Pałace Podkarpacia

Ziemia przemyska

Ziemia przemyska przynależy do Polski łącznie 553 lat. Związek z Polską zaczyna się w 1008 r., gdy Bolesław Chrobry przyłączył na 23 lata Grody Czerwieńskie do Polski. Zostały one wkrótce podbite i włączone do Rusi Kijowskiej. W 1054 r. zmarł książę Jarosław Mądry, który rozdzielił Ruś na pięciu synów i zapoczątkował okres rozbicia dzielnicowego. Powstałe Księstwo Halicko-Wołyńskie popadało w zależność lenną od chanów tatarskich i Mongołów. Książe Daniel Halicki przeniósł stolicę z Halicza do Chełma. W 1344 r. Kazimierz Wielki przyłączył do Polski ziemię przemyską i odtąd stała się ona trwałą częścią Korony Polskiej. W Rzeczpospolitej Obojga Narodów należała do województwa ruskiego. Na skutek I rozbioru ziemia przemyska trafiła w ręce Austriaków.

Krasiczyn

Założycielem miasteczka Krasiczyn w XVII w. był kasztelan przemyski Stanisław Krasicki, Wraz z synem Jakubem rozbudowali i przekształcili surową warowną siedzibę w obronny zespół pałacowy na planie prostokąta, otoczony murem obronnym z czterema narożnymi basztami. Wzdłuż muru, po wschodniej stronie, pobudowano nowe skrzydło mieszkalne.

Charakterystyczne dla zamku są 4 odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Miały one odzwierciedlać wieczny porządek oraz role Kościoła, króla, papieża i szlachty. Baszta Boska z kopułą na szczycie mieściła kaplicę. Basztę Papieską wieńczy attyka. Znajdowały się w niej pokoje gościnne przeznaczone dla wysokich dostojników kościelnych. W Baszcie Królewskiej mieściły się apartamenty królewskie. Baszta Szlachecka jest zwieńczona koroną. Ostatnimi właścicielami zamku (od 1835 do 1944 roku) byli  Sapiehowie, którzy przyczynili się znacznie do jego rozwoju. Obecnie w zamku znajduje się hotel i restauracja. Niektóre części zamku są udostępnione do zwiedzania w grupach z przewodnikiem.  

Zamek w Krasiczynie, by Loboviusz – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Zamek od strony fosy by Netzach – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Dziedziniec zamkowy
Baszta Papieska
Baszta Królewska by Kroton – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Park krajobrazowy

Linia Mołotowa

Na skutek układu Mołotow-Ribbentrop granica pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Sowieckim przebiegała wzdłuż Sanu. Rosjanie w 1940-41 wybudowali w okolicy  Krasiczyna (Punkt Oporu „Krasiczyn”) kilka bunkrów na tzw. Linii Mołotowa.

Kuchnia regionalna

Będąc na zamku, powinniśmy odwiedzić restaurację Zamkową. Ponieważ było jednak sporo słabych opinii, to zdecydowaliśmy się tylko na deser w kawiarni Renesansowa. Nie zawiedliśmy się! Serwowane są doskonale bardzo smaczne i ciekawie podawane desery, np. sernik i wspaniała kawa mrożona

Praktyczne informacje

  • Kawiarnia Renesansowa, Zamek Krasiczyn