Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin
Według XII- wiecznej legendy, niewidomy Jan z Ratna odzyskał nagle wzrok, a jego oczom ukazała się postać Matki Bożej. Na miejscu objawienia wybudowano kaplicę z figurką Matki Boskiej, a Wambierzyce stały się ośrodkiem pielgrzymkowym, zwany śląskim Jeruzalem.
Najważniejszym elementem kompleksu jest wybudowana na początku XVIII w. barokowa bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Do świątyni górującej nad rynkiem prowadzi 57 schodów o symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich) + 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania) + 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa).
Ołtarz główny jest dziełem Karla Sebastiana Flackera. W centrum znajduje się pochodząca z XIV w. rzeźba Matki Boskiej Królowej Rodzin wykonana z drewna lipowego.
Warto zwrócić uwagę na barokową ambonę, dzieło Flackera z 1723 r. Jest ona ilustracją hymnu Magnificat. Ambonę wieńczy postać Ducha Świętego.
Ponad drzwiami na ścianie północnej wiszą obrazy św. Apolonii (z obcęgami), św. Otylii i św. Jadwigi Śląskiej (z katedrą w ręku)
Kalwaria
Z inicjatywy Daniela von Osterberga, właściciela Wambierzyc, całe miasto upodobniono do Jerozolimy. Płynącej przez miejscowość rzeczce nadano nazwę Cedron, a okolicznym wzgórzom nazwy nawiązujące do tematyki biblijnej (Kalwaria, Synaj, Syjon, Horeb). Na wzgórzach zbudowano kalwarię ze 100 kaplicami i 12 bramami.
Praktyczne informacje
- Bazylika jest otwarta każdego dnia od godz. 7.00 do 19.00