Mapa szlaków turystyki kulinarnej | https://smakipolski.pl/www/mapa/#Trasy&miasto=malkow https://smakipolski.pl/www/mapa/#Trasa286 |
Mapa regionu | https://smakipolski.pl/www/mapa/#Mapae2 |
Warta
Wybraliśmy się do Warty nad Wartą. Warta uzyskała prawa miejskie w 1255 r. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. W 1331 r. Warta została doszczętnie spalona przez wyprawę krzyżacką. 28 października 1423 r. Władysław II Jagiełło wydał tu tzw. statut warcki. W 1467 r. założono klasztor Bernardynów istniejący do dziś i mający znaczny wpływ na życie kulturalne i duchowe Warty. W mieście dobrze rozwinęło się rzemiosło i usługi. W I Rzeczpospolitej miasto należało do ziemi sieradzkiej. W 1939 r. miasto wcielone zostało w granice Rzeszy Niemieckiej. Rok później władze niemieckie utworzyły getto dla ludności żydowskiej, która stanowiła 49% mieszkańców. Getto zlikwidowano w sierpniu 1942 r. i rozebrano synagogę. Okolice Warty należą do rdzennie polskich ziem – przynależą do Polski przez 931 lat.
Statut warcki
Statut warcki to prawo nadane przez Władysława II Jagiełłę w 28 października 1423 roku na sejmie walnym w Warcie. Statut warcki był kolejnym prawem wpływającym na ówczesną gospodarkę i nadawał prawną podstawę do przejmowania gospodarstw sołtysich i większych kmiecych na zasadzie wykupu po cenie oszacowanej przez szlachcica (feudała), nierzadko w wyniku rugi całkowitej lub częściowej. Statut warcki jednocześnie ograniczał prawo chłopów do opuszczania wsi, co miało zapobiec ich migracji. Statut warcki był stosowany do XVI wieku a jego przepis dotyczący ustalania cen był powielany w innych statutach – nieszawskim z 1454 roku i piotrkowskim z 1496 roku. Przepisy te obowiązywały do pierwszych rozbiorów.
Klasztor OO. Bernardynów pw. Wniebowzięcia NMP
Kościół i klasztor Ojców Bernardynów pw. Wniebowzięcia NMP pochodzi z XV wieku. Został przebudowany na barokowy na przełomie XVII/XVIII w.
Klasztor bernardynek
Zespół klasztorny SS. Bernardynek pochodzi z XVIII w. Jego najważniejszym elementem jest kościół pw. Narodzenia NMP i św. Józefa.
Kościół św. Mikołaja
Gotycki kościół farny św. Mikołaja został wzniesiony w połowie XIV wieku, a przebudowany w XVII wieku.
Najcenniejszym zabytkiem w kościele jest ołtarz Wniebowzięcia NMP. Jest to tryptyk pochodzący z pocz. XVI w.
Ratusz w Warcie
Warcki ratusz został wybudowany w 1842 roku. Mieści się przy południowej pierzei rynku.
Jatki w Warcie
Jatka to miejsce, w którym dawniej sprzedawano mięso z uboju.
Pałac w Małkowie
Na wysokiej skarpie doliny Warty, w latach 1810–1820 wzniesiono nową rezydencję dla ówczesnych właścicieli dóbr Małkowa – ostatniego kasztelana sieradzkiego i brygadiera kawalerii narodowej – Pawła Biernackiego (1740–1826) i jego żony Konstancji z Małachowskich (1773–1842). Prawdopodobnie dwór projektował główny architekt Warszawy Fryderyk Lessel. Na początku XX w. dobudowano do elewacji frontowej trzy czterokolumnowe portyki doryckie, zdobione trójkątnymi szczytami. Kolejne właścicielki pałacu – Walentyna i Maria Pstrokońskie zapraszały do Małkowa przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Gościli tu m.in. Władysław Reymont. W 1941 r. dwór przejęli Niemcy i gromadzone latami dzieła sztuki rozgrabiono. Po wojnie pałac przejął Szpital Psychiatryczny z Warty. Obecnie pałac jest w rękach prywatnych i znajduje się tu hotel i restauracja.
Pałac otacza piękny park krajobrazowy, położony na zboczu skarpy, która porośnięta jest liściastym drzewostanem. Wśród bujnej zieleni stoi pomnik W.S. Reymonta z 1976 r., odlew z brązu, dzieło art. rzeźbiarza Kazimierza Moczkowskiego z Łodzi.
Kuchnia regionalna
W restauracji Pod Wiatrakiem można spróbować tradycyjnej polskiej kuchni. Polecany jest placek warcki i pieróg warcki.
Pożyteczne adresy
- Hotel Pod Wiatrakiem, ul. Terenowa 6, Warta
- Pałac w Małkowie, Małków 97