Szczypta historii

Bieszczady jako część Rusi Halickiej zostały przyłączone do Polski przez Kazimierza Wielkiego w 1345 r. Aż do zaborów tereny te stanowiły część Królestwa Polskiego, a później zagarnęli je Austriacy i w 1918 r. powróciły do Polski ( w sumie 553 lat w Polsce). W okresie powojennym były to obszary intensywnej działalności partyzantki UPA. W 1947 r. zorganizowano akcję Wisła – wysiedlono wszystkich Łemków i Bojków zamieszkujących polskie Bieszczady i spalono wszystkie wsie, łącznie z cerkwiami. Dawne pola uprawne zamieniły się w górski łąki i zarosły tarniną i jałowcami.

Dolina Wetlinki (prawidłowo Wetliny)

Doliną Wetlinki od Kalnicy aż do jej ujścia do Solinki do dziś nie wiedzie żadna publiczna droga jezdna, co powoduje (na szczęście) pewne ograniczenie dla ruchu turystycznego. Zbudowane drogi leśne są idealne dla rowerzystów. W Dolinie poprowadzono w 2012 r. ścieżkę historyczną „Bieszczady Odnalezione”, wiodącą po nieistniejących już wsiach Jaworzec, Łuh i Zawój. Na jej trasie znajdują się dwujęzyczne tablice (w języku polskim i ukraińskim), wskazujące granice wsi, miejsca po cerkwiach, cmentarze, studnie z odtworzonymi cembrowinami i żurawiami oraz piwnice dawnych domostw.

Szlak prowadzący do Jaworzca

Jaworzec

W Jaworzcu znajduje się bacówka PTTK wybudowana jako pierwsza w Bieszczadach w 1976 r. Do dziś nie posiada zasilania linią energetyczną – prąd czerpie z fotowoltaiki i agregatu. Z Jaworzcem związane jest mnóstwo wspomnień, gdyż Andrzej i Małgosia spędzili tutaj w 1983 roku podróż poślubną. Do schroniska przechodziło się w bród, po kolana w wodzie. Bacówkę zaopatrywano z użyciem kosza zawieszonego nad Wetlinką na linie. Dopiero później zbudowano most na wysokości Kobylskich. Z tamtymi czasami i bacówką związana jest legenda Majstra Biedy upamiętnionego w piosence Wolnej Grupy Bukowina. Majster Bieda, czyli śp. Władek Nadopta gazdował często w Jaworzcu.

Władek Nadopta, czyli Majster Bieda, źródło: www.rebuc.pl/majster-bieda/
Bacówka w Jaworzcu
Do M… Napis z szyby okiennej w bacówce w Jaworzcu (szyba niestety została rozbita)
Bacówka w Jaworzcu by Pudelek – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Dolina Wetliny, widok z Jaworzca
Droga do Jaworzca, kwitnące tarniny
Dawna droga w Jaworzcu zarośnięta rudbekią
Cerkwisko w Jaworzcu
Krzyż upamiętniający mieszkańców Jaworzca
Tu był kiedyś Jaworzec
Piwnice domów
Krzyż pamiątkowy

I znów przechodzimy w bród przez Wetlinkę w Jaworzcu
Dochodzimy do bacówki w Jaworzcu
Dochodzimy do bacówki w Jaworzcu

Łuh (Ług) i Zawój

Nieistniejące wsie Łuh i Zawój położone są w malowniczej scenerii dawnych pól – obecnie łąk górskich. Drogi obramowane są rudbekiami i tarniną.   

Droga przez Łuh
Ślady po wsi Łuh
Przejście w bród
Tu była wieś Łuh
Tu była wieś Zawój
Zawój
Podcięta skarpa przy drodze
Wilczy trop
Przydrożne kwiaty

Rezerwat przyrody Sine Wiry

Wetlinka na wysokości wsi Zawój płynie przełomowym 7-kilometrowym odcinkiem doliny zataczając kilka „zawojów”.  Ochronie podlega przełomowy odcinek rzeki i otaczający ją fragment starodrzewu bukowo-jodłowego.

Rezerwat Sine Wiry
Wetlinka w rezerwacie Sine Wiry by Paweł Szubert – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Sine Wiry na Wetlince
Sine Wiry

Z Łuhu można wejść na Przełęcz Szczycisko i zejść do mostu na Sanie

Droga na Przełęcz Szczycisko

Pożyteczne informacje

  • Bacówka PTTK Jaworzec, tel.: 733 119 625