Z Biecza wybraliśmy się na małopolski szlak drewnianej architektury sakralnej. Chcieliśmy zobaczyć kościoły w Binarowej, Rożnowicach i Rzepienniku Biskupim.
Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej
W Binarowej znajduje się zabytkowy kościół św. Michała Archanioła wpisany w 2003 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kościół w konstrukcji zrębowej pochodzi z 1500 r.
Znajdują się w nim wyjątkowo cenne malowidła z XVI-XVII w. oraz gotyckie rzeźby z XIV wieku. W XVII w. powstała kaplica pw. Aniołów Stróżów oraz wykonano nową polichromię.
W kościele znajdują się organy z XIX wieku zbudowane najpewniej przez Stanisława Janika z Krosna.
W lewym ołtarzu bocznym znajduje się słynący łaskami obraz Matki Boskiej, będący darem króla Jana Kazimierza.
Do nawy głównej przylega kaplica pw. Aniołów Stróżów.
Kościół św. Andrzeja i Św. Anny w Rożnowicach
Drewniany kościół został zbudowany w 1764 r. na miejscu wcześniejszej świątyni. W 1992 roku od pioruna spłonęła wieża – dzwonnica, zabytkowe organy oraz dach kościoła. Kościół jest obecnie w trakcie renowacji. Jest to budowla konstrukcji zrębowej, trójnawowa, z unikalną faliście wygiętą belką tęczową.
Charakterystycznym elementem kościoła jest drewniana wieża o niespotykanym kształcie przypominająca orientalną pagodę. Jest ona konstrukcji słupowej zwieńczona pozorną izbicą.
Wystrój wnętrza jest późnobarokowy z XVIII, m.in. trzy rokokowe ołtarze: ołtarz główny (z obracanymi niszami), św. Anny i Matki Boskiej Częstochowskiej.
W ołtarzu głównym znajduje się platforma z czterema obracanymi niszami z rzeźbami Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Chrystusa Bolesnego, Chrystusa Zmartwychwstałego i św. Andrzeja.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Rzepienniku Biskupim
Kościół św. Jana Chrzciciela został wybudowany w XVI w. Na uwagę zasługują: późnorenesansowe oraz późnobarokowe ołtarze, gotycko-renesansowy tryptyk z około XVI w. oraz krucyfiks ludowy z XVII w.
Kuchnia regionalna
Oberża Wiejska w Binarowej została laureatem plebiscytu Orły Gastronomii. Serwowana jest tu tradycyjna kuchnia domowa: flaczki, żurek, barszcz z uszkami, rosół, pierogi, gołąbki i placki ziemniaczane.
Pożyteczne informacje
- Oberża Wiejska, Binarowa 464