Szczypta historii

Mapa regionu radomszczańskiegohttps://smakipolski.pl/www/mapa/#Mapae7
Mapa szlaków turystyki kulinarnejhttps://smakipolski.pl/www/mapa/#Trasy&miasto=radomsko
https://smakipolski.pl/www/mapa/#Trasa333

Południowa część województwa łódzkiego to region położony pomiędzy górnymi odcinkami Warty i Pilicy, rozciągający się od Pajęczna, przez Radomsko do Przedborza. W czasach I Rzeczpospolitej region należał do ziemi sieradzkiej oraz w niewielkiej części do ziemi sandomierskiej (prawobrzeżna część doliny Pilicy w okolicach Przedborza). Tereny te należą do rdzennych obszarów Polski  przynależących do państwa polskiego przez 931 lat.

Bazylika Matki Bożej w Gidlach

Według legendy, w XVI wieku miejscowy rolnik o nazwisku Czeczek wyorał na polu maleńką figurkę Matki Bożej. Całość legendy przedstawiona jest na obrazach w bazylice. Figurka wkrótce zasłynęła ona cudami, co powodowało wzmożony ruch pielgrzymów. Sprowadzono tu księży Dominikanów, którzy w latach 1632-1644 wybudowali klasztor połączony z barokowym kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz spichrzem.

Bazylika w Gidlach by Sławomir Milejski – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Świątynia ma bogato dekorowane wnętrze oraz wyposażenie pochodzące XVIII w.

Wnętrze bazyliki

Najważniejszym elementem świątyni jest rzeźba Matki Boskiej z XVI wieku, koronowana w 1923 roku znajdująca się w Kaplicy cudownej figury NMP.

Kaplica cudownej figury NMP

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Radomsku

W Radomsku znajduje się barokowy kościół franciszkanów wzniesiony w 1328 roku z fundacji Władysława I Łokietka.

Kościół franciszkanów w Radomsku by JaqbS – Praca własna, CC BY 3.0

Kolegiata św. Lamberta w Radomsku

Ciekawym obiektem turystycznym jest kościół wybudowany w latach 1869–1876 w stylu neobarokowym pod nadzorem Konstantego Wojciechowskiego. Świątynia powstała na miejscu starszej pochodzącej z XVI w.

Kolegiata św. Lamberta by Sławomir Milejski – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Kuchnia regionalna

W sąsiedztwie sanktuarium w Gidlach znajduje się renomowana kawiarnia Gidle Cafe. Polecamy wspaniałe ciasta, desery, kawę i lody.