Kościół w Klępsku – Pomnik Historii

Szczypta historii

Początki Sulechowa i jego okolic sięgają czasów pierwszych Piastów, tereny te wchodziły w skład państwa Mieszka I. W XII wieku region został przyłączony do dzielnicy śląskiej. W 1320 r. Śląsk się usamodzielnił – okolice Sulechowa podlegały piastowskiemu księstwu głogowskiemu. Pod koniec XV wieku region stał się częścią Marchii Brandenburskiej. Kolejne wieki to rozwój pod panowaniem Prus i Niemiec. Niedaleko położona Kargowa była częścią Wielkopolski. Pod panowanie Prus przeszła dopiero w wyniku II rozbioru Polski w 1793 r. Ziemia Lubuska (Sulechów, Trzebiechów) należy do Polski przez 429 lata, Wielkopolska (Kargowa) przez 930 lat.

Zamek w Sulechowie

Zamek został zbudowany przez księcia Konrada III głogowskiego na miejscu dawnego grodu słowiańskiego na pocz. XIV w. Zamek był kilkukrotnie przebudowywany, a w XIX w. częściowo rozebrany. Do dziś pozostało jedynie skrzydło zachodnie.

Zamek w Sulechowie by Asiasmok – Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie

Jest to najstarszy i najokazalszy kościół w mieście. Budowla pochodzi z XIV w. W XVIII stuleciu w ołtarzu głównym został umieszczony obraz Zdjęcie Chrystusa z Krzyża namalowany przez Bernharda Rodego z Berlina, a w 1830 roku wieża została podwyższona do wysokości 58 m.

Sulechów, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. by Silu – Own work, CC BY-SA 4.0
Ołtarz z obrazem Zdjęcie Chrystusa z Krzyża namalowanym przez Bernharda Rodego by Mateuszx215 – Own work, CC BY-SA 3.0

Zbór Kalwiński w Sulechowie

Zbór Kalwiński pochodzi z połowy XVIII wieku, obecnie znajduje się tam Hala Widowiskowa.

Dawny zbór kalwiński by Rmisko – Own work, CC BY 3.0

Ratusz w Sulechowie

Stary ratusz spłonął w czasie trwania wojny trzydziestoletniej. Obecny budynek wzniesiono  w II połowie XIX w.

Ratusz by Mohylek – Own work, CC BY-SA 3.0
Sulechów, mury obronne by Silu – Own work, CC BY-SA 4.0
Brama Krośnieńska (Piastowska) w Sulechowie by Rmisko – Own work, CC BY 3.0

Pałac w Bojadłach

Pałac w Bojadłach pochodzi z połowy XVIII w. Jest to piętrowy budynek wybudowany na planie podkowy z centralnie umieszczonym ryzalitem frontowym zwieńczony trójkątnym tympanonem. Nad oknem na pierwszym piętrze znajduje się kartusz z herbami Davida Heinricha von Kottwitz (po lewej) i Barbary Elisabeth von Dyhrn/Dyherrn (po prawej).

Pałac w Bojadłach, kordegardy po bokach by Marek Argent – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Herby nad oknem by Marek Argent – Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Bojadłach

Szachulcowy kościół ewangelicki pochodzi z 1757 r. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Bojadła, kościół ewangelicki by Marek Argent – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Bojadła, kościół ewangelicki by Sławomir Milejski – Own work, CC BY 3.0

Klenica Radziwiłłów i Olgi Tokarczuk

W Klenicy znajduje się pałac z 1693 r. – obecnie dom gościnny oo. jezuitów. W sąsiedztwie znajduje się pałac myśliwski Radziwiłłów zbudowany w 1884 r. W dzieciństwie razem z rodzicami, nauczycielami uniwersytetu ludowego, mieszkała tu Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Pałac Radziwiłłów w Klenicy by Mohylek – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Trzebiechów

Trzebiechów od XV do połowy XVIII wieku stanowił własność pochodzącej z Czech rycerskiej rodziny von Troschke. W XVIII wieku Trzebiechów przeżywał okres świetności, opierając swój rozwój na sukiennictwie – wtedy też otrzymał prawa miejskie (w 1707 ). W 1765 r. majątek przeszedł w ręce książęcego rodu von Reuss. Zbudowali oni pałac i założyli park krajobrazowy.

Pałac w Trzebiechowie

Pałac zbudowano w pod koniec XIX w. Jego architektura nawiązuje do renesansowych rezydencji francuskich. Po wojnie, do końca lat 60. XX w. pałac był opuszczony. Obecnie został zaadaptowany na szkołę.

Pałac w Trzebiechowie
Pałac w Trzebiechowie, elewacja południowa by. Silu, praca własna, CC BY-SA 3.0
Pałac w Trzebiechowie, widok od północy, fot. Anna Jackiewicz, NID, CC BY-SA-NC 3.0

Na początku XX wieku Trzebiechów zyskał pewną popularność jako miejscowość o charakterze uzdrowiskowym. Z inicjatywy księżnej Marii Aleksandry, żony księcia Henryka VII, powstał tu okazały ośrodek sanatoryjny wraz z parkiem. Wyposażenie wnętrz w budynkach sanatorium zaprojektował jeden z czołowych twórców secesji – Henry van de Velde. Duża część unikatowego wyposażenia, jedynego w Polsce dzieła artysty, zachowała się w stanie niezmienionym do dnia dzisiejszego.

