Szczypta historii
Wielkopolska jest rdzennym terenem polskim, centrum politycznym państwa Piastów. Wielkopolska dostała się w ręce pruskie podczas II rozbioru Polski. Po powstaniach wielkopolskich, powróciła do II Rzeczpospolitej. Wielkopolska należy do Polski przez 930 lat.
Hazacy
Hazacy to grupa etnograficzna ludności polskiej zamieszkująca obszar powiatu rawickiego między rzeką Orlą a Dąbroczną. Grupa ta osiedliła się w XVI i XVII wieku na wykarczowanych terenach (ostępach leśnych) części puszczy pogranicznej. Większość z nich była osadnikami śląskimi. Wsie hazackie stanowią w Wielkopolsce odrębną grupę językową, którą charakteryzuje m.in. mazurzenie.
Miejska Górka
Miejska Górka uzyskała lokację miejską na początku XV w. Od średniowiecza było prywatnym miastem szlacheckim własnością Górków herbu Łodzia. Po wygaśnięciu rodu w 1592 miasto stało się własnością wielkopolskich rodów szlacheckich: Czarnkowskich herbu Nałęcz, Przerębskich oraz księcia Sułkowskiego. Wskutek II rozbioru Polski w 1793, miasto przeszło pod władanie Prus.

Klasztor franciszkanów w Miejskiej Górce
W mieście znajduje się klasztor franciszkanów ufundowany w 1622 przez późniejszego kasztelana gnieźnieńskiego Adama Przyjemskiego. W 1833 został objęty kasatą rządu pruskiego. Zakonnicy powrócili do niego w 1923. W czasie II wojny światowej był miejscem internowania okolicznego duchowieństwa i więzieniem politycznym oraz miejscem kaźni wielu ofiar niemieckiego nazizmu. W kościele przyklasztornym zachowało się barokowe wyposażenie wnętrza z XVIII w.




Kościół św. Mikołaja
Gotycki kościół został wybudowany w połowie XV w. przez słynną rodzinę wielkopolską Górków.

Pakosław
W Pakosławie znajduje się klasycystyczny pałac zbudowany pod koniec XVIII w. dla Michała Krzyżanowskiego, Kasztelana Międzyrzeckiego. Szczególnie cenna w pałacu jest dwupiętrowa sala kolumnowa. Pomiędzy kolumnami umieszczone zostały cztery płaskorzeźby wiernie oparte na rycinach Franciszka Śmuglewicza z XVIII w.


W otoczeniu pałacu znajduje się park ze stawami, z zabytkowymi motocyklami i samochodami.

Golejewko
Golejewko, znane jako Czestram, powstało w XII w. jako ważna osada na szlaku łączącym Wielkopolskę ze Śląskiem. Wieś należała do rodu Chojeńskich, którzy wybudowali zamek. Andrzej Chojeński brał udział w bitwie pod Chocimiem (1621) i na pamiątkę umieścił na szczycie wieży bramnej gwiazdę z półksiężycem. Następnymi właścicielami w XVII w. byli Rogalińscy, którzy zbudowali pałac. W XIX w. majątek nabyli Czarneccy. W 1921 r. Janusz Czarnecki założył w Golejewku znaną w Polsce stadninę koni pełnej krwi angielskiej.







Osiek
W Osieku znajduje się neorenesansowy pałac z połowy XIX wieku, zbudowany na starych fundamentach dworu dla rodziny Szołdrskich.



Plantacja Lawendy W Szkaradowie znajduje się wielka plantacja lawendy państwa Dybów.

Kuchnia regionalna
Hazacy wytworzyli regionalną kuchnię, dla której charakterystyczne były warówki (kluski z kaszy jaglanej gotowane na mleku, poza postami spożywane z kapustą kiszoną i skwarkami z boczku), żur hazacki, czernina łaszczyńska, czy nalewka wiśniowa. W Wielki Czwartek kultywowany jest do dziś obyczaj palenia żuru.
Pożyteczne informacje
- Gospodarstwo Ogrodnicze Mikołaj Dyba, Szkaradowo 222, www.plantacjalawendy.pl