Szczypta historii

Wybraliśmy się na wycieczkę w okolice Elektrowni Bełchatów, na pogranicze województwa łódzkiego i śląskiego. W kontekście historycznym są to chybione nazwy. Nie było nigdy „ziemi łódzkiej” – w I Rzeczpospolitej była to ziemia sieradzka. Z kolei Częstochowa i okolice nigdy nie należały do Śląska – były częścią Małopolski. Tereny te przynależą do Polski przez 931 lat (okolice Częstochowy przez 907 lat).

Elektrownia Bełchatów

Elektrownia Bełchatów jest jedną z największych na świecie elektrowni węglowych wytwarzających energię elektryczną z węgla brunatnego. Jednocześnie jest to największy w Unii Europejskiej punktowy emitent dwutlenku węgla. Elektrownia produkuje około 20% energii elektrycznej w Polsce.

Elektrownia Bełchatów by PGEGiEK – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów”

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów mieści się na terenie gminy Kleszczów. Dzięki płaconym lokalnym podatkom, gmina jest uważana za najbogatszą w Polsce. Kopalnię można obserwować z trzech punktów widokowych: na Górze Kamieńskiej oraz w Kleszczowie i Żłobnicy. Głównym odbiorcą węgla jest Elektrownia Bełchatów.

Kopalnia Bełchatów, widać resztki węgla

Odkrycie węgla brunatnego w regionie bełchatowskim nastąpiło w grudniu 1960 roku. Węgiel zalega w rowie tektonicznym w kilku polach wydobywczych (kolejno od wschodu):

  • Kamieńsk – nie objętego eksploatacją (na północ od Góry Kamieńsk);
  • Bełchatów – największe pole, od niego zaczęto eksploatację, składając wykopany nadkład na zewnętrznym zwałowisku zwanym Górą Kamieńską na której eksploatowany jest wyciąg narciarski i działa farma wiatraków. Pole Bełchatów właśnie kończy swój żywot – zasoby węgla są na ukończeniu. We wschodniej części utworzono zwałowisko wewnętrzne, w którym składowano nadkład z zachodniej części pola wydobywczego. W części zachodniej utworzone będzie jezioro;
  • Szczerców – pole uruchomione w 2013 r. Nadkład jest zwałowany na zwałowisku zewnętrznym utworzonym w okolicach Chabielic. Zasoby przemysłowe pola szacowane są na 720 mln ton i powinny wystarczyć do 2040 r. Po zakończeniu eksploatacji powstanie drugie jezioro.
  • Złoczew – oddalone od elektrowni o prawie 60 km, którego zasoby szacowane są na 530 mln ton. Nie podjęto jeszcze decyzji odnośnie eksploatacji.

Pole Bełchatów i pole Szczerców jest rozdzielone wysadem solnym Dębina. Aby umożliwić odkrywkową eksploatację węgla, rozbudowano olbrzymi system odwadniający (setki studni), który spowodował powstanie leja depresyjnego obejmującego obszar ponad 600 km2. W konsekwencji wyschło wiele rzek, w tym rzeka o charakterystycznej nazwie – Nieciecz.

Gigantyczne koparki eksploatowane w KWB Bełchatów by Dariusz Śmigielski, źródło www.belchatow.naszemiasto.pl/koparki-z-kwb-belchatow-najwieksze-koparki-z-odkrywki-wegla
Rosnąca góra na zwałowisku dla pola Szczerców
Wyeksploatowane pole Bełchatów
Pole Bełchatów w części już zasypane, w dali elektrownia

Stróża

W Stróży możemy zwiedzić drewniany kościół św. Kazimierza i Józefa, pochodzący z XVII/XVIII w. oraz pałac z XIX w. w którym mieści się teraz szkoła.

Kościół św. Kazimierza
Kościół św. Kazimierza
Wnętrze kościoła św. Kazimierza w Stróży
Pałac w Stróży (szkoła)

Wola Wydrzyna

W Woli Wydrzynie znajduje się zespół pałacowy z pocz. XIX w. Pałac jest w ruinie, a otaczający park strasznie zaniedbany.

Zaniedbany pałac w Woli Wydrzynie

Sulmierzyce

W Sulmierzycach znajduje się klasycystyczny kościół z 1806 r. wybudowany przez właściciela wsi – Gabriela Turskiego. Kościół stanowi Sanktuarium Matki Bożej Sulmierzyckiej. Celem pielgrzymek był obraz Madonny z Dzieciątkiem namalowany przez Łukasza Cranacha Starszego, sprowadzony do Sulmierzyc w XVI wieku. Niestety, obraz został skradziony w 1995r. Obecnie z cennych zabytków w kościele należy wymienić cenne obrazy „Przemienienia Pańskiego’’ oraz „Świętej Apolonii” namalowane przez Wojciecha Gersona.

Kościół św. Erazma Biskupa Męczennika
kościół, z prawej dzwonnica
Wnętrze kościoła św. Erazma

Nowa Brzeźnica

W 1417 r. król Władysław Jagiełło ufundował w Brzeźnicy murowany kościół parafialny, którego relikt (w postaci gotyckiej dzwonnicy) można odnaleźć do dziś w bryle obecnej świątyni. Obecny kościół w stylu neogotyckim został zbudowany w 1910 r. W Nowej Brzeźnicy urodził się Jan Długosz – polski kronikarz, historyk oraz dyplomata.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy
Wnętrze kościoła w Nowej Brzeźnicy
Tablica poświęcona Janowi Długoszowi

Stary Cykarzew

Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Cykarzewie wzniesiono w czasie wojny w 1940 r.

Rybna

Współczesny kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Rybnej jest od 2002 r. sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Rybnej

Widawka

Aby uruchomić kopalnię należało przełożyć koryto rzeki Widawki. Zbudowano sztuczny zbiornik Słok, służący jako zbiornik wody uzupełniającej dla Elektrowni Bełchatów. Woda w rzece częściowo pochodzi z pomp głębinowych odwadniających odkrywkę Bełchatów i Szczerców.

Widawka w okolicach Elektrowni Bełchatów by B gutknecht~commonswiki, praca własna, CC BY 2.5
Hotel Wodnik nad zbiornikiem Słok, źródło: https://hotel-wodnik.com.pl/hotel/galeria/

Kuchnia regionalna

W okolicy kopalni trudno znaleźć było jakąś karczmę regionalną. Wybraliśmy się więc do słynnej restauracji Dwór Polski w Bełchatowie. Mieści się ona w przepięknym dworze zbudowanym przez Stanisława Odrowąż-Pieniążka na pocz. XX w. Dwór jest otoczony wspaniałym parkiem.

Dwór Polski w Bełchatowie, źródło: www.dworpolski.com/

Tym, co wyróżnia restaurację „Dwór Polski” jest jakość serwowanych posiłków, potrawy przygotowywane na bazie naturalnych składników pochodzących od lokalnych dostawców. Restauracja ma własną wędzarnię, co pozwala serwować ryby i mięsa własnoręcznie wędzone. Specjalnością restauracji jest dziczyzna i inne specjały tradycyjnej kuchni polskiej, z akcentami kuchni staropolskiej.

Pożyteczne informacje

  • Restauracja Dwór Polski, Czapliniecka 144, Belchatow