Pałace Mazowsza (fragment trasy W504)

Szczypta historii

Wybraliśmy się na wycieczkę po zachodnim Mazowszu. Jak pamiętamy, od czasów rozbicia dzielnicowego, które nastąpiło w 1138 roku na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego, Księstwo Mazowieckie przez wiele lat wiodło samodzielny byt lub jako lenno polskie, a nawet czeskie. Stolicą Mazowsza był Płock. Mazowsze zostało podzielone na mniejsze księstwa (ziemie). Nasza wycieczka przebiegała po ziemi gostynińskiej i ziemi sochaczewskiej. Mazowsze zostało przyłączone z powrotem do Polski w 1462 r. W sumie przynależność tych ziem do Polski liczy 902 lata.

Pani Walewska

Postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę śladami Marii Walewskiej. Zaczęliśmy od Kiernozi, której właścicielem w XVIII w. był starosta Łączyński – dziadek Marii Walewskiej. Rodzina Łączyńskich wybudowała klasycystyczny, jednopiętrowy dwór kryty czterospadowym dachem, wokół którego urządziła rozległy park. Maria Łączyńska urodziła się 7 grudnia 1786 w pobliskim Brodnie. Była córką Mateusza Łączyńskiego herbu Nałęcz i Ewy Zaborowskiej. Miała dwóch braci, a guwernerem rodzeństwa w latach 1795–1801 był Mikołaj Chopin – ojciec Fryderyka Chopina. Maria spędziła młodość w pałacu w Kiernozi. W 1804 r. po ślubie z szambelanem Anastazym Walewskim, przeprowadziła się do Walewic, gdzie urodził się ich syn.

W styczniu 1807 r. Maria Walewska spotkała się po raz pierwszy z cesarzem Napoleonem Bonaparte i wkrótce została jego oficjalną metresą. Gdy zaszła w ciążę z Napoleonem, powróciła do Walewic, gdzie 4 maja 1810 urodziła syna Aleksandra. Napoleon obdarował Walewską pałacykiem w Paryżu, gdzie zamieszkała z synami. W 1816 r. zawarła ślub z kuzynem Napoleona, hrabią i marszałkiem Francji, Filipem-Antonim d’Ornano. Zamieszkali razem w Liège, ale Maria wkrótce zmarła (w 1817 r.). Serce Marii Walewskiej secundo voto d’Ornano znajduje się w grobowcu rodzinnym Ornano na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu, natomiast ciało przewieziono w 1818 r. do Kiernozi, gdzie 27 września pochowano je w tamtejszym kościele św. Małgorzaty.

Maria Walewska

Pałac Łączyńskich w Kiernozi

Klasycystyczny pałac Łączyńskich wybudowano w XVIII w. Spędziła w nim młodość Maria Walewska.

Pałac Łączyńskich w Kiernozi
Wejście do pałacu

Pałac jest otoczony parkiem, po którym w młodości przechadzała się Maria Łączyńska. Dużą część parku zajmują połączone przepustem stawy.

Stawy w parku pałacowym
Kościół św. Małgorzaty
Trumna Marii Walewskiej

Kościół św. Stanisława Biskupa w Luszynie

Na naszej trasie spotkaliśmy uroczy neogotycki kościół w Luszynie. Został on wybudowany pod koniec XVII wieku.

Kościół św. Stanisława Biskupa w Luszynie

Pałac Walewskich w Walewicach

Dotarliśmy do Walewic. Mieści się tu pałac, zbudowany w latach 1773–1783 przez Anastazego Walewskiego, szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac zaliczany jest do najciekawszych przykładów klasycystycznych siedzib wiejskich w Polsce. Od frontu pałac ma potężny, czterokolumnowy ciosowy portyk joński zwieńczony trójkątnym frontonem. Pałac jest otoczony rozległym parkiem ze stawami.

W 1810 roku urodził się w pałacu syn Napoleona i Marii Walewskiej, Aleksander Colonna-Walewski, późniejszy ambasador Francji w Wielkiej Brytanii i minister spraw zagranicznych Napoleona III. Został on też spadkobiercą majątku Walewice, który w 1831 r. sprzedał bratu Marii Walewskiej, Teodorowi Łączyńskiemu.

Aleja dojazdowa i frontowa elewacja pałacu
Portyk joński
Elewacja ogrodowa

Wiele uroku pałacowi dodaje idealne skomponowanie budynku z rozległym parkiem krajobrazowym. Zachowały się w nim oryginalne rzeźby z piaskowca przedstawiające Marsa, Wenus, i Dianę oraz dwie hermy i mąż zbrojny w stroju antycznym.

Rzeźby ogrodowe

W pałacu w Walewicach mieści się obecnie hotel i stadnina koni. Stadnina Walewice hoduje klacze półkrwi angloarabskiej. Podstawowe stado liczy 80 koni zarodowych, w tym ponad 30 klaczy hodowlanych.

Kuchnia regionalna

Okolice Walewic są znane z hodowli karpia królewskiego. Hodowane w Walewicach i Psarach karpie posiadają ceniony certyfikat jakości „Pan Karp”. W 60 stawach o łącznej powierzchni 550 ha, hodowane są karpie, szczupaki, liny, sandacze, karasie, okonie i amury. Dzięki karmieniu wyłącznie zbożami (jęczmień, pszenżyto, pszenica) i dorastaniu w ekologicznych stawach, konsumenci mogą cieszyć się doskonałą jakością mięsa i znakomitymi walorami smakowymi.

Pożyteczne informacje

  • Hotel Pałac Walewice, www.walewice.pl/oferta/noclegi/, tel. +48 693 422 684
  • Walewice: sprzedaż karpia i innych gatunków: tel. +48 600 461 378