Boże Ciało w Spycimierzu – Lista Dziedzictwa UNESCO

Uniejów Zdrój

Uniejów leży nad Wartą na dawnej ziemi sieradzkiej. Od roku 2012 miasto posiada status miejscowości uzdrowiskowej. Podstawą do nadania statusu uzdrowiska były właściwości miejscowych ciepłych wód leczniczych, zawierających m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość jest taka jak w Bałtyku.

Wody termalne w Uniejowie sikające z armatek – Smakowiczki zafascynowane

Szczypta historii

Początki Uniejowa datowane są na XI wiek. Prawa miejskie uzyskał w 1285 r. W XIV w. wybudowano zamek w którym znajdowała się rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich. Uniejów był miastem o charakterze rzemieślniczo-handlowym. W 1656 miasto zostało splądrowane przez wojska szwedzkie w czasie potopu szwedzkiego, a także odniosło zniszczenia w 1666 roku w czasie rokoszu Lubomirskiego. Do II rozbioru Polski (1793 r.) Uniejów leżał w granicach administracyjnych województwa sieradzkiego. Po II rozbiorze Polski miasto znalazło się w zaborze pruskim, a od 1815 – miasto w granicach Królestwa Polskiego pod zaborem rosyjskim. W 1870 Uniejów wraz z wieloma innymi polskimi miastami został pozbawiony praw miejskich w ramach rosyjskich represji za powstanie styczniowe. Prawa te odzyskał dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Okolice Uniejowa to rdzenne tereny Polski, które należą do Polski przez 931 lat.

Zamek w Uniejowie

Zamek w Uniejowie

Zamek wybudowany został w latach 1360–1365 na miejscu starej fortalicji drewnianej, zniszczonej podczas najazdu Krzyżaków w 1331 r. Inicjatorem budowy zamku był arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki. Po pożarze w 1525 obiekt został przebudowany przez starostę Stanisława z Gomolina na renesansową rezydencję, którą ukończono w 1534. Ostatecznie rolę obronną przestał pełnić w I połowie wieku XVII, kiedy otrzymał wczesnobarokową formę, stając się rezydencją biskupów Jana Wężyka i Macieja Łubieńskiego. W 1836 r. z nadania cara zamek z tytułem hrabiowskim otrzymał za zasługi w tłumieniu powstania listopadowego pochodzący z Estonii generał Karol Toll, który jednak nigdy w nim nie zamieszkał. Dopiero jego syn Aleksander Toll w 1848 dokonał klasycystycznej przebudowy obiektu w stylu romantycznym. Tollowie spolonizowali się i władali w zamku do końca I wojny światowej.

Zamek w Uniejowie by Jacek Bogdan – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Zamek widziany znad Warty
Dziedziniec zamkowy by Jacek Bogdan – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Brama wejściowa na dziedziniec
Podziemia zamkowe

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Gotycki kościół zbudowano w XIV w. W wyniku działań wojennych 1939 roku uległ on poważnym uszkodzeniom: został spalony dach i zawalony szczyt zachodni wraz ze sklepieniem. Największą wartość historyczną w kościele stanowią: gotyckie prezbiterium z XIV w. oraz ołtarze boczne z XVII w.

Kościół Wniebowzięcia NMP by 1bumer – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Wnętrze kolegiaty by 1bumer – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Czas zaboru rosyjskiego

Za zasługi w tłumieniu powstania listopadowego w 1836 r. dobra uniejowskie otrzymał z nadania cara pochodzący z Estonii generał Karol Toll. Rodzina Tollów wzniosła w majątku w Orzeszkowie-Kolonii prawosławną kaplicę cmentarną (cerkiewkę). W krypcie kaplicy pochowano fundatora (zm. 1892) oraz jego żonę Annę z von Loeben Tollową. Kaplica została zbudowana w stylu neobizantyjskim na planie krzyża greckiego.

Cerkiewka – kaplica cmentarna w Orzeszkowie-Kolonii by MOs810 – Praca własna, CC BY-SA 4.0

II wojna światowa

Po wybuchu II wojny światowej w okolicy miasta miały miejsce walki polsko-niemieckie o przeprawę na Warcie oraz liczne ofiary wśród ludności cywilnej. Pod koniec 1939 miasto znalazło się w granicach III Rzeszy, w tzw. Kraju Warty (Warthegau). Niemcy przemianowali miejscowość na Brückstadt i wysiedlili z niego ludność polską do Generalnego Gubernatorstwa. Podczas niemieckiej okupacji do 1942 Niemcy wymordowali również całą społeczność żydowską.

Uzdrowisko w Uniejowie Zdrój

W 2008 roku otwarto Termy Uniejów z gorącymi solankami leczniczymi.

Termy Uniejów

Kasztel rycerski

W pobliżu Term znajduje się kasztel rycerski. Znajduje się w nim hotel wyposażony w strefę spa z geotermalnymi baliami solankowymi (wewnętrznymi i zewnętrznymi) oraz kapsułą floatingową.

Kasztel Uniejów, źródło: www.kaszteluniejow.pl/
Kasztel Uniejów
Geotermalne balie solankowe w Kasztelu Uniejów, źródło: www.kaszteluniejow.pl/

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu

Kościół słynie z organizowania ceremonii Bożego Ciała wzdłuż wspaniałych kwietnych dywanów.

Kościół Świętego Krzyża i dywany kwietne by ASzoszk – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Kościół w Spycimierzu, brama kwiatowa
Ołtarz w kosciele Świętego Krzyża by Rafal-72 – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Tradycja kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała

Spycimierz najbardziej znany jest z dywanów kwiatowych, które członkowie miejscowej parafii od dziesięcioleci układają na procesję Bożego Ciała. W 2021 r. wpisano tradycję dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała na Listę UNESCO. Kolorowy dywan z żywych kwiatów układany jest przez parafian wzdłuż drogi Bożego Ciała, która ma około 1 km długości. Uroczysta procesja przechodzi po nim o godz. 17:00.

Układanie dywanu kwietnego by ASzoszk – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Układanie dywanów kwietnych by ASzoszk – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Dywan kwiatowy w Spycimierzu (2022)
Dywan kwiatowy w Spycimierzu (2022)
Kapliczka i dywan kwiatowy w Spycimierzu (2022)
Szpaler zwiedzających, dywan kwiatowy w Spycimierzu (2022)
Dywan kwiatowy w Spycimierzu (2022)
Dywan kwiatowy, brama kwiatowa w Spycimierzu (2022)
Dywan kwiatowy, solidarni z Ukrainą w Spycimierzu (2022)
Dywan kwiatowy w Spycimierzu (2022)

Kuchnia regionalna

Na wspaniały posiłek udaliśmy się do Kasztelu. Restauracja serwuje wiele dań typowych dla kuchni polskiej: smaczne zupy, sałatki, schab z sosem ze szlachetnych grzybów, pierogi faszerowane mięsem z kaczki, ryby i desery.

Potrawy w Kasztelu w Uniejowie

Pożyteczne informacje

  • Restauracja w Hotelu & Spa Kasztel Uniejów, ul. Zamkowa 6
  • Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu, kolorowy dywan z żywych kwiatów układany jest przez parafian wzdłuż drogi Bożego Ciała, która ma około 1 km długości. Uroczysta procesja przechodzi po nim o godz. 17:00.

Zaplanuj wycieczkę