Antonin
Miejscowość początkowo znana była jako Szperek, ale od XIX w. została nazwana Antonin, na cześć Antoniego Radziwiłła. W Antoninie znajduje się pałac myśliwski zbudowany w latach 1822–1824 przez Karla Friedricha Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła.

Pałac jest drewniany, zbudowany na planie krzyża greckiego. Korpus główny ma kształt oktagonalny, do którego dobudowano cztery niższe skrzydła. Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje wielka, trójkondygnacyjna sala o ozdobnym stropie, wsparta na filarze mieszczącym przewody kominowe z kominków, przyozdobiona trofeami myśliwskimi. W latach 1939–1944 pałac był własnością Adolfa Hitlera po podarowaniu go w 1939 roku przez ówczesnego właściciela, księcia Michała Radziwiłła.




Wizyta Chopina
Dwukrotnie gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie był Fryderyk Chopin (w 1827 i 1829). Na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca te wizyty, a przy wejściu na teren pałacowy umiejscowiony jest pomnik kompozytora.


Kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej w Antoninie
Kościół w stylu neoromańskim wybudowano w 1838 r. jako kaplicę grobową Radziwiłłów. Wnętrze jest przyozdobione trzema łukami z białego marmuru, wspartymi na czterech marmurowych kolumnach bogato ornamentowanymi dekoracją w stylu bizantyjskim.


Ostrzeszów
Ostrzeszów uzyskał prawa miejskie ok. 1260 r. i był miastem królewskim. W XIV w. wzniesiono zamek i otoczono miasto murami. W XVI-XVIII w. Ostrzeszów był starostwem grodowym, siedzibą powiatu, a w okresie od końca XIV w. do rozbiorów Polski także miejscem zbierania się sądów ziemskich i grodzkich. W wyniku II rozbioru Polski (1793) cała ziemia wieluńska z Ostrzeszowem znalazła się w zaborze pruskim. Po kongresie wiedeńskim (1815) Ostrzeszów został włączony do Królestwa Prus. W 1905 w mieście mieszkało 4946 osób, w tym 72% Polaków, 19% Niemców i 6% Żydów. Ostrzeszów i okolice należą do Polski przez 801 lat.

Zamek królewski w Ostrzeszowie
Zamek wybudowano na sztucznie usypanym wzniesieniu na polecenie króla Kazimierza Wielkiego w I połowie XIV w. Zamek był siedzibą starosty ostrzeszowskiego. Zburzony został w czasie najazdu szwedzkiego. W roku 1843 został rozebrany przez Niemców. Zachowała się jednak baszta zamkowa.

Klasztor pobernardyński
Kościół pobernardyński z klasztorem został wzniesiony w XVII w. Zniszczony przez Szwedów w 1656 r., klasztor odbudowano w stylu barokowym. Wewnątrz kościoła na ścianach widoczne są herby rodów, które były fundatorami klasztoru i kościoła: Psarskich, Leszczyńskich, Siewierskich, Krakowskich, Karśnickich i Wężyków, rzeźby upamiętniające Rafała i Jana Leszczyńskich oraz polichromia późnobarokowa, wykonana w 1740 przez Antoniego Ignacego Linkiego. Obecnie klasztor zajmują siostry Nazaretanki.


Kościół farny Matki Boskiej Wniebowziętej
Gotycki kościół farny powstał w XIII wieku, zaraz po założeniu miasta. Wyposażenie jego wnętrza pochodzi z przełomu XVIII/XIX w. W prezbiterium są zachowane fragmenty średniowiecznych fresków z końca XIV w. Renesansowa dekoracja powstała w 1545 roku. Składają się na nią scena Modlitwy w Ogrójcu w ozdobnym obramieniu malarskim na ścianie tęczowej, Droga Krzyżowa na lewej ścianie nawy w podobnym obramieniu i gorzej zachowana na prawej ścianie św. Anna Samoczwart, nad którą umieszczono herby Jagiellonów pośrodku, z lewej Bony Sforzy, a z prawej Poraj.


Kuchnia regionalna
Koniecznie trzeba zjeść posiłek lub deser w antonińskim pałacu. Kuchnia Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów do dziś kultywuje wyśmienitą tradycję staropolską. Warto spróbować sarninę w sosie litewskim, schab z dzika, kacze udko, grillowanego łososia lub filet z sandacza.
Pożyteczne informacje
- Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów, Antonin, ul. Pałacowa 1