Szczypta historii

Od czasów Mieszka i Bolesława Chrobrego, Dolny Śląsk aż po szyty Karkonoszy stanowił część rodzącej się Polski. W 1138 roku na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego nastąpiło rozbicie dzielnicowe, a Śląsk przypadł najstarszemu synowi Krzywoustego, księciu Władysławowi II Wygnańcowi. W XIII w. Śląsk uległ silnemu rozdrobnieniu. Rejon Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy przez wiele lat był w posiadaniu śląskich Piastów w obrębie księstwa świdnicko-jaworskiego. Król Polski Ludwik Węgierski w 1372 roku, zrzekł się praw do Śląska na rzecz Królestwa Czech. W XVII w. Śląsk stał się częścią domeny cesarskiej Habsburgów (Austrii), a później został podbity przez Prusy. Łącznie region ten przynależał do Polski przez 393 lata (do Prus i Niemiec przez 203 lata).

Śnieżka

Śnieżka o wys. 1603 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Karkonoszy (jest to też najwyższy szczyt Czech). Zbudowana jest z bardzo odpornych na wietrzenie hornfelsów – skał metamorficznych, powstałych w wyniku przeobrażenia łupków w okresie karbońskim. Dzięki olbrzymiej odporności hornfelsów na erozję Śnieżka wznosi się jako 200 metrowa piramida ponad wierzchowiną zbudowaną z mniej odpornych skał granitowych i metamorficznych (gnejsów, łupków). W czasie zlodowacenia w plejstocenie powstały kotły lodowcowe, podcinające grzbiet Karkonoszy (Kocioł Małego i Wielkiego Stawu, Kocioł Łomniczki).

Wschód słońca na Śnieżce

Aby zdążyć na wschód słońca na Śnieżce trzeba wyjść z Karpacza nocą. W drodze na Śnieżkę spotkaliśmy sympatyczną grupę Dzikich Morsów z Łodzi, wędrujących w szortach przy -150C mrozie.

Nocą, w drodze na Śnieżkę
Schronisko
Już blisko na Śnieżkę
Jesteśmy na szczycie, już świta
Wschód słońca na Śnieżce
Kopuła Śnieżki by Bogusz Foto Studio Wyobraźni i Techniki CC BY-SA 3.0
Wschód słońca na Śnieżce, by Bogusz Foto Studio Wyobraźni i Techniki CC BY-SA 3.0
Wschód słońca na Śnieżce, by Bogusz Foto Studio Wyobraźni i Techniki CC BY-SA 3.0
Grupa Dzikich Morsów z Łodzi

Śnieżka

Na szczycie Śnieżki znajduje się Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z restauracją oraz kaplica św. Wawrzyńca.

Obserwatorium i restauracja na Śnieżce
Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce, by Bogusz Foto Studio Wyobraźni i Techniki CC BY-SA 3.0
Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce,

Gdy wzeszło słońce, rozpoczął się szturm turystów na Śnieżkę. Niepotrzebne są wtedy znaki turystyczne – w takiej kolejce trudno się zgubić.

Szlak na Śnieżkę, by Bogusz Foto Studio Wyobraźni i Techniki, CC BY-SA 3.0

Równia pod Śnieżką

Grzbiet Karkonoszy zamiast skalistych bloków zakończony jest płaskowyżem zwanym  Równią pod Śnieżką Jest to płaska rozległa przestrzeń o powierzchni ok. 9 km², rozciągająca się od Śnieżki do Smogorni. Większą część Równi zajmują torfowiska z kosodrzewiną.

Równia pod Śnieżką
Równia pod Śnieżką
Zimowy szlak
W dali Śnieżka
Równia, po prawej Kocioł Małego Stawu (dalej Kocioł Wielkiego Stawu)
W drodze powrotnej do Karpacza
Dawne wiatrołomy porasta już nowy las

Pożyteczne informacje

  • Z Białego Jaru (Karpacz) mamy na Śnieżkę do wyboru dwie trasy. Znaki czarne prowadzą Śląską Drogą do górnej stacji kolei linowej i dalej do Śląskiego Domu: 714 m sumy podejść i czas podejścia 2:50h;
  • Znaki czerwone prowadzą do schroniska PTTK nad Łomniczką i dalej przez Kocioł Łomniczki stromo do Śląskiego Domu: 709 m sumy podejść i czas 2:55h;
  • Wejście i zejście ze Śnieżki 1:00h (suma podejść 218 m);
  • Zejście do Rozdroża Łomnickiego przez schronisko Samotnia 2:10h (niebieskim i zielonym szlakiem), przez skały Słonecznik i Pielgrzymy (żółtym i zielonym szlakiem) 2:30h.