Kościół w Klępsku – Pomnik Historii
Szczypta historii
Początki Sulechowa i jego okolic sięgają czasów pierwszych Piastów, tereny te wchodziły w skład państwa Mieszka I. W XII wieku region został przyłączony do dzielnicy śląskiej. W 1320 r. Śląsk się usamodzielnił – okolice Sulechowa podlegały piastowskiemu księstwu głogowskiemu. Pod koniec XV wieku region stał się częścią Marchii Brandenburskiej. Kolejne wieki to rozwój pod panowaniem Prus i Niemiec. Niedaleko położona Kargowa była częścią Wielkopolski. Pod panowanie Prus przeszła dopiero w wyniku II rozbioru Polski w 1793 r. Ziemia Lubuska (Sulechów, Trzebiechów) należy do Polski przez 429 lata, Wielkopolska (Kargowa) przez 930 lat.
Zamek w Sulechowie
Zamek został zbudowany przez księcia Konrada III głogowskiego na miejscu dawnego grodu słowiańskiego na pocz. XIV w. Zamek był kilkukrotnie przebudowywany, a w XIX w. częściowo rozebrany. Do dziś pozostało jedynie skrzydło zachodnie.
Zamek w Sulechowie by Asiasmok – Own work, CC BY-SA 3.0 pl
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie
Jest to najstarszy i najokazalszy kościół w mieście. Budowla pochodzi z XIV w. W XVIII stuleciu w ołtarzu głównym został umieszczony obraz Zdjęcie Chrystusa z Krzyża namalowany przez Bernharda Rodego z Berlina, a w 1830 roku wieża została podwyższona do wysokości 58 m.
Zbór Kalwiński w Sulechowie
Zbór Kalwiński pochodzi z połowy XVIII wieku, obecnie znajduje się tam Hala Widowiskowa.
Ratusz w Sulechowie
Stary ratusz spłonął w czasie trwania wojny trzydziestoletniej. Obecny budynek wzniesiono w II połowie XIX w.
Pałac w Bojadłach
Pałac w Bojadłach pochodzi z połowy XVIII w. Jest to piętrowy budynek wybudowany na planie podkowy z centralnie umieszczonym ryzalitem frontowym zwieńczony trójkątnym tympanonem. Nad oknem na pierwszym piętrze znajduje się kartusz z herbami Davida Heinricha von Kottwitz (po lewej) i Barbary Elisabeth von Dyhrn/Dyherrn (po prawej).
Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Bojadłach
Szachulcowy kościół ewangelicki pochodzi z 1757 r. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Klenica Radziwiłłów i Olgi Tokarczuk
W Klenicy znajduje się pałac z 1693 r. – obecnie dom gościnny oo. jezuitów. W sąsiedztwie znajduje się pałac myśliwski Radziwiłłów zbudowany w 1884 r. W dzieciństwie razem z rodzicami, nauczycielami uniwersytetu ludowego, mieszkała tu Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.
Trzebiechów
Trzebiechów od XV do połowy XVIII wieku stanowił własność pochodzącej z Czech rycerskiej rodziny von Troschke. W XVIII wieku Trzebiechów przeżywał okres świetności, opierając swój rozwój na sukiennictwie – wtedy też otrzymał prawa miejskie (w 1707 ). W 1765 r. majątek przeszedł w ręce książęcego rodu von Reuss. Zbudowali oni pałac i założyli park krajobrazowy.
Pałac w Trzebiechowie
Pałac zbudowano w pod koniec XIX w. Jego architektura nawiązuje do renesansowych rezydencji francuskich. Po wojnie, do końca lat 60. XX w. pałac był opuszczony. Obecnie został zaadaptowany na szkołę.
