Zamek w Niedzicy (na węgierskim brzegu) oraz po prawej zamek w Czorsztynie (na polskim brzegu) by Jakub Hałun – Praca własna, CC BY-SA 4.

Szczypta historii

Na początku XI wieku Bolesław Chrobry zajął tereny na południe od Karpat, w tym Spisz. Po jego śmierci kraina ta stała się częścią państwa węgierskiego. Granica przebiegała wzdłuż Białki i Dunajca. Na początku XIV w. walczący o koronę węgierską Karol Robert Andegaweński przekazał Zamagurze Spiskie rycerzowi Kokoszowi Berzewiczemu, który szybko rozpoczął akcję kolonizacyjną i wybudował zamek Dunajec w Niedzicy, warownię strzegącą granicy polsko-węgierskiej. Właścicielami zamku i dominium dunajeckiego (Niedzica, Kacwin, Frydman) były węgierskie rody Drugethów, Zapolyów, Łaskich (jedyna polska rodzina), Joanellich, Horváthów, Salamonów. Niedzica utrzymała polityczną przynależność do Węgier do 1918 r. Po rozpadzie Austro-Węgier została przyznana Polsce decyzją Rady Ambasadorów w Spa w 1920 r. Podczas II wojny światowej, w latach 1939–1945 Zamagurze zostało włączone w obręb Słowacji, kolaborującej z Niemcami. Po wojnie powróciło w granice Polski. Tereny Zamagurza Spiskiego należą do Polski przez 426 lat. Co ciekawe, niewiele osób wie, że znaczna część Spisza z Zamkiem Lubowla, przez 360 lat znajdowała się w zastawie u polskich królów i zarządzali nią polscy starostowie.

Zamagurze w okolicach Kacwina by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Tatry z Jurgowa by Comenius NT – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Zamek Dunajec w Niedzicy

Pierwszy raz nazwa zamek Dunajec (łac. novum castrum de Dunajecz) pojawiła się w dokumencie z 1325 r. Zamek ten stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską. Ostatnimi właścicielami zamku był ród Salamonów (aż do 1945 r.). Od 1948 prowadzono na zamku prace restauracyjne i częściową odbudowę. W części pomieszczeń utworzono dom pracy twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki, inne udostępniono do zwiedzania, tworząc muzeum wnętrz i historii regionu spiskiego. Jedną z najbardziej tajemniczych kart w historii zamku jest odnalezione, podobno tuż po II wojnie światowej, inkaskie kipu – rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym, które zawiera ponoć informacje o ukrytym skarbie.

Niedzicki zamek nad Jeziorem Czorsztyńskim by Jakub Hałun – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Zamek widziany z lotu ptaka by Jakub Hałun – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Droga na zamek by Łukasz Śmigasiewicz – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Dziedziniec zamkowy by Mariusz Rzepkowski (MariuszR) – Praca własna, CC BY-SA 2.5
Wnętrza zamkowe by Walrom – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Widok z zamku na zaporę i Jezioro Sromowskie by LoMit – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Pańszczyzna w dominium dunajeckim

W dobrach zamkowych aż do 1931 roku (najdłużej w Europie) przetrwały szczątkowe formy pańszczyzny, tzw. żelarki.

Zamek w Czorsztynie

Po przeciwległej stronie Dunajca, po „polskiej” stronie wznoszą się ruiny królewskiego zamku w Czorsztynie. Początki zamku (ok. 1320 roku) związane są z działalnością św. Kingi jako Pani Sądeckiej. Na przełomie XIII/XIV w. wzniesiono cylindryczną wieżę (stołp), a później powstał kamienny mur obwodowy na kulminacji skały. Znaczna rozbudowa zamku nastąpiła za czasów Kazimierza Wielkiego.

Zamek w Czorsztynie by Adam Kumiszcza – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Zamek w Czorsztynie by Jakub Hałun – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Wieża Baranowskiego by Jakub Hałun – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Dziedziniec zamku by © Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0

Upadek zamku rozpoczął się od dewastacji przez wojska kozackie w latach 1734-1735, w czasie walk o tron pomiędzy Augustem II Sasem i Stanisławem Leszczyńskim. W 1819 roku dobra czorsztyńskie wraz z ruinami zamku zakupiła rodzina Drohojowskich, władająca nimi do 1945 r. Obecnie zamek jest pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Od 1996 roku zamek jest udostępniony do zwiedzania.

Kasztel w Frydmanie

Murowany dwór obronny – kasztel, typowy dla terenów Spiszu, zbudowany został w Frydmanie przez Jerzego Horvatha Palocsaya w latach 1585–1590 jako wiejska rezydencja o charakterze obronnym.

