Mapa regionu Dolina Stobrawy O3 | https://smakipolski.pl/www/mapa/#Mapao3 |
Mapa szlaków turystyki kulinarnej | https://smakipolski.pl/www/mapa/#Trasy&miasto=namyslow https://smakipolski.pl/www/mapa/#Trasa409 |
Szczypta historii – Namysłów i Bierutów
Namysłów został założony w 1249 r. W latach 1294–1309 Namysłów wchodził w skład księstwa głogowskiego. W 1313 powstało niezależne księstwo namysłowskie wydzielone z ziem księstwa oleśnickiego, a jego władcą został Konrad I oleśnicki. W 1345 rozpoczęła się wojna polsko-czeska pomiędzy Janem Luksemburskim i Kazimierzem III Wielkim. W 1348 roku wojna została formalnie zakończona podpisaniem pokoju namysłowskiego. W 1358 roku synowie Bolesława III – Wacław i Ludwik sprzedali Namysłów i Bierutów królowi czeskiemu i niemieckiemu Karolowi IV. W połowie XIV wieku w Namysłowie rozpoczęta została budowa murów obronnych i czterech bram i rozbudowa murowanego zamku. Od 1526 obydwa miasta należały do dynastii Habsburgów, a w 1741 przeszły we władanie Królestwa Prus. Namysłów i Bierutów powróciły do Polski w 1945 r. Łącznie tereny te należą do Polski przez 393 lata.




Zamek książęcy i krzyżacki w Namysłowie
Pierwsze wzmianki o zamku w Namysłowie pochodzą z 1312 r. Pałac w obrębie murów został zbudowany przed 1370 roku z polecenia króla Czech i cesarza rzymskiego Karola IV Luksemburskiego na miejscu wcześniejszego grodu książąt oleśnickich. Zamek posiadał wielu właścicieli. Należał m.in. do zakonu krzyżackiego, który. go od cesarza Leopolda I w 1703 roku. Krzyżacy przestali być właścicielami zamku w 1810 roku. Pod koniec XIX wieku stał się własnością rodziny Haselbach, do której należał miejscowy browar. Zamek do dziś należy do browaru. Dawniej otoczony był fosą, a dziś płotem browaru.



Kościół śś Piotra i Pawła
Kościół wraz z wieżą został ukończony w 1441 roku. Wybudowany został w ciągu miejskich umocnień, stanowiąc integralną część murów obronnych miasta. W 1525 roku, w wyniku reformacji, kościół został przejęty przez ewangelików, którzy rok później dobudowali zakrystię. W 1655 budowla ponownie przechodzi w ręce katolików. W XIX wieku kościół został odnowiony w stylu neogotyckim.







Kościół św. Franciszka (klasztor)
Gotycki kościół zbudowano na początku XIV wieku. W 1420 roku, przy istniejącym wówczas kościele zbudowano klasztor. Od 1536 roku, klasztor po przejęciu przez protestantów, służył jako szpital i magazyn. W 1654 roku ponownie przejęli go katolicy.

Ratusz i rynek
Ratusz zbudowano w 1378 r. Na początku XV wieku dobudowano do zachodniej części ratusza (wieży, postrzygalni sukna i izby rajców) budynki mieszczące sukiennice oraz ławy chlebowe i szewskie. Na początku XVII wieku przebudowano wschodnią część elewacji w stylu renesansowym.



Ziemiełowice pałac
Ziemiełowice przed 1945 rokiem należały do grona tych miejscowości ziemi namysłowskiej, w których mimo częściowej germanizacji, utrzymał się żywioł polski, a miejscowa ludność w sporej większości zachowała polsko brzmiące nazwiska i polską mowę. Znajduje się tu eklektyczny pałac z 1898 roku. Obecnie jest własnością prywatną.

Bierutów – miasto symbol zniszczeń wojennych
Bierutów został zniszczony w czasie walk w styczniu 1945 r. Do dzisiaj, w centrum miasta nie odbudowano wielu budynków, przeważają puste przestrzenie i sprawia to ogólnie przygnębiające wrażenie. Symbolem tych zaniedbań jest samotna wieża ratusza.

Zamek w Bierutowie
W Bierutowie znajdują się pozostałości zamku książąt wrocławskich z XIV w. Zachowała się wjazdowa barokowa brama wraz z kawałkiem murów obronnych, zbudowana około 1680 r.


Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bierutowie
Kościół zbudowano w pierwszej połowie XIII wieku w stylu gotyckim. Po 1945 roku świątynia została zdewastowana i ograbiona, została wywieziona duża część wyposażenia, razem z organami. W 1982 roku budowla została ponownie przejęta przez parafię rzymskokatolicką. Kościół posiada barokowe wyposażenie. Ołtarz główny, reprezentujący styl barokowy powstał w 1661 roku i został ufundowany przez księcia Sylwiusza Nimroda wirtemberskiego.



Kościół Świętej Trójcy
Kościół protestancki został wybudowany w latach 1622-1631 przez księcia Henryka Wacława z Munsterbergów z inicjatywy Radcy bierutowskiego Ernesta Karniskiego. Kościół był nazywany kościołem polskim, gdyż odbywały się w nim także nabożeństwa w języku polskim. Po drugiej wojnie światowej zaczęto go dewastować, grabić i profanować. Na początku lat 60. XX w. wskutek tych działań zamakający i niszczejący dach zapadł się do środka. Wówczas jego pozostałości rozebrano i w takim stanie zachował się do dziś.



Kuchnia regionalna
W Namysłowie warto odwiedzić Naleśnikarnię w Rynku. Oferowane są naleśniki wytrawne, jak i słodkie.
Pożyteczne informacje
- Naleśnikarnia Creperie, Staszica 2, Namysłów