Region sieradzki

Region sieradzki jest niepowtarzalny zarówno pod względem etnograficzno- kulturalnym jak i kulinarnym. Popularne sieradzkie tańce, takie jak owijoki czy pokrewne owczarki, oberki, czy też konik i weksel wygrywane na skrzypcach zachęcały do przyśpiewek przy stole:

 a ji zastowiejcie stoły oji na stołach talyrze…   

albo:

grejcie stołowi, stołowi a grejcie stołowi,

a niech się tam zabiyrajom a ku obiadowi.

Sieradzanie podlegali wpływom dużych sąsiednich regionów takich jak Śląsk, Wielkopolska, czy Małopolska co tłumaczy niejednorodność sieradzan pod względem gwary czy kuchni. Większość potraw nie odbiega od tradycyjnej kuchni szlachty mazowieckiej lub wielkopolskiej. Smaki mojego dzieciństwa to: zalewajka, kartofle z gziczką, kwasica, prażoki, plendze, zupa z bani z włochatymi kluseczkami, grzybowa z kaszą gryczaną, zsiadłe mleko i herbata ziołowa z lipy i rumianku z dodatkiem miodu. Wszystkie te dania nadal często goszczą na moim stole.

Wśród nich wyjątkowe miejsce zajmował śledź w śmietanie  z  utartym mleczem podany z ziemniakami w mundurkach, który  niezwykle smakował na wigilijnym stole, ale wyjątkowo w tym dniu bez ziemniaków, bowiem wierzono w przesąd , który mówił, że  kto będzie jadł w Wigilię ziemniaki nabawi się wrzodów. Prawda – nieprawda ? Nie wiem, nie jadłam nigdy ziemniaków w Wigilię.

Mamy Adwent, a Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, więc dziś przepis mojej mamy na śledzie w sosie śmietanowym z mleczem. Pamiętam z dzieciństwa ten wyborny smak i sama przyrządzam czasem to regionalne danie. Wiem, wiem, ktoś powie, że trudno jest dziś kupić śledzia z beczki z mleczem i ikrą, ale kochani poszukajcie. Są dostępne na bazarkach i w sklepach internetowych pakowane próżniowo. 

Przepis na  śledzie w śmietanie po majaczewicku:

Składniki to:

  • 3 średniej wielkości całe śledzie z mleczem ( ok. 1 kg)
  • 3 duże cebule
  • 1 jabłko
  •  250 ml wody
  •  sok z cytryny
  • 250 ml śmietany 18%
  • łyżeczka cukru, szczypta soli, liść laurowy

Śledzie wymoczyć przez  kilka godzin w zimnej wodzie, wodę zmieniać 2-3 razy. Wyjąć ze  śledzi mlecz, wyfiletować i obrać ze skóry, usunąć największe  ości. Filetowanie nie jest łatwą czynnością, należy wykonywać ją spokojnie zgodnie z opisem, żeby nie poszarpać mięsa. W Internecie  można znaleźć  podstawowe zasady filetowania, a więc do dzieła. Na pewno będzie potrzebny ostry nóż, ręcznik papierowy, jednorazowe rękawiczki.

Następnie należy pokroić śledzie w kawałki. Zagotować wodę z solą,  sokiem z cytryny i liściem laurowym. Cebulę obrać, pokroić w piórka, a następnie  odstawić wrzątek  z przyprawami i wrzucić do niego cebulę na 1 minutę, odcedzić. Jabłka poszatkować na tarce o grubych oczkach, dodać do śmietany razem z cebulą i cukrem.

Śledzie ułożyć na półmisku, mlecz przetrzeć przez sitko i połączyć ze śmietaną. Następnie wymieszać i zalać śledzie. Podawać w Wigilię z  pieczywem, a  z ziemniakami w mundurkach w Adwencie.

Smacznego!!!

Basia Sereczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *