Szczypta historii
Ziemia Kłodzka w X wieku stanowiła domenę wymordowanego słowiańskiego rodu Sławnikowiców (jednym z ostatnich jego przedstawicieli był święty Wojciech). Od 1003 roku ziemia kłodzka znajdowała się pod władzą Bolesława Chrobrego. W XI-XII w. stanowiła przyczółek czeskiej ekspansji na tereny władane przez Piastów, głównie Śląsk. Pokój kłodzki zawarty w 1137 roku między Bolesławem Krzywoustym a Sobiesławem I zakończył rozpoczętą w 1132 roku polsko-czeską wojnę o Śląsk, utrwalając rolę Kłodzka jako ważnego grodu na północno-wschodnich rubieżach Czech.
Bystrzyca Kłodzka w XIV w. stała się czeskim miastem królewskim. W 1473 r. książę ziębicki i hrabia kłodzki Henryk I Starszy z Podiebradów nadał Bystrzycy prawo mili. W latach 20. XVI w. w mieście zaczął szerzyć się luteranizm, ewangelicy przejęli kościół parafialny. Od 1567 r. miasto znalazło się pod bezpośrednim panowaniem Habsburgów, po wykupie hrabstwa kłodzkiego przez cesarza. W czasie wojny trzydziestoletniej Szwedzi podpalili miasto i przedmieścia (w 1646 r.). Od 1742 r. należało ono do Prus, a później do Niemiec. W 1945 miasto zostało włączone do Polski, dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Południowa część Kotliny Kłodzkiej z Bystrzycą i Międzylesiem należy do Polski przez 128 lat.

Kościół św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej
Kościół św. Michała Archanioła pochodzi z końca XIII w. (wybudowano go w stylu romańskim), a został przebudowany w XV w. Kościół jest budowlą wzniesioną z kamienia i cegły. Najstarszym z zachowanych w świątyni zabytków jest rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, umieszczona na głównym ołtarzu. W prezbiterium znajdują się rzeźby św. Franciszka Ksawerego i św. Jana Nepomucena dłuta Michaela Klahra starszego.


Dawny kościół ewangelicki – muzeum zapałek
Zespół dawnego kościoła ewangelickiego został wzniesiony w 1835 r., obecnie znajduje się w nim muzeum filumenistyczne. W 1843 r. stojącą obok kościoła Basztę Rycerską, pierwotnie będącą fragmentem miejskich murów obronnych, zaadaptowano na dzwonnicę. Po II wojnie świątynia stała opuszczona aż do roku 1964, kiedy to utworzono jedyne w Polsce muzeum filumenistyczne, gromadzące etykiety zapałczane, a także eksponaty związane z historią niecenia ognia.

Ratusz
Pierwszy ratusz pochodzący z średniowiecza został zniszczony podczas wojen husyckich. Obecna budowla została wzniesiona w 1854 r.

Na rynku stoi kolumna Trójcy Świętej pochodząca z 1736 r. która miała chronić miasto od pożarów, a także od zarazy, która w tym czasie dziesiątkowała okoliczną ludność.

Mury obronne w Bystrzycy Kłodzkiej
Mury obronne w Bystrzycy Kłodzkiej zostały wzniesione w pierwszej poł. XIV w. Fragmenty murów z Bramą Wodną, Basztą Kłodzką i Rycerską zachowały się do dzisiaj.



Baszta Rycerska z XVI w. była pierwotnie elementem średniowiecznych murów obronnych miasta, a w roku 1843 została przerobiona na dzwonnicę kościoła ewangelickiego.

Kotlina Kłodzka
Kotlina Kłodzka to wąski skrawek doliny górnej Nysy Kłodzkiej rozciągający się od okolic Kłodzka do Międzylesia, otoczona przez Góry Bardzkie, Góry Bystrzyckie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika. Pojęcie Kotlina Kłodzka często jest błędnie rozciągane na całą historyczną ziemię kłodzką. W Kotlinie Kłodzkiej możemy podziwiać kilka gotyckich kościołów, przekształconych w protestanckie w dobie reformacji. Wprowadzono wtedy empory i stąd często występują dwa poziomy łukowatych okien.
Kościół św. Mikołaja Domaszków
Kościół z XVI w. z wyposażeniem barokowym. Kościół jest otoczony murem i ma charakter obronny.

