Kluczbork – szczypta historii
Założenie Kluczborka wiąże się z zakonem krzyżowców z czerwoną gwiazdą, który powstał w czasie wypraw krzyżowych do Palestyny, gdzie poza walką z muzułmanami otaczał opieką pielgrzymów, stąd często określany mianem szpitalników. Na początku XIII w. został sprowadzony również na, zajmując się chorymi i prowadząc szpitale. Krzyżowcy otrzymali od księcia wrocławskiego Henryka III w 1253 r. zezwolenie na lokację miasta na prawie niemieckim w miejscu, gdzie istniała osada targowa wzmiankowana już w 1252 r. jako Cruceburch. Książę Henryk IV Probus wziął Kluczbork pod swoją opiekę i w 1274 r. wystawił przywilej lokacji miasta.

Kluczbork przez wiele lat był w posiadaniu książąt brzeskich, lenników korony czeskiej, którzy będąc wyznawcami religii protestanckiej, wprowadzali ją stopniowo w podległych im ziemiach. Po śmierci ostatniego księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma w 1675 r., Kluczbork przeszedł pod bezpośredni zarząd cesarza austriackiego Leopolda I, a po 1740 r. wraz z całym Śląskiem znalazł się w granicach państwa pruskiego. Podręcznik Górnego Śląska z 1865 roku w opisie miasta notuje, że dominującym językiem w regionie Kluczborka jest język polski (mówiących po polsku określa na 72%). Po podziale Górnego Śląska w październiku 1921 r. Kluczbork i Wołczyn pozostały w obrębie państwa niemieckiego (granica Rzeszy Niemieckiej przebiegała kilkanaście kilometrów od Kluczborka). Okolice Kluczborka należą do Polski przez 393 lata.
Stobrawa
Stobrawa prawy dopływ Odry. Bieg Stobrawy wyznacza historyczną granicę między Dolnym a Górnym Śląskiem.
Jan Dzierżon
Jan Dzierżon to górnośląski pszczelarz, ksiądz i uczony. Nazywany jest „ojcem współczesnego pszczelarstwa”. Zrewolucjonizował hodowlę pszczół, wydawał własne czasopismo pszczelarskie, a ok. 1840 r. skonstruował pierwszy na świecie udany ul szafkowy z ruchomą zabudową, kładąc fundamenty pod konstrukcję współczesnego ula ramowego.

Kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych
Obecny kościół został wzniesiony w latach 1911–1913. Istniejący w XIX w. niewielki kościółek św. Piotra i św. Pawła (obecnie po przebudowach tzw. stary kościół służący katechizacji) stał się niewystarczający dla rozwijającej się parafii.


Kościół Ewangelicko-Augsburski imienia Chrystusa Zbawiciela w Kluczborku
Gotycki kościół ewangelicko-augsburski został zbudowany w XIV wieku na miejscu poprzedniego, pochodzącego z 1298 roku. Wybudowana wówczas świątynia składała się z XIII-wiecznego prezbiterium (wykonana we wczesnogotyckim stylu) oraz z XIV-wiecznej wieży. Od 1527 roku jest świątynią ewangelicką.


Ratusz
Ratusz jest budowlą renesansowo-barokową zbudowaną w XVIII wieku.

Rożnów
We wsi znajduje się drewniany kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. Wzmiankowany w 1376 r. W 1530 r. został przejęty przez protestantów. Obecny drewniany pochodzi z 1788 r. Od 1945 r. jest kościołem katolickim. Przy pn. ścianie nawy nadwieszona empora przypomina czasy ewangelickie. Wyposażenie wnętrza jest barokowe.



Obok kościoła znajduje się grobowiec „piramida” rodzin Eben i Mohring z 1780 r., zaprojektowana i zbudowana przez Carla Gottharda Langhansa.

Ruiny neogotyckiego dworu pochodzą z połowy XIX w.

Wołczyn
Wołczyn jest miastem o średniowiecznym rodowodzie. W mieście znajduje się barokowy kościół pw. św. Teresy z Liseaux. Kościół pochodzi z lat 1770–1799.




Kościół NMP Niepokalanie Poczętej w Wołczynie
Neogotycki kościół NMP pochodzi z lat 1859–61. Budowniczym kościoła był górnośląski duchowny Polak – ks. Leopold Nerlich.


Kuchnia regionalna
Na dania śląskiej kuchni warto wejść na piętro w restauracji Nowy Strych na kluczborskim rynku. Warto spróbować zupę krem z soczewicy, barszcz z uszkami. roladę wołową z kluskami śląskimi i modrą kapustą.
Pożyteczne informacje
- Restauracja Nowy Strych, ul. Rynek 12, I piętro, Kluczbork