Na pograniczu Korony, Rusi i Polesia

Szczypta historii

W 1543 r. Zygmunt I Stary zezwolił Piotrowi Firlejowi na założenie miasta nazwanego od herbu Firlejów – Lewart, Lewartowem. W pobliżu Lewartowa stykały się granice Lubelszczyzny z Polesiem (Księstwem Litewskim) i Rusią Czerwoną. Pod koniec XVI w. Lewartów był ośrodkiem ruchu reformacyjnego. Założone w mieście przez Mikołaja Kazimierskiego gimnazjum ariańskie zasłynęło w całej Rzeczypospolitej. W 1580 roku odbył się synod braci polskich. Później miasto wielokrotnie zmieniało właścicieli. Na początku XVIII w. byli nimi Sanguszkowie herbu Pogoń Litewska, którzy przyczynili się do dalszego rozwoju miasta: przebudowali pałac, wybudowali dwa barokowe kościoły oraz kilka kamienic. Na prośbę Pawła Karola Sanguszki (rzekomo protoplastą jego rodu miał być Lubart, syn wielkiego księcia litewskiego – Giedymina) August III, przywilejem z 22 listopada 1744 roku wydał zgodę na zmianę nazwy miasta na Lubartów.

Herb książąt Sanguszków Pogoń Litewska by Bastian, CC BY 3.0
Książe Paweł Karol Sanguszko

Po III rozbiorze Polski (1795) Lubartów znalazł się pod zaborem austriackim, a od 1815 roku pod zaborem rosyjskim. W 1939 roku Żydzi stanowili ponad 50% ludności Lubartowa. W 1941 roku utworzono w mieście getto. W 1942 roku żydowskich mieszkańców miasta wywieziono do obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze. W lipcu 1944 roku miasto zostało wyzwolone przez żołnierzy Armii Krajowej. Lubartów należy przez 931 lat do Polski.

Pałac Sanguszków

Posiadłość pałacowa została założona ok. połowy wieku XVI w. przez Piotra Firleja. Zniszczony podczas wojny północnej pałac został odbudowany w stylu barokowym z funduszy księcia Pawła Karola Sanguszki, według projektu Pawła Antoniego Fontany. Dobudowano wtedy portyk i trzecią kondygnację. Poza tym wyposażono wnętrza, dobudowano ogrodzenie oraz uporządkowano wystrój parku za pałacem.

Lubartów pałac, elewacja ogrodowa, fot. J. Studziński. NID, CC BY-SA-NC 3.0
Pałac Sanguszków
Pałac Sanguszków by Luksus n – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Pałac Sanguszków, widok od strony parku by CzarneckiRadek – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Brama ogrodowa w pałacu Sanguszków by Luksus n – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Park za pałacem by Ania Poleszak – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl,

Bazylika św. Anny

Barokowa bazylika św. Anny z fundacji Pawła Sanguszki została zbudowana w latach 1733–1738, wg projektu Pawła Antoniego Fontany. Fronton kościoła ozdabiają dwie wieże, które zwieńczone są hełmami oraz elewacja zdobiona pilastrami i gzymsami. Portal wejściowy, który jest wsparty na dwóch kolumnach jest wykonany z czarnego marmuru. W prawej nawie znajduje się epitafium z sercami fundatora (Pawła K. Sanguszki) i jego żony – Barbary z Duninów Sanguszkowej.

Bazylika pw. św. Anny, widok od strony ulicy by Luksus n – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Bazylika św. Anny
Bazylika pw. św. Anny, fronton by Jolanta Dyr – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Wnętrze Bazyliki św. Anny by CzarneckiRadek – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Sklepienie prezbiterium by Jolanta Dyr – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Ambona by Jolanta Dyr – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Ołtarz główny by Jolanta Dyr – Praca własna, CC BY-SA 3.
Ołtarz i obraz św. Barbary w nawie bocznej by Jolanta Dyr – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Organy i chór muzyczny by Jolanta Dyr – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Portal wejściowy z czarnego marmuru by Jolanta Dyr – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Bazylika pw. św. Anny, dzwonnica z poł. XVIII w. by Jolanta Dyr – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Klasztor kapucynów

Klasztor kapucynów pochodzi z lat 1737‒1741. Kościół św. Wawrzyńca ufundowany przez Pawła Karola Sanguszkę i Mikołaja Krzyneckiego z Urzędowa został zaprojektowany przez Pawła Antoniego Fontanę. Jest to budowla jednonawowa, barokowa, oszczędna w bryle i dekoracjach (zgodnie z regułami zakonu kapucynów). Charakterystyczna jest elewacja kościoła, która nawiązuje do głównego kościoła tego zakonu, znajdującego się w Rzymie. Ozdobą wnętrza kościoła są osiemnastowieczne płótna ołtarzowe, autorstwa Szymona Czechowicza.

Klasztor kapucynów, kościół św. Wawrzyńca by Ania Poleszak – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Klasztor kapucynów, Lubartów by Gliwi – Praca własna, CC BY 3.0
Kościół pw. św. Wawrzyńca, by Ania Poleszak – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Muzeum Ziemi Lubartowskiej

W dworku z XVIII‒XIX w. znajduje się. Muzeum Ziemi Lubartowskiej.

Dworek, ob. Muzeum Ziemi Lubartowskiej, by Ania Poleszak – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Kościół św. Marii Magdaleny w Sernikach

Nazwa wsi Serniki koło Lubartowa wiąże się z serami dobrej jakości, jakie były wytwarzane przez jej mieszkańców. Serniki znajdowały się między innymi we władaniu Osmólskich, Siennickich i Potockich. Eustachy Potocki, generał artylerii litewskiej, ufundował późnobarokowy kościół. Świątynię wg projektu Jakuba Fontany wybudowano w latach 1758–1766.

Kościół w Sernikach by Luksus n – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Fronton kościoła w Sernikach by Luksus n – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Kuchnia regionalna

Wyśmienite dania kuchni polskiej i regionalnej serwowane są w Starej Łaźni w Lubartowie. Polecamy zupy – żurek, chłodnik, flaki oraz wspaniałą polędwicę, schabowego, sandacza na pierzynce, golonkę, pielmieni i makarony, a na deser szarlotkę.

Pożyteczne informacje

  • Stara Łaźnia, ul. Gen. Orlicz-Dreszera 17, Lubartów

Zaplanuj wycieczkę