Szczypta historii
Od czasów Mieszka i Bolesława Chrobrego, Dolny Śląsk aż po szyty Karkonoszy stanowił część rodzącej się Polski. W 1138 roku na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego nastąpiło rozbicie dzielnicowe, a Śląsk przypadł najstarszemu synowi Krzywoustego, księciu Władysławowi II Wygnańcowi. W XIII w. Śląsk uległ silnemu rozdrobnieniu. Rejon Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy przez wiele lat był w posiadaniu śląskich Piastów w obrębie księstwa świdnicko-jaworskiego. Król Polski Ludwik Węgierski w 1372 roku, zrzekł się praw do Śląska na rzecz Królestwa Czech. W XVII w. Śląsk stał się częścią domeny cesarskiej Habsburgów (Austrii), a później został podbity przez Prusy. Łącznie region ten przynależał do Polski przez 393 lata (do Prus i Niemiec przez 203 lata).
Śnieżka
Śnieżka o wys. 1603 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Karkonoszy (jest to też najwyższy szczyt Czech). Zbudowana jest z bardzo odpornych na wietrzenie hornfelsów – skał metamorficznych, powstałych w wyniku przeobrażenia łupków w okresie karbońskim. Dzięki olbrzymiej odporności hornfelsów na erozję Śnieżka wznosi się jako 200 metrowa piramida ponad wierzchowiną zbudowaną z mniej odpornych skał granitowych i metamorficznych (gnejsów, łupków). W czasie zlodowacenia w plejstocenie powstały kotły lodowcowe, podcinające grzbiet Karkonoszy (Kocioł Małego i Wielkiego Stawu, Kocioł Łomniczki).
Wschód słońca na Śnieżce
Aby zdążyć na wschód słońca na Śnieżce trzeba wyjść z Karpacza nocą. W drodze na Śnieżkę spotkaliśmy sympatyczną grupę Dzikich Morsów z Łodzi, wędrujących w szortach przy -150C mrozie.
Śnieżka
Na szczycie Śnieżki znajduje się Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z restauracją oraz kaplica św. Wawrzyńca.
Gdy wzeszło słońce, rozpoczął się szturm turystów na Śnieżkę. Niepotrzebne są wtedy znaki turystyczne – w takiej kolejce trudno się zgubić.
Równia pod Śnieżką
Grzbiet Karkonoszy zamiast skalistych bloków zakończony jest płaskowyżem zwanym Równią pod Śnieżką Jest to płaska rozległa przestrzeń o powierzchni ok. 9 km², rozciągająca się od Śnieżki do Smogorni. Większą część Równi zajmują torfowiska z kosodrzewiną.
Pożyteczne informacje
- Z Białego Jaru (Karpacz) mamy na Śnieżkę do wyboru dwie trasy. Znaki czarne prowadzą Śląską Drogą do górnej stacji kolei linowej i dalej do Śląskiego Domu: 714 m sumy podejść i czas podejścia 2:50h;
- Znaki czerwone prowadzą do schroniska PTTK nad Łomniczką i dalej przez Kocioł Łomniczki stromo do Śląskiego Domu: 709 m sumy podejść i czas 2:55h;
- Wejście i zejście ze Śnieżki 1:00h (suma podejść 218 m);
- Zejście do Rozdroża Łomnickiego przez schronisko Samotnia 2:10h (niebieskim i zielonym szlakiem), przez skały Słonecznik i Pielgrzymy (żółtym i zielonym szlakiem) 2:30h.