Mapa regionu Beskid Wysoki | https://smakipolski.pl/www/mapa/#Mapak3 |
Mapa szlaków turystyki kulinarnej | https://smakipolski.pl/www/mapa/#Trasy&miasto=zawoja https://smakipolski.pl/www/mapa/#Trasa297 |
Babia Góra
Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, a jednocześnie poza Tatrami najwyższy szczyt w Polsce. Jej najwyższy wierzchołek zwany Diablakiem ma 1725 m n.p.m. Sąsiadujący szczyt Małej Babiej Góry zwany Cylem ma 1517 m n.p.m. Granią masywu Babiej Góry biegnie Wielki Europejski Dział Wodny – na północy wody wpadają do Skawicy, dopływu Skawy (dalej Wisły, zlewisko Morza Bałtyckiego), a potoki na południu zasilają Orawę (dalej Wag, zlewisko Morza Czarnego). Partie wierzchołkowe pokrywa największe w całych polskich Beskidach Zachodnich rumowisko skalne.

Szczypta historii
Grzbietem Małej Babiej Góry do Diablaka i dalej skręcając ostro na południe przebiega granica polsko-słowacka. W czasach Cesarstwa Austriacko-Węgierskiego (zaboru austriackiego) granica pomiędzy Galicją a Węgrami biegła dalej na Przełęcz Krowiarki i Policę i dopiero tam zakręcała na południe. W tym czasie cały region Orawy, pokrywający się z dorzeczem Górnej Orawy należał do Królestwa Węgier. Region był mozaiką narodowościową: w większości w Górnej Orawie zamieszkiwała ludność polska, a w Dolnej – słowacka.
Po I wojnie światowej wybuchł spór pomiędzy Polską a Czechosłowacją o przynależność regionu, który miał rozstrzygnąć plebiscyt. Polska atakowana w 1920 roku przez Rosjan, zgodziła się na podział Orawy bez plebiscytu. Granicę ustalono w 1924 r. Po II wojnie światowej granicę między Polską a Czechosłowacją określiła umowa zawarta w 1958 r. Tereny na północ od Babiej Góry należą do Polski przez 742 lata, na wschód od Przełęczy Krowiarki przez 878 lat, a na południe (Górna Orawa) przez 335 lat.
Przełęcz Krowiarki – Babia Góra
Przełęcz Krowiarki (1012 m n.p.m.) jest dogodnym miejscem rozpoczęcia wycieczki na Babią Górę. Na parkingu zostawiamy samochód. Trasa początkowo biegnie przez las, aż do Sokolicy (1367 m n.p.m.).





Za Sokolicą grzbietowy szlak wchodzi w strefę kosodrzewiny. Zdobywamy pierwszy wierzchołek Babiej Góry zwany Kępą (1521 m n.p.m.). Dalej wchodzimy na Gówniak (1617 m n.p.m.).








Na Gówniaku kończy się kosodrzewina i zaczyna się rumowisko skalne. W naszej wycieczce towarzyszymy „Dzikim Morsom” z Łodzi, którzy trasę na Babia Górę pokonują tylko w szortach. Dochodzimy w końcu do Diablaka (1725 m n.p.m.).

Z wierzchołka Diablaka roztacza się wspaniała panorama okolicznych gór. Największe wrażenie robią odległe Tatry.







Babia Góra – Cyl – Markowe Szczawiny
Ze szczytu Diablaka schodzimy na Przełęcz Bronę i wspinamy się na szczyt Małej Babiej Góry, czyli Cyl (1517 m m.n.p.). Stąd mamy wspaniały widok na Babia Górę.






Wracamy na Przełęcz Brona i schodzimy do schroniska PTTK w Markowych Szczawinach.




W 1906 r. Towarzystwo Tatrzańskie zbudowało na Hali Markowej, zwanej też Markowymi Szczawinami pierwsze polskie schronisko turystyczne w tej części Beskidów. Obiekt przetrwał do 2007 i w 2010 zastąpił go nowy budynek. Obok, w dawnej dyżurce GOPR, znajduje się Babiogórski Ośrodek Historii Turystyki Górskiej.


Markowe Szczawiny – Przełęcz Krowiarki
Z Markowych Szczawin leśną drogą bez problemów dociera się z powrotem na Przełęcz Krowiarki.


Niedaleko schroniska odgałęzia się na Diablak żółty szlak turystyczny zwany „Percią Akademików”. Szlak – mimo niewielkiej długości – jest jednym z najciekawszych i najtrudniejszych w polskich Beskidach. Aby ułatwić poruszanie się tym szlakiem, zamontowano na nim w miejscu o największych trudnościach łańcuchy i klamry, co czyni go de facto jedynym takim szlakiem w Beskidach (szlak jednokierunkowy, tylko do podchodzenia). Szlak jest zamykany zimą ze względu na zagrożenie lawinowe.
Pożyteczne informacje
- trasa Przełęcz Krowiarki – Babia Góra (Diablak): znaki czerwone, czas przejścia 2:25 h, 4.6 km, suma podejść 732 m
- trasa Babia Góra – Mała Babia Góra (Cyl): znaki niebieskie, 1:15 h, 2.8 km, suma podejść 111 m, suma zejść 319 m
- trasa Mała Babia Góra (Cyl) – Markowe Szczawiny (PTTK): znaki niebieskie i czerwone, 0:35 h, 1.8 km, suma podejść 2 m, suma zejść 331 m
- trasa Markowe Szczawiny (PTTK) – Przełęcz Krowiarki: znaki niebieskie, 1:50 h, 6.3 km, suma podejść 220 m, suma zejść 396 m