Szczypta historii

Okolice Grodźca były zamieszkane przez słowiańskie plemię Bobrzan. W czasach rozbicia dzielnicowego region podlegał księstwu legnickiemu. Po 1675 r. przeszły w ręce Habsburgów. Po zdobyciu Śląska przez Królestwo Prus region stał się od 1742 r. częścią państwa pruskiego, a później Niemiec. Łączny czas przynależności Grodźca do Polski wynosi 393 lata. Przypomnijmy, że czas przynależności do Czech wynosił 350 lat, a Prus i Niemiec 203 lata.

Wygasły wulkan z zamkiem Grodziec by Pnapora – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Zamek Grodziec

Nazwa Grodziec wywodzi się od staropolskiej nazwy grodu. W dokumencie z 1089 roku znajdujemy nazwę Grodecz. Na bazaltowym wulkanicznym wzgórzu zbudowano w poł. XII w. późnogotycki zamek. Był to gród obronny Bobrzan. W 1175 roku Grodziec wraz z zamkiem był własnością księcia Bolesława I Wysokiego. Kolejnym właścicielem zamku został książę świdnicko-jaworski Bolko I, który rozbudował tu swoją siedzibę w latach 1296-1301. Następnymi właścicielami byli: książę Bolesław III Rozrzutny, rycerz Budziwój z Niedźwiedzic i Chojnowa, książę legnicki Fryderyk I i książę legnicki Fryderyk II. Wówczas zamek został ponownie rozbudowany, a głównym materiałem zastosowanym w rozbudowie był kamień. W czasach wojny 30-letniej, we wrześniu 1633 roku, spora część zamku została zniszczona przez pożar, w kolejnych latach stając się coraz większą ruiną. Na przełomie XIX/XX w. zamek (pałac główny, tzw. palatium), odbudował Willibald von Dirksen zachowując w formie trwałej ruiny donjon i zamek dolny.

Brama wjazdowa do zamku Grodziec
Dziedziniec zamkowy

Pierwsze i drugie piętro palatium pełniły funkcje rezydencjalne, o czym świadczą otwory okienne, dawniej ozdobione witrażami. W północnej części drugiego piętra znajduje się kaplica, sąsiadująca z „Salą Rycerską” (najbardziej reprezentacyjna komnata na zamku). Z „Sali Rycerskiej” do sąsiednich pokoi prowadzą gotyckie portale. W komnatach tych były dawniej pomieszczenia księżnej i jej dworu. Najwyższy poziom pałacu zajmuje blankowany ganek obronny.

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec, wejście
Wieża zamkowa
Sala balowa by Edward Knapczyk – Own work, CC BY-SA 3.0 pl
Sala balowa
Progresywny herb, trójkąt żeński?
Komnaty zamkowe
Kominek zamkowy
Zamek dolny
Baszta zamkowa
Baszta w parku zamkowym by Takasamarasa – Own work, CC BY 3.0

Pałac w Grodźcu

Pałac w Grodźcu został wzniesiony w latach 1718-1727 przez hrabiego Johannes von Frankerberga. Po 1945 roku pałac był użytkowany przez PGR jako hotel robotniczy, następnie należał do kilku innych instytucji. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze: park i aleja lipowa z XVIII w.

Pałac w Grodźcu by Maciek Kwiatkowski – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Zagrodno

W Zagrodnie znajduje się barokowy, dawny kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki, pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla, wybudowany w 1792 r. Wokół kościoła znajduje się cmentarz przykościelny, z XIV – XVIII w. z kaplicami grobowymi z XVIII w.

Kościół MB Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla w Zagrodnie
Kościół MB Nieustającej Pomocy i Chrystusa Króla w Zagrodnie
Kaplice grobowe

Modlikowice

W Modlikowicach znajduje się kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej z XIII w.

Modlikowice, kościół pw. MB Częstochowskiej by Maciek Kwiatkowski – Praca własna, CC BY 3.0

Kuchnia regionalna

Obok zamku w Grodźcu znajduje się Zajazd u Jana zapraszający na tradycyjne polskie jadło. Możemy spróbować pstrąga z grilla, łososia z grilla, pierogi i sałatki.

Pożyteczne informacje

  • Zajazd u Jana, Nowa Wieś Złotoryjska 41

Zaplanuj wycieczkę