Kwitnące ziemniaki

Ziemniak, pyra, kartofel, bulwa, grula…

Ziemniaki to bylina z rodziny psiankowatych, pochodząca z Ameryki Południowej. Jest warzywem korzeniowym. W Polsce obecny jest od 300 lat za sprawą  króla Jana III Sobieskiego, początkowo znany jako sadzonka ozdobna. Dziś w Polsce posiadamy 120 różnych odmian ziemniaka i zdecydowanie wiedzie on prym wśród warzyw. Trudno sobie dziś wyobrazić kuchnię polską bez pyzów, kopytek, placka ziemniaczanego, klusek śląskich czy prażaków. Ziemniaki stosujemy do zup, sałatek, a także jako samodzielne danie. Jednym z takich dań są prażaki.

Ziemniaki

Prażaki

Prażaki jedzono kiedyś często, szczególnie w centralnej Polsce skąd pochodzi część mojej rodziny. Były również jedzone w Tłusty Czwartek. Dodawano wtedy do nich sporo wysmażonych skwarek z dużą ilością płynnego tłuszczu.

Prażaki na Tłusty Czwartek

Składniki

  • 1 kg ziemniaków
  • 5 łyżek mąki pszennej
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • słonina do okraszenia

Sposób przygotowania

Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie nie dogotowując. Następnie odlewamy część wody zostawiając około 2cm na dnie garnka, dodajemy mąkę sypiąc równą warstwę na ziemniaki i jeszcze chwilę gotujemy pod przykryciem. Po kilku minutach zdejmujemy z ognia i ubijamy na jednolitą masę uważając, by nie pozostały w niej grudki mąki. Na patelni podsmażamy pokrojoną w drobną kosteczkę słoninę.

Ubijane ziemniaki z mąką

Sposób podania

Dowolny. Najlepiej jednak smakują okraszone wytopioną słoninką, ze schłodzonym zsiadłym mlekiem (opcja letnia). W wersji zimowej podajemy je po łódzku z kapuśniakiem opisanym na naszej stronie. Ostatnio w gronie smakowiczów jedliśmy prażaki z żeberkami wieprzowymi oraz marchewką z groszkiem.

Prażaki z żeberkami wieprzowymi oraz marchewką z groszkiem

Właściwości zdrowotne ziemniaka

Ziemniaki są niskokaloryczne i łatwo strawne. Gotowane lub pieczone sprzyjają pracy jelit, działają powlekająco na śluzówkę przewodu pokarmowego. Głównym ich składnikiem odżywczym jest skrobia. Zawierają dużo białek i aminokwasów, odrobinę cukrów prostych, błonnik, niewielkie ilości kwasów tłuszczowych, mikroelementy i witaminy. Zbyt długie gotowanie obranych ze skórki ziemniaków powoduje wypłukanie tych cennych składników. Na organizm człowieka działają odkwaszająco. Ziemniaki często są niesłusznie uważane za przyczynę otyłości. Gotowane ziemniaki nie tuczą! Uwaga !  Najwięcej błonnika zawierają w sobie młode ziemniaki.

Ciekawostki

Wyraz kartofel pochodzi od włoskiego słowa tartufo co znaczy trufla, ponieważ starsze odmiany ziemniaka swoim wyglądem przypominały trufle.