Opatów

Opatów położony jest na Wyżynie Sandomierskiej, na wzgórzach o wysokości sięgającej 300 m n.p.m.

Jest to ośrodek grodowo-miejski powstały jako osada Żmigród pod koniec X w. w ramach budowy struktury administracyjno-gospodarczej państwa pierwszych Piastów. Teren ten przynależy do Polski przez 931 lat. W Opatowie była pierwsza polska komandoria templariuszy założona za czasów Henryka Sandomierskiego, który uczestniczył w krucjatach do Ziemi Świętej u boku rycerzy-zakonników. Pozostałością klasztoru templariuszy ma być rzekomo kolegiata św. Marcina.

Wizerunek kanclerza wielkiego koronnego K. Szydłowieckiego na nagrobku by Mathiasrex – Praca własna, CC BY 2.5
Herb Odrowąż,, źródło: Herbarz polski od średniowiecza do XX wieku, Tadeusz Gajl,. CC BY-SA 3.0

Od XV w. aż do utraty niepodległości Opatów był miejscem sejmików dawnego województwa sandomierskiego. W 1514 r. dobra opatowskie kupił kanclerz wielki koronny Krzysztof Szydłowiecki. Przysłużył się on znacznie do rozwoju Opatowa. W tym czasie miasto zostało ufortyfikowane, z tego okresu zachowały się do dziś pozostałości murów miejskich z jedyną zachowaną bramą – Warszawską.

Brama Warszawska
Rynek w Opatowie by Yayek, CC BY-SA 3.0

W okresie powstania styczniowego, Opatów wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Oddziały gen. Bosaka zdobyły Opatów 25 listopada 1863 r. Zdobyto broń i amunicję. Drugie uderzenie 21 lutego 1864 r. nie było udane. Bitwa opatowska przeszła do historii jako największa, a zarazem ostatnia bitwa powstańcza.

Skwer z winnicą miejską
Winnica miejska

Kolegiat św. Marcina

Kolegiata św. Marcina to świątynia w stylu romańskim pochodząca z II poł. XII w. W kolegiacie znajduje się szereg unikatowych zabytków, np. odlany z brązu Lament Opatowski, przedstawiający rozpacz 41 mieszkańców Opatowa po śmierci Krzysztofa Szydłowieckiego, obok nagrobka kanclerza znajduje się także nagrobek jego córki, a także płyty nagrobne dwóch jego synów. Ponadto na ścianach kolegiaty, znajdują się malowidła przedstawiające sceny słynnych bitew – odsiecz wiedeńską, Psie Pole i Grunwald. Cenne są również XVIII-wieczne ławki i stalle, a także organy, dzieło sztuki organowej.

Kolegiata św. Marcina
Kolegiata św. Marcina

Kościół św. Marcina został wzniesiony z okolicznych ciosów piaskowca krzemienistego. Jest on trójnawową bazyliką z transeptem, z dwoma wieżami od zachodu oraz trzema apsydami od wschodu. Między wieżami znajduje się portal główny, romański z osadzonym na nim gotyckim portalem. W fasadzie zachodniej zwraca uwagę fryz z reliefem zoomorficznym. Romański portal znajduje się również w kruchcie północnej, ozdobiony motywami roślinnymi, w które wkomponowano herby Łabędź i Odrowąż.

Zdobione gotyckim szczytem skrzydło transeptu i sygnaturka
Wieża kościoła

Zachodni portal kolegiaty
Kolegiata św. Marcina, transept, absyda
Portale
Wnętrze kościoła kolegiackiego
Wnętrze kościoła kolegiackiego
Ołtarz główny

W bocznym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku. Przypuszcza się, że został on namalowany przez Włocha Timoteo Viti z Urbino.

Ołtarz boczny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem
Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem
Gotycki krzyż
Polichromia: bitwa pod Wiedniem
Nagrobki
Stalle, polichromia
Organy
Najstarsze freski w przedsionku kolegiaty
Detal fresku

Lament Opatowski

Lament Opatowski to brązowa płaskorzeźba renesansowa, odlana w 1536 r. i umieszczona na cokole nagrobka kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego. Nagrobek pochodzi z warsztatu Bartolommeo Berrecciego. Scena na płycie przedstawia 41 postaci, które wstają właśnie od uczty poruszone wiadomością o śmierci kanclerza.

Lament Opatowski
Fragment Lamentu, wśród postaci opłakujących śmierć Krzysztofa Szydłowieckiego jest król Zygmunt I Stary (w środku) i hetman wielki koronny Jan Tarnowski (zięć Szydłowieckiego i fundator nagrobka).

Kościół i klasztor Bernardynów w Opatowie

Barokowy klasztor oo. Bernardynów wzniesiony w XIV–XV w. na miejscu osady Żmigród. Wsławił się bohaterską obroną podczas najazdu Tatarów w XVI w. Wewnątrz szczególnie interesujący jest rokokowy ołtarz główny, iluzjonistyczne ołtarze boczne, wśród nich Tłocznia Mistyczna, oraz odnowione malowidła ścienne.król Zygmunt Stary,

Kościół Bernardynów
Kościół Bernardynów, dzwonnica
Kościół Bernardynów, elewacja frontowa
Opatów, zespół klasztorny Bernardynów, fot. N. Glińska, NID, CC BY-SA-NC 3.0
Ołtarz główny, zespół klasztorny Bernardynów, fot. N. Glińska, NID, CC BY-SA-NC 3.0
Fragment ołtarza, fot. N. Glińska, NID, CC BY-SA-NC 3.0
Ambona, fot. N. Glińska, NID, CC BY-SA-NC 3.0
Wnętrze, zespół klasztorny Bernardynów, fot. N. Glińska, NID, CC BY-SA-NC 3.0
Chór, fot. N. Glińska, NID, CC BY-SA-NC 3.0

Podziemia Opatowskie

W Opatowie znajdziemy system dawnych piwnic kupieckich wydrążonych w lessie pod rynkiem Starego Miasta. Część piwnic obmurowano i udostępniono do zwiedzania.

Podziemia opatowskie by Agnieszka Kwiecień, Nova – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Podziemia opatowskie byOlerys – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Podziemia opatowskie by Agnieszka Kwiecień, Nova – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Podziemia opatowskie by Agnieszka Kwiecień, Nova – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Ratusz w Opatowie

Ratusz powstał w II połowie XVI w. Budynek wybudowano dla kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego jako budowlę, w której zatrzymywał się, przebywając ze swoimi towarzyszami w Opatowie. W XIX w. budynek zamieniono na koszary i cerkiew parafialną pod wezwaniem Opieki Matki Bożej. W dwudziestoleciu międzywojennym gmach był siedzibą starostwa i sejmiku powiatowego.

Ratusz na Rynku
Rynek w Opatowie

W pobliskich Małoszycach urodził się Witold Gombrowicz, autor Ferdydurke.

Pomnik Witolda Gombrowicza w Małoszycach

Kuchnia regionalna

W restauracji Miodowy Młyn można zjeść pyszne pierogi z gęsiną, które są nawiązaniem do dawnych tradycji hodowli gęsi w regionie. Unikalne są również pierogi z dzikiej róży. W restauracji królują dania regionalne. Zgodnie z inicjatywą „Archeologia Smaku” przywracane są dawne smaki polskiej kuchni. Na lody warto wpaść do lodziarni Pod Białą Damą na Rynku.

Lodziarnia Pod Białą Damą

Praktyczne informacje

  • Restauracja Miodowy Młyn, ul. Legionów 3 27-500 Opatów
  • Lodziarnia Pod Białą Damą, Plac Obrońców Pokoju 12, Opatów