Mapa regionu | https://smakipolski.pl/www/mapa/#Mapae1 |
Mapa szlaków turystyki kulinarnej | https://smakipolski.pl/www/mapa/#Trasy&miasto=lipce |
Wybraliśmy się do Lipiec Reymontowskich – małej wsi w województwie łódzkim, na ziemi łowickiej, która zasłynęła dzięki Władysławowi Reymontowi. W Lipcach pisarz umieścił akcję powieści „Chłopi”. Mieszkańcy konsekwentnie wykorzystują ten fakt do promocji swojej wsi. W 1983 roku udało się dodać do nazwy wsi Lipce człon „Reymontowskie”.
Szczypta historii
Wieś Lipce założona została w 1338 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława. Na podstawie dokumentu księcia mazowieckiego Ziemowita wiadomo, że Lipce leżące na terenie kasztelanii łowickiej należały do arcybiskupów. Lipce w czasie zaborów wpadły w ręce pruskie, a po kongresie wiedeńskim znalazły się pod zaborem rosyjskim (Królestwo Polskie). Okolice Lipiec Reymontowskich należą do Polski przez 902 lata.
Władysław Stanisław Reymont (1867 – 1925)
Władysław Reymont to jeden z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w dziejach literatury polskiej, znakomity prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli Młodej Polski. Reymont został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową epopeję chłopską – „Chłopi”.

Reymont, dróżnik kolejowy w Lipcach
Władysław Reymont w latach 1888–1893 dzięki protekcji ojca znalazł zatrudnienie jako niskiej rangi funkcjonariusz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, pracując w Lipcach. Mieszkał w małym służbowym domku przy torach kolejowych.

Reymont, noblista
Powieść „Chłopi” powstawała w latach 1901–1908. Zawiera realistyczny obraz życia społeczności wsi Lipce. Powieść „Chłopi” nawiązuje do fascynacji chłopską energią, naturalnością i prostotą życia, charakterystyczną dla wielu dzieł początków XX w. Za powieść „Chłopi”, 13 listopada 1924 r., Władysław Reymont został ogłoszony laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Pisarz nie mógł samodzielnie odebrać nagrody ze względu na zły stan zdrowia.

Muzeum Regionalne im. Władysława Reymonta w Lipcach Reymontowskich
Muzeum Regionalne im. Władysława St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich zostało utworzone w 1989 roku na terenie manufaktury włókienniczej rodziny Winklów pochodzącej z końca XIX w.



Na muzealną ekspozycję składają się zbiory etnograficzne współczesnej sztuki ludowej, eksponaty historii techniki oraz wystawy dotyczące życia i twórczości Władysława Stanisława Reymonta. Na wystawie „Z dziejów manufaktury Winklów w Lipcach 1889–1974” eksponowane są maszyny i urządzenia produkcyjne do pełnego cyklu technologicznego wytwarzania m.in. pasiaków łowickich.






Kaplica św. Józefata
W Lipcach znajduje się drewniana kaplica cmentarna św. Józefata pochodząca z XVIII/XIX w.

Pożyteczne informacje
- Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich, ul. Wiatraczna 10, czynne codziennie za wyjątkiem poniedziałków