Kasztel w Frydmanie by Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Kościół, w którym służył do mszy Jan III Sobieski

Gotycki kościół św. Stanisława we Frydmanie z przełomu XIII/XIV w. jest najstarszym zabytkiem architektury sakralnej na Podtatrzu. W 1587 przejęty został przez luteran, w rękach których pozostawał do 1640. Wyposażenie wnętrza kościoła jest w większości późnobarokowe, pochodzi z lat 1751–69. Rokokowy ołtarz w kaplicy Matki Boskiej ma dwa lica i jest dostępny ze wszystkich stron. Na drewnianym stropie znajduje się scena koronacji Matki Boskiej.

Kościół św. Stanisława we Frydmanie by Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0. Na szczycie dzwonnicy charakterystyczne spiskie „jaskółcze ogony”.
Ołtarz by Lollencja – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Legendy podają, że we frydmańskim kościele służył do mszy Jan III Sobieski wracający przez Zamagurze spod Wiednia.

Łopuszna, widok na Tatry by Jerzy Opiołą – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Wdżar

Wdżar to wulkaniczny szczyt  (766 m) w paśmie łączącym Lubań z Pieninami. Możemy tu spotkać magmową skałę wulkaniczną – andezyt pieniński. Pierwotnie obszar ten zbudowany był z osadów fliszowych (piaskowce i łupki). W miocenie w osady te dwukrotnie wdzierała się magma – powstało ponad 100 drobnych intruzji. Na stokach Wdżaru znajdują się 3 nieczynne kamieniołomy andezytu.

Kamieniołom andezytu „Snozka” na Wdżarze by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Panorama z Wdżaru na południową i zachodnią stronę by Paweł Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie to zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu, pomiędzy Pieninami a Gorcami. Jezioro ma 9 km długości i średnio 1,3 km szerokości. Zapora ma 404 m długości i 59,4 m wysokości. Ważną funkcją Zbiornika Czorsztyńskiego jest produkcja energii elektrycznej przez elektrownię szczytowo-pompową o mocy maksymalnej 90,5 MW. Poniżej zapory Zbiornika Czorsztyńskiego znajduje się drugi, znacznie mniejszy Zbiornik Sromowski pełniący rolę zbiornika wyrównawczego dla zbiornika Czorsztyńskiego.

Zbiornik Czorsztyński z zaporą i wyrównawczym Zbiornikiem Sromowskim

Trybsz

Trybsz wzmiankowany jest od XVI wieku, kiedy to należał do właścicieli zamku Dunajec. Wieś założona została przez spolonizowanych osadników z Frydmana.

Trybsz na tle Tatr. Widok z Obłazowej by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0. Na pierwszym planie od lewej Tatry Bielskie, za nimi Łomnica, w środku Lodowy, w ¼ od prawej Gerlach.

Drewniany kościół św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu pochodzi z 1567 r. Wewnątrz znajduje się barokowa polichromia z 1647 r. Na sklepieniu najstarsza malowana panorama polskich Tatr (Hawrań, Płaczliwa Skała), stanowiąca tło dla przedstawienia Sądu Ostatecznego.

Kościółek drewniany w Trybszu by Henryk Bielamowicz – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Przełom Białki

Przełom Białki pod Krempachami to rezerwat przyrody utworzony na przełomie rzeki Białki, pomiędzy skałkami Kramnicą (688 m n.p.m., wysokość względna 65 m) na prawym brzegu i Obłazową (670 m n.p.m., wysokość względna 47 m) na lewym. Koryto Białki wyścielone jest przyniesionymi z Tatr i obrobionymi podczas tego transportu otoczakami granitowymi.

Przełom Białki – widok z Obłazowej by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Przełom Białki – Kramnica by Łukasz Goryl – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Prehistoryczny bumerang

W południowym zboczu Obłazowej znajduje się Jaskinia Obłazowa, w której odkryto ślady prehistorycznych ludzi. Najstarsze z nich należą do środkowopaleolitycznej kultury mustierskiej sprzed 40 tys. lat. Wyjątkowy charakter ma zachowany w bardzo dobrym stanie przedmiot z ciosu mamuta, uważany za najstarszy bumerang na świecie. Ma on 71 cm długości, waży ok. 800 g i jest datowany na ponad 30 000 lat temu.

Wejście do Jaskini Obłazowej by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Przełom Białki – jedna z jaskiń w Obłazowej by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Dzwon burzowy na Przełęczy nad Łapszanką

Na Przełęczy nad Łapszanką stoi wymurowana w 1928 kapliczka z dzwonem ufundowanym przez mieszkańców Łapszanki. Za pomocą tego dzwonu ostrzegano ludzi przed zbliżającą się burzą. Wierzono również, ze ma on zdolności odpędzania burzy.

Kapliczka z dzwonem burzowym na Przełęczy nad Łapszanką by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Widok na Tatry Bielskie z okolic Przełęczy nad Łapszanką by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Kuchnia regionalna

Na najlepsze pstrągi w Gorcach i Pieninach warto się udać do Markowej Zagrody. Serwowane są tu ryby z własnego stawu oraz dania regionalne, np. kaszanka.

Pożyteczne informacje

  • Markowa Zagroda, Mizerna 43

Zaplanuj wycieczkę