Szczypta historii
Włocławek jest historyczną stolicą Kujaw, należy do najstarszych miast w Polsce. W okresie panowania Bolesława Chrobrego był obok Poznania i Gniezna ważnym grodem dla ówczesnego państwa polskiego. Znaczący wpływ na rozwój miasta i jego dzieje polityczne wywarło utworzenie około 1123 roku biskupstwa włocławskiego i wzniesienie romańskiej katedry. W czasach rozbicia dzielnicowego, w 1191 r. książę Mieszko Stary wydzielił z Mazowsza odrębne księstwo kujawskie. Włocławek był dużym ośrodkiem handlu zbożem w I Rzeczypospolitej. W 1657 r. miasto zostało spalone przez Szwedów. Po II rozbiorze Polski, od 1793 r. Włocławek podlegał administracji zaboru pruskiego, w ramach Prus Południowych. Po kongresie wiedeńskim w 1815 r. miasto wcielono do Królestwa Polskiego. Włocławek podlegał rusyfikacji. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. wysadzono w powietrze cerkiew ustawioną na środku dzisiejszego placu Wolności.

Zamek biskupów kujawskich
W miejscu, gdzie dziś stoi Pałac Biskupi, pierwotnie był umiejscowiony drewniano-ziemny gród włocławski. W XIV w. w jego miejsce wzniesiono zamek biskupów włocławskich, który został zburzony w okresie potopu szwedzkiego.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP
Gotycką bazylikę zbudowano w latach 1340 – 1411. Jest jedną z najstarszych polskich katedr. Jest Pomnikiem Historii. Uznawana jest za jedną z najwyższych w Polsce, wysokość jej wież sięga 85 m. Na murze kaplicy NMP znajduje się zegar słoneczny, być może wykonany przez Mikołaja Kopernika.




Ze znajdujących się wewnątrz katedry zabytków na szczególną uwagę zasługują: najstarsze witraże w kościele katolickim w Polsce (z 1360 roku), nagrobek bpa Piotra z Bnina z 1494 r. wykonany przez Wita Stwosza.





Kościół św. Witalisa
Gotycki kościół św. Witalisa jest najstarszym zachowanym zabytkiem Włocławka. Świątynia została ufundowana przez bpa Macieja z Gołańczy w 1330 r., zaraz po zburzeniu Włocławka i spaleniu dawnej katedry nad Wisłą przez Krzyżaków w 1329 r. Erygowane w 1569 r. seminarium duchowne zajęło część zabudowań szpitalnych i kościół Św. Witalisa. W czasie okupacji kościół został uznany za niemiecki i służył do odprawiania nabożeństw niedzielnych dla żołnierzy niemieckich, którzy przebywali w szpitalu wojennym urządzonym w gmachu seminaryjnym.


Kościół św. Jana Chrzciciela
Późnogotycki kościół św. Jana Chrzciciela został zbudowany w 1538 r., na miejscu świątyni opisywanej już w 1065 r. Budowla stoi nad Wisłą, przy Starym Rynku. Wyposażenie wnętrza jest utrzymane w stylu późnobarokowym i rokokowym. W 1921 roku mieszkańcy ufundowali votum w postaci obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w srebrnej sukni. Okazali w ten sposób wdzięczność za ocalenie kraju przed bolszewikami.


Kościół Wszystkich Świętych
Kościół Wszystkich Świętych i klasztor Franciszkanów reformatów został wybudowany w latach 1639-1644 z fundacji Wojciecha i Doroty Romatowskich. Świątynia stanowi Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei.

Pałac Biskupi
Barokowy Pałac Biskupi wybudowano w XVIII w. w miejscu zburzonego przez Szwedów zamku biskupiego. W 1861 roku dokonano gruntownej przebudowy pałacu biskupiego, nadając mu styl budowli klasycystycznej. Ostatecznie pozbawiono go wtedy cech zamkowych, tj. muru i baszt.

Zapora i elektrownia we Włocławku
Elektrownia Wodna na Wiśle we Włocławku to największa elektrownia przepływowa w Polsce. W wyniku wybudowania elektrowni powstało na Wiśle zaporowe Jezioro Włocławskie. Początkowo miała być elementem kaskady dolnej Wisły, ale pozostałych zapór nigdy nie wybudowano.




Zabójstwo księdza Popiełuszki
Obok tamy we Włocławku stoi Krzyż Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki – pomnik w postaci krzyża, znajdujący się w miejscu wyłowienia ciała zamordowanego księdza Jerzego Popiełuszki. Pomnik został postawiony dla upamiętnienia jego męczeńskiej śmierci 19 października 1984 z rąk komunistycznej Służby Bezpieczeństwa (PRL).



Muzeum Diecezjalne
Muzeum posiada ponad dwa tysiące eksponatów prezentowanych w ośmiu salach i korytarzu, w układzie epok historycznych m.in. szaty liturgiczne (ornaty renesansowe i barokowe) iluminowane inkunabuły, naczynia liturgiczne z pracowni augsburskiej z XVII w., obrazy (Ukrzyżowanie Cerrea de Vivar, Modlitwa w Ogrójcu), rzeźby (Piety i grupy Świętej Anny Samotrzeć, Madonny), rokokowe meble, pamiątki po Ojcu Świętym Janie Pawle II, portrety biskupów kujawskich, kolekcja medali pamiątkowych, krzyże celtyckie, rzeźby antyczne, kielichy gotyckie, monstrancje, relikwiarze.

W zbiorach muzeum znajduje się również kopia czary włocławskiej, przekazana w 2011 r. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ręce biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Oryginał pochodzący z I poł. X w. znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Czarny Spichrz
Drewniany spichlerz zbożowy został zbudowany na przełomie XVIII i XIX w celu magazynowania w nim zboża.

Kuchnia regionalna
Na smaczne domowe jedzenie możemy wpaść do Nowego Ekspresu. W menu znajdziemy typowe polskie dania, np. pierogi, naleśniki, gołąbki oraz inne dania mięsne, wegetariańskie i ryby.
Praktyczne informacje:
- Nowy Ekspres, Kościuszki 27, Włocławek