Trzebiechów, dawny zespół sanatoryjny, fot. Wojciech Eckert, NID, CC BY-SA-NC 3.0

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku – Pomnik Historii

W Klępsku znajduje się dawny ewangelicki kościół, obecnie rzymskokatolicki pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny będący Pomnikiem Historii. Świątynia z XIV w., pierwotnie katolicka, następnie została przebudowana na potrzeby lokalnej społeczności ewangelickiej. Konstrukcja budynku jest szachulcowa, wypełniona cegłą. Jest jednym z najstarszych szkieletowych kościołów protestanckich na terenie kraju.

Najcenniejszym zabytkiem jest w pełni zachowana dekoracja malarska wnętrza, dzięki której świątynię zalicza się do czołowych realizacji luterańskich doby reformacji w Europie. W kościele znajdziemy 117 malowideł, które charakteryzuje bogactwo tematów, motywów oraz wątków narracyjnych, stanowiących również kompendium wiedzy na temat luterańskiej myśli religijnej. Świątynia posiada wysokiej klasy elementy wyposażenia wnętrza, m.in.: manierystyczną chrzcielnicę, ambonę i gotycki ołtarz z ok. 1400 r.

Kościół w Klępsku by Mohylek – praca własna, CC BY-SA 3.0
Wnętrze kościoła w Klępsku by Lukaszmalkiewicz.pl – Own work, CC BY 3.0
Wnętrze kościoła w Klępsku by P.R.Schreyner – Own work, CC BY-SA 3.0 pl
Wnętrze kościoła w Klępsku, ambona by P.R.Schreyner – Own work, CC BY-SA 3.0 pl
Wnętrze kościoła w Klępsku, empora północna by P.R.Schreyner – Own work, CC BY-SA 3.0 p
Wnętrze kościoła w Klępsku by P.R.Schreyner – Own work, CC BY-SA 3.0 pl
Ołtarz, tryptyk z MB z Dzieciątkiem by P.R.Schreyner – Own work, CC BY-SA 3.0 pl,
Wnętrze kościoła w Klępsku, ołtarz z Ukrzyżowaniem Chrystusa by P.R.Schreyner – Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Kargowa

Kargowa została zakupiona w 1641 r. starostę gnieźnieńskiego hrabiego Jerzego Unruga i nazwana Unrugowem. Miejscowość otrzymała w 1661pełne prawa miejskie z nadania króla Jana Kazimierza w uznaniu zasług Krzysztofa Unruga podczas potopu. Kargowa pełniła rolę komory celnej i miejsce postoju podczas podróży do Drezna władców Polski Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. W wyniku II rozbioru Polski w 1793 r. miasto trafiło pod administrację Królestwa Prus. W 1945 r. miasto zostało ponownie włączone do Polski. Miasto kojarzy się Fabryką Cukrów „Dąbrówka”, którą połączono z „Goplaną” i udało się sprzedać koncernowi Nestlé.

Pałac w Kargowej

Późnobarokowy pałac pochodzi z 1733 r. i został zbudowany na polecenie króla Augusta II Mocnego według projektu Johanna Christopha Knöffela. Pałac zbudowano w pobliżu wcześniejszej rezydencji rodu Unrugów i miał pełnić rolę rezydencji królewskiej w czasie podróży króla na trasie Drezno-Warszawa.

Pałac w Kargowej by Silu – Own work, CC BY-SA 4.0
Pałac w Kargowej by Asiasmok – Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Kościół św. Maksymiliana Kolbe w Kargowej

Dawny zbór ewangelicki w Kargowej pochodzi z 1805 r. Obecnie jest to rzymskokatolicki kościół św. Maksymiliana Kolbe.

Kościół św. Maksymiliana Kolbe by Asiasmok – Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Ratusz

Neogotycki ratusz w Kargowej został wzniesiony w 1745 roku. W połowie XIX wieku budynek został uszkodzony w pożarze, a następnie w roku 1856 rozbudowano go.

Ratusz w Kargowej by Asiasmok – Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Pałac w Kalsku

W Kalsku znajduje się pałac von Sydowów z XVII/XVIII wieku, przebudowany w XIX w., obecnie szkoła.

Pałac w Kalsku by I, Staszek99, CC BY-SA 3.0

Kościół MB Częstochowskiej w Kalsku

Gotycki kościół pochodzi z XVI w., kryty gontem, posiada drewnianą wieżą.

Kościół w Kalsku by I, Staszek99, CC BY-SA 3.0

Pałac Buków

Neorenesansowy pałac i otaczający park w Bukowiu pochodzi z roku 1870 r. Obecnie znajduje się w nim szkoła.

Pałac Buków by 99kerob (Paweł Borkowski) – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Kuchnia regionalna

Na świetną kuchnie polską i regionalną warto się wybrać do Restauracji Winny Dworek w Gorzykowie w Dolinie Odry. W okolicy rozciągają się winnice, więc w restauracji możemy spróbować lokalnego wina (szczególnie białego!). Warto też zamówić kaczkę z sosem żurawinowym i jabłkami wraz z pieczonymi ziemniaczkami z ziołami.

Pożyteczne informacje

  • Restauracja Winny Dworek, Gorzykowo 22, Sulechów

Zaplanuj wycieczkę