Szczypta historii
Mapa regionu radomszczańskiego | https://smakipolski.pl/www/mapa/#Mapae7 |
Mapa szlaków turystyki kulinarnej | https://smakipolski.pl/www/mapa/#Trasy&miasto=radomsko https://smakipolski.pl/www/mapa/#Trasa333 |
Południowa część województwa łódzkiego to region położony pomiędzy górnymi odcinkami Warty i Pilicy, rozciągający się od Pajęczna, przez Radomsko do Przedborza. W czasach I Rzeczpospolitej region należał do ziemi sieradzkiej oraz w niewielkiej części do ziemi sandomierskiej (prawobrzeżna część doliny Pilicy w okolicach Przedborza). Tereny te należą do rdzennych obszarów Polski przynależących do państwa polskiego przez 931 lat.
Bazylika Matki Bożej w Gidlach
Według legendy, w XVI wieku miejscowy rolnik o nazwisku Czeczek wyorał na polu maleńką figurkę Matki Bożej. Całość legendy przedstawiona jest na obrazach w bazylice. Figurka wkrótce zasłynęła ona cudami, co powodowało wzmożony ruch pielgrzymów. Sprowadzono tu księży Dominikanów, którzy w latach 1632-1644 wybudowali klasztor połączony z barokowym kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz spichrzem.
Świątynia ma bogato dekorowane wnętrze oraz wyposażenie pochodzące XVIII w.
Najważniejszym elementem świątyni jest rzeźba Matki Boskiej z XVI wieku, koronowana w 1923 roku znajdująca się w Kaplicy cudownej figury NMP.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Radomsku
W Radomsku znajduje się barokowy kościół franciszkanów wzniesiony w 1328 roku z fundacji Władysława I Łokietka.
Kolegiata św. Lamberta w Radomsku
Ciekawym obiektem turystycznym jest kościół wybudowany w latach 1869–1876 w stylu neobarokowym pod nadzorem Konstantego Wojciechowskiego. Świątynia powstała na miejscu starszej pochodzącej z XVI w.
Kuchnia regionalna
W sąsiedztwie sanktuarium w Gidlach znajduje się renomowana kawiarnia Gidle Cafe. Polecamy wspaniałe ciasta, desery, kawę i lody.