Połonina Caryńska to jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc w Bieszczadach. Setki turystów przemierzają czerwony szlak z Berehów Górnych do Ustrzyk Górnych. Aby ominąć choć trochę największe tłumy, postanowiliśmy przejść zielonym szlakiem poprzecznym, zaczynając na Przełęczy Wyżniańskiej.
Przełęcz Wyżniańska
Przez przełęcz przebiega „pętla bieszczadzka”. Na przełęczy znajduje się parking – punkt wyjścia na Połoninę Caryńską i Dział oraz Wielką Rawkę.
Połoniny
Skąd się wzięły połoniny? Jak dobrze wiemy, w górach roślinność zmienia się piętrowo od podnóży dolin aż do szczytów. Jest to związane głównie w związku ze zmiennymi warunkami klimatycznymi panującymi w poszczególnych piętrach. W Tatrach i Beskidach przyzwyczailiśmy się do pięter regli sięgających do 1600 m, ponad którymi wznoszą się piętra subalpejskie (kosówka) i alpejskie (ziołorośla). W Bieszczadach z racji położenia geograficznego i cieplejszego klimatu mamy zupełnie inny układ: występuje tu piętro regla dolnego do 1150 m (głównie buczyny), a powyżej piętro połonin – brak jest piętra górnoreglowych świerczyn.
Połoniny to wysokogórskie łąki pokryte traworoślami, ziołoroślami i zaroślami. Dominującą trawą jest trzcinnik leśny i owłosiony oraz traworośla wiechlinowo-śmiałkowe. Poprzeplatane są one borówczyskami z goryczką trojeściową, a czasami mamy duże płaty zarośli wietlicowo-jarzębinowych z olszą zieloną oraz jarzębiny z borówką.
Wierzbówka kiprzyca
Pospolitą rośliną w górach z różowoczerwonym z lekkim fioletowym odcieniem kwiatostanem jest wierzbówka kiprzyca. Z jej liści robi się rodzaj herbaty, kiedyś bardzo popularnej w Polsce i Rosji. W Rosji była znana pod nazwą „iwan czaj”. W XIX wieku był to główny rosyjski produkt eksportowy z Rosji. Stosowana jest w ziołolecznictwie, ponieważ jest bogata w ślaz, pektyny, witaminę C, bioflawonoidy. Na początku XX w. importerzy prawdziwej herbaty z Azji rozpoczęli intensywną kampanii oczerniającą wierzbówkę. Na skutek rozsiewania plotek na temat szkodliwych dodatków, produkcja iwan czaj wygasła i dzisiaj na rynku dominują herbaty importowane z Azji.
Połonina Caryńska
Z parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej weszliśmy stromym zielonym szlakiem na grzbiet Połoniny Caryńskiej (1236 m n.p.m.), skąd rozpościera się fantastyczny widok na Połoninę Wetlińską, a z drugiej strony na Masyw Tarnicy. Połonina Caryńska posiada trzy charakterystyczne wierzchołki.
Za szczytów Połoniny Caryńskiej roztacza się wspaniała panorama.
Zejście na Przysłup Caryński
Ze środkowego szczyty Połoniny 1239 m n.p.m., zamiast schodzić do Ustrzyk, wybraliśmy zejście zielonym szlakiem na Przysłup Caryński, gdzie znajduje się kultowe schronisko studenckie „Koliba”.
Przysłup Caryński
Przysłup Caryński to przełęcz na wysokości 790 m n.p.m. Nazwa Przysłop, Prislop, Przysłup pochodzi od starosłowiańskiego słowa prislop i oznacza przełęcz.
Schronisko Koliba
Na Przysłupie Caryńskim znajduje się schronisko studenckie Koliba.
W schronisku popróbowaliśmy firmowych placków ziemniaczanych.
Caryńskie
Z Koliby zeszliśmy w bezludną dolinę nieistniejącej wsi Caryńskie. Po akcji Wisła w 1947 r. nic z niej nie pozostało poza nikłymi śladami – podmurówkami domów, zdziczałymi jabłoniami i cerkwiskiem.
Cerkwisko w Caryńskich
W połowie dawnej wsi warto zejść nad potok by zobaczyć cerkwisko i dawny cmentarz
Doliną Caryńską doszliśmy aż do Nasicznego. Tu kończyła się nasza trasa. Niedaleko stąd do Dwernika, gdzie zrobiliśmy sobie fotkę na moście na Sanie.
Pożyteczne informacje
- długość trasy: 14.1 km, suma podejść: 516 m