Zamek Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór jest jedną z największych ruin ufortyfikowanych rezydencji magnackich typu palazzo in fortezza w Europie. Powstała ona w 1644 r. Do czasu powstania Wersalu była to największa budowla pałacowa w Europie. Zamek ma status pomnika historii.
Zamek zbudowany został przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego, herbu Topór. Budowla nigdy nie została w pełni ukończona, gdyż fundator zmarł nagle, a jego syn Krzysztof Baldwin Ossoliński poległ w bitwie pod Zborowem w 1649 roku. Zamek był zamieszkany do 1770 r., kiedy został spalony przez wojska rosyjskie w czasie obrony przez zwolenników konfederacji barskiej, którym sprzyjał ówczesny właściciel – generał Michał Jan Pac.
Zamek składał się z trzech podstawowych części: zespołu pałacowego z zabudowaniami gospodarczymi, założenia obronnego z fortyfikacjami typu bastionowego i z założenia ogrodowego typu włoskiego położonego poza obrębem fortyfikacji. Krzyżtopór wzniesiono na planie pięcioboku, z bastionami na narożach. Skrzydła boczne pałacu – z czterema czworobocznymi wieżami na narożach – okalały wielki dziedziniec wjazdowy.
Krzysztof Ossoliński interesował się magią. Stąd zamek ma 365 okien, 52 pokojów, 12 sal i 4 baszty, co odpowiada liczbie dni, tygodni, miesięcy i pór roku.
Oś założenia zamkowego stanowi wieża bramna i bastion zwany Wysokim Rondlem z ośmioboczną wieżą.
Ponoć w jadalni usytuowanej w wieży znajdował się kiedyś szklany sufit z widokiem na akwarium wypełnione kolorowymi i egzotycznymi rybkami.
Osada neolityczna w Kopcu
Nieopodal zamku znajdziemy zrekonstruowaną osadę neolityczną w Kopcu. Współtwórcą wioski jest Tomasz Giecewicz, historyk kultury. Osada nawiązuje do kultury pucharów lejkowatych w okresie między 3700 a 1900 rokiem przed naszą erą.
Praktyczne informacje
- Zamek Krzyżtopór jest dostępny dla turystów od 8.00 do 20.00 (w sezonie turystycznym od 1 kwietnia do 31 sierpnia, poza – krócej).