Szczypta historii

Ruś Halicka, w tym Bieszczady, zostały przyłączone do Polski przez Kazimierza Wielkiego w 1345 r. Aż do zaborów tereny te stanowiły część Królestwa Polskiego, a później zagarnęli je Austriacy i w 1918 r. powróciły do Polski (w sumie 553 lat w Polsce).

Wielka Rawka (daleko z lewej) widziana z Połoniny Dźwiniackiej, w środku Połonina Caryńska

Berehy Górne

Berehy Górne, czyli obecnie Brzegi Górne, są świetnym punktem wypadowym na Połoninę Wetlińską i Caryńską oraz Wielką Rawkę. Miejscowość Berehy Górne zniszczono zaraz po wojnie, a wszystkich mieszkańców wysiedlono w ramach akcji „Wisła” w 1947 roku. Pola zamieniły się w trawiaste łąki, które można do dzisiaj oglądać. Tereny te po wojnie były praktycznie niedostępne, aż do roku 1962, kiedy uruchomiono Wielką Pętlę Bieszczadzką poprowadzoną z Cisnej przez Wetlinę, Berehy Górne, Ustrzyki Górne do Lutowisk. Przejazd tą drogą zarówno na Przełęcz Wyżniańską, jak i na Przełęcz Wyżnią przynosi wiele emocji i dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Parking na Przełęczy Wyżniej, w dali Połonina Wetlińska z Chatką Puchatka

Z uwagi na ogromny ruch turystyczny szlaki na połoninach są przeładowane, więc postanowiliśmy wejść na Wielką Rawkę i w spokoju popatrzeć na Połoninę Wetlińską i Połoninę Caryńską. Zaplanowaliśmy trasę „po prostokącie” co umożliwia kratowa struktura Bieszczadów – równoległych grzbietów i dolin poprzecinanych w poprzek przełomowymi dolinami. Z niecki wokół Berehów Górnych wypływa i wąskim przełomowym wąwozem pomiędzy Połoniną Wetlińską i Caryńską płynie potok o wielu nazwach. Na skutek niechlujnej pracy kartografów austriackich mamy aż trzy nazwy dla potoku płynącego z Berehów Górnych do Sanu: Prowcza (przekręcona nazwa powinno być Prowisja), Nasiczański i Dwernik. Przed wojną rzeka nazywana była Bereżanką. Pracy tych samych austriackich specjalistów zawdzięczamy podobny bałagan z nazwami rzeki Wetlina, Wetlinka i nagle w górnym biegu Solinka (obecnie skorygowano nazwę na Górna Solinka by odróżnić od Solinki płynącej przez Cisną).

Przełęcz Wyżnia

Przełęcz Wyżnia

Przełęcz Wyżnia położona jest na 873 m n.p.m. Zbudowano tu wielki parking i zaplecze dla obsługi ruchu turystycznego. Żółtym szlakiem zaczęliśmy wędrówkę na Dział – łagodny grzbiet  opadający z Rawki w kierunku Wetliny. Z przełęczy rozpościera się wspaniały widok na Połoninę Wetlińską, Caryńską i Tarnicę.

Widok na Połoninę Caryńską z Przełęczy Wyżniej
Dział widziany z Przełęczy Wyżniej
Mała i Wielka Rawka (w środku), Dział (po prawej) ze szlaku na Połoninę Caryńską
Połonina Caryńska z Przełęczy Wyżniej

Dział

Grzbietowy szlak wije się pośród bukowego lasu poprzecinanego polankami pełnymi jagód i malin.

Dział (po lewej), Przełęcz Wyżniańska
Dolina Moczarnego, z prawej Dział opadający do Wetliny, z lewej Paprotnia i Jawornik (widok z grzbietu Działu)
Schron na Dziale
Dział
Polany na Dziale
Polanki pełne jagód
Borówka czernica, czyli jagody na polankach Działu
Zbiór jagód za pomocą grzebienia
Maliny i goryczki tojeściowe
Widok z Działu na Połoninę Wetlińską

Mała Rawka

Grzbietem Działu za zielonymi znakami weszliśmy na Małą Rawkę (1271 m n.p.m.).

Już widać Małą i Wielką Rawkę
Widok na Wielką Rawkę
Trudno wejść na szczyt mając tyle jagód wokół
Szlak na Małą Rawkę, w dali Połonina Wetlińska
Połonina Caryńska, widok z Małej Rawki

Wielka Rawka

Z Małej Rawki już blisko na Wielką Rawkę (1304 m n.p.m.).

Podejście na Wielką Rawkę
Wielka Rawka
Połonina Wielkiej Rawki
Szczytowy słup na Wielkiej Rawce
Widok z Wielkiej Rawki na Małą Rawkę i Połoninę Wetlińską
Widok z Wielkiej Rawki na Połoninę Caryńską
Widok z Wielkiej Rawki na Masyw Tarnicy
Widok z Rawki na Tarnicę, Połoninę Bukowską (z lewej) i Bieszczady ukraińskie (daleko z prawej), w środku kopuła Semanowej

Krzemieniec

Z wielkiej Rawki można się udać na szczyt Krzemieniec (Kremenaros) o wys. 1221 m n.p.m. Dojdziemy tam niebieskim szlakiem. Jest to jedyny szlak turystyczny, który wiedzie po drodze granicznej polsko-ukraińskiej (jest niedostępny od strony ukraińskiej). Na szczycie jest trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji.

Widok z Rawki na Krzemieniec (z lewej) – widoczna droga graniczna
Szlak na Krzemieniec, droga graniczna
Obelisk trójstyku granic na Krzemieńcu by I, Ondřej Žváček, CC BY 2.5

Po drugiej stronie granicy rozpościera się Ruś Zakarpacka, która przez setki lat należała do Węgier. Po I wojnie światowej zastała przyznana Czechosłowacji. Tuż przed II wojną światową została zajęta przez Węgry (1938). Pod koniec II wojny światowej (1944) zajęta przez Armię Czerwoną i traktatem z 29 czerwca 1945 pomiędzy Czechosłowacją a ZSRR wcielona w jego skład. Po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę stała się jej częścią.

Bacówki i Majster Bieda

Wróciliśmy na Małą Rawkę i zeszliśmy do bacówki „Pod Małą Rawką” i na parking na Przełęczy Wyżniańskiej.

Bacówka „Pod Małą Rawką” by Red 81 – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Andrzej wspomina czasy budowy bacówek PTTK w Bieszczadach. W 1976 r. wybudowano pierwszą w Jaworzcu i wkrótce, w 1979 r., drugą Pod Małą Rawką. Z tamtymi czasami i bacówkami związana jest legenda Majstra Biedy upamiętnianego w piosence Wolnej Grupy Bukowina. Majster Bieda, czyli śp. Władek Nadopta gazdował często w Jaworzcu. Andrzej i Małgosia spędzili tutaj w 1983 roku podróż poślubną.

Majster Bieda, źródło: www.rebuc.pl/majster-bieda/
Bacówka w Jaworzcu
Do M… Napis z szyby okiennej w Jaworzcu

Kuchnia regionalna

Z bacówką Pod Wielką Rawką wiąże się historia słynnej wetlińskiej rodziny Państwa Żechowskich. Robert, a później Ewa prowadzili przez wiele lat to kultowe schronisko, by kilkanaście lat temu otworzyć własną karczmę „Chata Wędrowca” w Wetlinie. Każdy prawdziwy turysta musi tam spróbować legendarnego naleśnika „Gigant z Jagodami”, którego recepturę opracował osobiście Robert. Polecane są dania mięsne: zupa baraninówka, kotlet z siekanej jagnięciny. Przy karczmie działa Sklepik Wędrowca oferujący mapy, przewodniki i książki dotyczące Bieszczadów, pierniczki z logo Chaty, duży wybór piw rzemieślniczych oraz pożytecznych drobiazgów sygnowanych logo „Chata Wędrowca”.

Pożyteczne informacje

  • Opisany szlak: długość trasy  11.3 km (14.7 wraz z Krzemieńcem), suma podejść 552 m  (804 m wraz z Krzemieńcem)
  • Chata Wędrowca, Wetlina 113