Częstochowa
Szczypta historii
Teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej należy do rdzennych terenów Polski i przynależy do państwa polskiego przez 907 lat. W średniowieczu teren graniczył ze Śląskiem, który po rozbiciu dzielnicowym był w rękach książąt piastowskich. Częstochowa została założona w XIV w. jako osada nad Wartą na szlaku łączącym Małopolskę z Wielkopolską. Piastowski książę opolski Władysław Opolczyk otrzymał jako lenno okolice Częstochowy z zamkami Krzepice, Olsztyn, Bobolice, a ponadto stanowisko wielkorządcy Polski. Książe został obłożony klątwą kościelną i aby ją zdjąć zobowiązał się w 1382 r. ufundować na Jasnej Górze klasztor paulinów. Klasztor miał być centrum religijnym księstwa opolskiego, dlatego też w 1384 r. książę sprowadził z ruskiego Bełza cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Odtąd rozwijały się dwie miejscowości: Stara Częstochowa w dolinie Warty i Częstochówka wokół klasztoru na Jasnej Górze. W XVI w. klasztor jasnogórski obwarowano nowoczesnymi fortyfikacjami typu holenderskiego z bastionami. W 1655 r. szwedzkie wojska zaczęły oblężenie klasztoru, by po pięciu tygodniach wycofać się spod twierdzy. W 1768 roku została zawiązana konfederacja barska i konfederaci pod wodzą Kazimierza Pułaskiego zajęli twierdzę. Po II rozbiorze Polski Częstochowa znalazła się w Prusach, po 1807 roku w granicach Księstwa Warszawskiego, a od 1815 roku w składzie Królestwa Polskiego. Stara i Nowa Częstochowa zostały formalnie połączone w jedno miasto w 1826 r. i wtedy wybudowano łączącą je Aleję Najświętszej Maryi Panny (po połączeniu obu miast Częstochowa pod względem liczby ludności wysunęła się na czwarte miejsce w Królestwie Polskim).
Klasztor paulinów na Jasnej Górze
Klasztor paulinów na Jasnej Górze to jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce. Celem pielgrzymek jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który uważany jest za cudowny. Klasztor jest uznany za pomnik historii.
Kuchnia regionalna
Na obiad udaliśmy się do restauracji Topollino. Oferowane są tutaj bardzo smaczne potrawy kuchni polskiej i włoskiej. Polecamy żurek z grzybami. Na deser warto spróbować tort beżowy.
W sąsiedniej Czekoladowej Nucie maja pyszną kawę i wspaniałe. desery, np. tort marchewkowy z bakaliami i kremem, bezę z sosami i owocami oraz lody.
Praktyczne informacje
- Restauracja Topollino, Aleja NMP 67, Częstochowa
- Czekoladowa Nuta, Aleja NMP 71, Częstochowa