Klimontów
Miasto Klimontów zostało założone przez Jana Zbigniewa Ossolińskiego w 1604 r. Leży on na terenie Wyżyny Sandomierskiej. Tereny te stanowią rdzennie polskie ziemie, przynależące do Polski przez 931 lat. Klimontów utracił prawa miejskie w 1870 roku na mocy ukazu carskiego, a odzyskał w 2020 r.
Kolegiata św. Józefa w Klimontowie
Barokowa kolegiata św. Józefa została ufundowana przez Jerzego Ossolińskiego w 1650 r.
W sąsiedztwie kolegiaty znajduje się plebania z połowy XVIII w., przebudowana w 1890 r.
Klasztor dominikanów w Klimontowie
W Klimontowie znajduje się barokowy podominikański klasztor z I poł.XVII w. wraz z kościołem św. Jacka i NMP. Należy on do najcenniejszych zespołów klasztornych w Małopolsce. Klasztor w czasie zaboru austriackiego od 1795 wykorzystywany był jako lazaret wojskowy, a po I wojnie światowej opuszczone budynki zmieniono na szkołę.
Kościół św. Jacka i Najświętszej Maryi Panny został przez ufundowana przez Jana Zbigniewa Ossolińskiego w 1613 roku. Kościół łączy formy późnogotyckie i wczesnobarokowe. Ołtarz wykonany jest w stylu barokowym, a nawy boczne, ambona i konfesjonały w stylu rokoko.
Synagoga w Klimontowie
Synagoga została zbudowana w 1851 r. Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali wnętrze synagogi i następnie urządzili w niej magazyn. Po zakończeniu wojny budynek synagogi przez wiele lat stał opuszczony i stopniowo popadał w ruinę.
Ossolin – rodowe miasto Ossolińskich
Ossolin to rodowa wieś Ossolińskich herbu Topór. Osada powstała w połowie XIV w. Ossolin uzyskał lokację miejską w 1650 r. W XVII wieku miasto wchodziło w skład kompleksu klimontowsko-ossolińskiego dóbr Zbigniewa Ossolińskiego. W latach 1635–1636 kanclerz Jerzy Ossoliński wzniósł tu drewniano-murowany renesansowy zamek. Posiadał on cztery baszty, mur obronny, most i ogród włoski. Ossolin został pozbawiony praw miejskich przez kolejnego właściciela, Antoniego Ledóchowskiego, który w 1816 r. nakazał również zburzyć miejscowy zamek. Dzisiaj możemy zobaczyć tylko kamienny łuk ponad drogą.
Pałac Halka-Ledóchowskich w Górkach Klimontowskich
W Górkach znajduje się pałac Ledóchowskich z początku XIX w. projektowany przez Henryka Marconiego. W Górkach urodził się Mieczysław Jan Halka-Ledóchowski herbu Szaława, prymas Polski w latach 1866–1886 r..
Pałac został przebudowany w 1896 r. przez Władysława Marconiego dla nowych właścicieli – Karskich. Pałac uzyskał styl eklektyczny z dwiema wieżami i obszernym tarasem. W parku w stylu angielskim zbudowano oranżerię. Po wojnie pełnił rolę szkoły, a obecnie pałac znajduje się w rękach prywatnych.
Kuchnia regionalna
Na lunch wybraliśmy się do restauracja Cykada (na północ od Klimontowa). Serwowana jest tutaj smaczna kuchnia regionalna. Polecamy tradycyjne, domowe potrawy.
Pożyteczne informacje
- Restauracja Cykada, Pęchów 107a