny parkowe. Pałac obecnie służy jako hotel przeznaczony na ceremonie ślubne lub inne imprezy okolicznościowe.

Pałac Czosnowskich
Wnętrze pałacu, przytulny kominek
Smakowicze przy okrągłym stole, każdy fotel jest wyrzeźbiony z jednego kloca drewna lipowego
Pałac nocą

Grill z pyszną kolacją

Ognisko zachęcało do pieczenia kiełbasek
Można było pojeździć na sankach ciągniętych przez konie

A może zorganizujemy wesele?

W pawilonie przylegającym do pałacu organizowane są wesela i przyjęcia okolicznościowe. Do dyspozycji gości jest cały ogrodzony park pałacowy.

Pałac i pawilon weselny
Pawilon weselny
Gości powitają alpaki
Smakowicze z właścicielem

Pożyteczne informacje

  • Pałac Czosnowskich, Mazowiecka 163, Opypy, tel. 500 228 888

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *