Szczypta historii
Inowrocław, położony na Kujawach nad Notecią, jest jednym z najstarszych miast polskich. Przebiegał tędy szlak bursztynowy i istniała tutaj najstarsza na ziemiach polskich warzelnia soli. Pierwsza wzmianka o Inowrocławiu pochodzi z 1185 roku, z dokumentu księcia Leszka, syna Bolesława Kędzierzawego i określa miejscowość jako Novus Wladislaw. Krzyżacy zajęli Kujawy i władali Inowrocławiem w latach 1332 – 1343. Od 1396 do 1774 r. należała do Polski. Inowrocław został zajęty przez Prusy nie w czasie I rozbioru, ale dwa lata później. Inowrocław powrócił do Polski w roku 1919 r. Łącznie ziemia inowrocławska należy do Polski 898 lat (ziemia po zachodniej stronie Noteci 909 lat).
Księstwo kujawskie i księstwo inowrocławskie
W 1233 roku Konrad I mazowiecki utworzył dla swojego syna, Kazimierza I kujawskiego, samodzielne księstwo kujawskie ze stolicą Inowrocławiu. Wraz ze śmiercią Kazimierza w 1267 r. nastąpił podział jego władztwa na księstwo inowrocławskie Ziemomysła inowrocławskiego i księstwo brzeskokujawskie Władysława I Łokietka. W 1327 roku księstwo inowrocławskie objął Łokietek, a później jego syn, Kazimierz III Wielki i od tego czasu ziemie dawnego księstwa kujawskiego stanowiły część Królestwa Polskiego. Kazimierz I kujawski w roku 1237 sprowadził do Inowrocławia franciszkanów, którzy założyli tu trzeci na ziemiach polskich (po Wrocławiu i Krakowie) konwent tego zakonu i zbudowali klasztor (zburzony w XIX w.).
Kujawy w rękach krzyżackich
Zainteresowaliśmy się ostatnio historią zakonu krzyżackiego. Polska była w XIII-XIV w. w stanie rozbicia dzielnicowego. Krzyżacy zostali sprowadzeni w 1230 r. by podbić ziemie pogańskich Prusów, ale wkrótce obrócili się także przeciwko ziemiom polskim – Mazowszu i Kujawom. W 1331 r. Krzyżacy zawarli z czeskim królem Janem Luksemburskim sojusz mający na celu podbicie Wielkopolski i Kujaw. Krzyżacy uderzyli na Kujawy, zdobyli Radziejów i ruszyli w kierunku Brześcia Kujawskiego.
Władysław Łokietek stoczył dwie bitwy pod Radziejowem i Płowcami, w wyniku których Krzyżacy wycofali się do Torunia. W 1332 roku Krzyżacy zorganizowali kolejną kampanię wojenną, której celem było opanowanie Kujaw. Po długim oblężeniu padł Brześć Kujawski, główna twierdza kujawska. 26 kwietnia 1332 r. skapitulował Inowrocław. W ten sposób Kujawy zostały przejęte przez Krzyżaków. Na mocy pokoju kaliskiego w 1343 r. Polska odzyskała ziemię inowrocławską jako lenno (w latach 1377 -1396 lenno Władysława Opolczyka).
Kościół imienia Najświętszej Maryi Panny
Jednym z najstarszych kościołów na Kujawach, zbudowanym w końcu XII w., jest kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu. Jest to budowla murowana z granitowych ciosów w stylu romańskim o charakterze obronnym (grubość murów dochodzi do 160 cm).
W wyposażeniu wnętrza kościoła najcenniejsza jest wykonana z lipowego drewna gotycka rzeźba Uśmiechniętej Madonny i Dzieciątka Jezus datowana na lata ok. 1370–1380, umieszczona w ołtarzu głównym. Prawdopodobnie jest to dzieło Mistrza Madonny ze Skarbimierza.
Kościół św. Mikołaja w Inowrocławiu
Kościół św. Mikołaja jest gotycką świątynią pochodzącą z XIV w. Podczas okupacji pruskiej przez pewien czas zamieniona na magazyn.
W kościele znajdują się zabytkowe organy sprowadzone z poluterańskiego kościoła św. Katarzyny w Bierutowie (woj. dolnośląskie). Jest to instrument firmy Sauer/Walcker. Organy zamontowano w 1950 r. we współczesnej szafie.
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu
Neoromański kościół wybudowano na początku XX w. Bogaty wystrój rzeźbiarski świątyni, nawiązujący do polskich tradycji narodowych, jest dziełem poznańskiego artysty Władysława Marcinkowskiego.
Ratusz w Inowrocławiu
Neogotycki ratusz z wieżą wybudowano w 1908 r.
Kurort „Solanki”
Średniowieczny Inowrocław zawdzięcza swój rozwój warzelni soli. Również współcześnie rozwój miasta jest związany z solankami. Tak jak w „Ziemi obiecanej”, trzech przyjaciół Polak, Niemiec i Żyd postanowili założyć kurort solankowy. Polski doktor praw i ziemianin Zygmunt Wilkoński wraz z dwojgiem adwokatów Niemcem Oskarem Triepcke i Żydem Samuelem Hoeniger założyli w 1875 r. spółkę akcyjną o nazwie „Solanki inowrocławskie”.
Park Solankowy w Inowrocławiu okalający obiekty kąpielowe ma powierzchnię 85 ha. Park zawdzięcza swoje powstanie Lucjanowi Grabskiemu, miejscowemu działaczowi społeczno-gospodarczemu. Dzięki jego inicjatywie zarazem wg jego planu założono ogród francuski o układzie geometrycznym. Na jego terenie mieszczą się urzekające niezwykłymi aromatami Ogrody Zapachowe powstałe w 2012 roku. Atrakcją Parku Solankowego jest Pijalnia Wód „Inowrocławianka” z pierwszą w województwie kujawsko-pomorskim Palmiarnią. Palmiarnia kusi tropikalną roślinnością wśród której są m.in.: bananowce, bambusy, drzewo cytrynowe i oryginalne kaktusy. Ponadto w obiekcie zlokalizowana jest ciekawie zaaranżowana Chata Kujawska.
W pijalni wody mineralnej „Inowrocławianka” ustawiono ławeczkę z rzeźbą „Teściowej”.
W pobliżu tężni zlokalizowana jest również Dębowa Aleja Gwiazd.
W Inowrocławiu jest czym oddychać i to nie tylko ze względu na mikroklimat tężni. Badanie przeprowadzone w 2016 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazało, że Inowrocław jest miastem o najczystszym powietrzu w Polsce. Ozdobą Parku jest budynek zakładu Przyrodoleczniczego, tzw. Wziewalnia wybudowany w 1929 r. według projektu wybitnego poznańskiego architekta Mariana Pospieszalskiego.
Tężnie solankowe
Sercem Parku Solankowego są tężnie solankowe, które od 2001 r. zachwycają odwiedzających konstrukcją oraz dobroczynnym wpływem na zdrowie. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzą 9 m wysokości i mają 300 m długości. Po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka.
Izba kujawska
Na terenie uzdrowiska tradycyjna izba kujawska.
Kuchnia regionalna
W parku solankowym funkcjonuje restauracja oraz lodziarnia o nazwie „Zdrojowa”. W menu lodziarni o czym opowiedział nam w rozmowie menedżer ,,Zdrojowej,, znajduje sie pełen wybór smaków lodów własnej produkcji: lody waniliowe, czekoladowe, truskawkowe, pomarańczowe, pistacjowe, tiramisu, bakaliowe, kawowe. Do ich produkcji wykorzystywane są najwyżej jakości składniki, które zapewniają smak prawdziwych lodów
Restauracja Zdrojowa to przytulny lokal nazwany przez kształt obiektu „Tramwajem”. Restauracja oferuje wyśmienite dania, smakowite desery oraz aromatyczne kawy i herbaty. Dodatkową atrakcją lokalu jest muzyka grana na żywo.
Praktyczne informacje
- Restauracja i lodziarnia „Zdrojowa”, Inowrocław, www.solanki.pl/pl/oferta/imprezy-okolicznosciowe/lokale-gastronomiczne.