Na początku XX wieku Trzebiechów zyskał pewną popularność jako miejscowość o charakterze uzdrowiskowym. Z inicjatywy księżnej Marii Aleksandry, żony księcia Henryka VII, powstał tu okazały ośrodek sanatoryjny wraz z parkiem. Wyposażenie wnętrz w budynkach sanatorium zaprojektował jeden z czołowych twórców secesji – Henry van de Velde. Duża część unikatowego wyposażenia, jedynego w Polsce dzieła artysty, zachowała się w stanie niezmienionym do dnia dzisiejszego.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku – Pomnik Historii
W Klępsku znajduje się dawny ewangelicki kościół, obecnie rzymskokatolicki pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny będący Pomnikiem Historii. Świątynia z XIV w., pierwotnie katolicka, następnie została przebudowana na potrzeby lokalnej społeczności ewangelickiej. Konstrukcja budynku jest szachulcowa, wypełniona cegłą. Jest jednym z najstarszych szkieletowych kościołów protestanckich na terenie kraju.
Najcenniejszym zabytkiem jest w pełni zachowana dekoracja malarska wnętrza, dzięki której świątynię zalicza się do czołowych realizacji luterańskich doby reformacji w Europie. W kościele znajdziemy 117 malowideł, które charakteryzuje bogactwo tematów, motywów oraz wątków narracyjnych, stanowiących również kompendium wiedzy na temat luterańskiej myśli religijnej. Świątynia posiada wysokiej klasy elementy wyposażenia wnętrza, m.in.: manierystyczną chrzcielnicę, ambonę i gotycki ołtarz z ok. 1400 r.
Kargowa
Kargowa została zakupiona w 1641 r. starostę gnieźnieńskiego hrabiego Jerzego Unruga i nazwana Unrugowem. Miejscowość otrzymała w 1661pełne prawa miejskie z nadania króla Jana Kazimierza w uznaniu zasług Krzysztofa Unruga podczas potopu. Kargowa pełniła rolę komory celnej i miejsce postoju podczas podróży do Drezna władców Polski Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. W wyniku II rozbioru Polski w 1793 r. miasto trafiło pod administrację Królestwa Prus. W 1945 r. miasto zostało ponownie włączone do Polski. Miasto kojarzy się Fabryką Cukrów „Dąbrówka”, którą połączono z „Goplaną” i udało się sprzedać koncernowi Nestlé.
Pałac w Kargowej
Późnobarokowy pałac pochodzi z 1733 r. i został zbudowany na polecenie króla Augusta II Mocnego według projektu Johanna Christopha Knöffela. Pałac zbudowano w pobliżu wcześniejszej rezydencji rodu Unrugów i miał pełnić rolę rezydencji królewskiej w czasie podróży króla na trasie Drezno-Warszawa.
Kościół św. Maksymiliana Kolbe w Kargowej
Dawny zbór ewangelicki w Kargowej pochodzi z 1805 r. Obecnie jest to rzymskokatolicki kościół św. Maksymiliana Kolbe.
Ratusz
Neogotycki ratusz w Kargowej został wzniesiony w 1745 roku. W połowie XIX wieku budynek został uszkodzony w pożarze, a następnie w roku 1856 rozbudowano go.
Pałac w Kalsku
W Kalsku znajduje się pałac von Sydowów z XVII/XVIII wieku, przebudowany w XIX w., obecnie szkoła.
Kościół MB Częstochowskiej w Kalsku
Gotycki kościół pochodzi z XVI w., kryty gontem, posiada drewnianą wieżą.
Pałac Buków
Neorenesansowy pałac i otaczający park w Bukowiu pochodzi z roku 1870 r. Obecnie znajduje się w nim szkoła.
Kuchnia regionalna
Na świetną kuchnie polską i regionalną warto się wybrać do Restauracji Winny Dworek w Gorzykowie w Dolinie Odry. W okolicy rozciągają się winnice, więc w restauracji możemy spróbować lokalnego wina (szczególnie białego!). Warto też zamówić kaczkę z sosem żurawinowym i jabłkami wraz z pieczonymi ziemniaczkami z ziołami.
Pożyteczne informacje
- Restauracja Winny Dworek, Gorzykowo 22, Sulechów
Zaplanuj wycieczkę