Kościół św. Piotra i Pawła w Długopolu Górnym
Kościół św. Piotra i Pawła pochodzi z 1595 roku, a został przebudowany w stylu barokowym w XVIII w.

We wsi znajdują się dwa dwory: barokowy i empirowy.

Kościół św. Michała Archanioła w Gniewoszowie
Kościół św. Michała Archanioła w Gniewoszowie pochodzi z 1568 roku, został przebudowany w 2 połowie XVIII wieku na barokowy.

Zamek Szczerba w Gniewoszowie
W Gniewoszowie znajdują się ruiny kamiennego zamku Szczerba z około XIV w. Zamek został wzniesiony na wysokim gnejsowym wzgórzu zamkowym wznoszącym się 520 m n.p.m. między Diabelskimi Skałkami.. Zamku został zniszczony przez husytów w XV w. i nigdy już go nie odbudowano.

Kościół Nawiedzenia NMP w Niemojowie
Kościół Nawiedzenia NMP w Niemojowie został zbudowany w 1597 roku i przebudowany w 1716 roku. Wyposażenie ma barokowe, z ołtarzem którego autorstwo przypisuje się wybitnemu śląskiemu rzeźbiarzowi Michaelowi Klahrowi.

Kościół św. Piotra i Pawła w Goworowie
Kościół w Goworowie pochodzi z 1508 r., a przebudowano go w 1711 r.

W Goworowie znajduje się zespół pałacowy oraz park z XVIII-XIX w.

Międzylesie
Międzylesie to miasto z XIII w. przekazane we władanie klasztorowi cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego. Za panowania Jana Luksemburskiego, w 1315 r. Międzylesie wraz z jego dobrami zostały odkupione od cystersów przez sprzymierzeńca króla, Ottona von Glubosa. Zagładę miastu przyniosły ze sobą wojny husyckie, w trakcie których w 1428 roku doszczętne spalono miasto, w tym kościół Bożego Ciała oraz zburzono zamek. Uratowała się jedynie okopcona dymem płonącego miasta zamkowa wieża, nazwana później Czarną Wieżą.

Pałac w Międzylesiu
Zespół zamkowo-pałacowy pochodzi z XIV w. (pozostała Czarna Wieża), a został przebudowany w 1590 r. Obecnie jest to budowla trzyskrzydłowa, której skrzydła północne i wschodnie pochodzą z okresu baroku, zaś południowe renesansu; wewnątrz znajduje się dziedziniec ozdobiony wieloma elementami architektonicznymi; zespół połączony jest z kościołem parafialnym przejściem galeriowym.

Kościół Bożego Ciała w Międzylesiu
Gotycki kościół parafialny pw. Bożego Ciała pochodzi z 1350 roku, a został przebudowywany w 1560 roku. Wnętrze jest późnobarokowe. W prezbiterium znajduje się ambona w kształcie łodzi z masztem i żaglem wykonana w 1760 roku.

Kościół cmentarny św. Barbary
Późnogotycki kościół cmentarny św. Barbary pochodzący z XV w. został spalony przez Szwedów w 1643 r., a został odbudowany przez Tschirnhausów (właścicieli Międzylesia) w XVII wieku.

Pałac Wilkanów
Zespół pałacowo-parkowy w Wilkanowie pochodzi z XVI/XVII w. Jest w stanie ruiny.

Sanktuarium „Maria Śnieżna” na szczycie Iglicznej
Na szczycie Iglicznej znajduje się barokowy górski kościółek z końca XVIII w., Sanktuarium wzniesiono w pobliżu miejsca, w którym pierwotnie stała ludowa figura Marii z Dzieciątkiem, przywieziona w 1750 z pielgrzymki do Mariazell w Austrii przez wójta Wilkanowa. Na wieść o cudownych uzdrowieniach postanowiono zbudować nowy kościół, który obecnie pełni rolę Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna”.

Wodospad Wilczki
Wodospad Wilczki ma 22 m wysokości.

Śnieżnik
Śnieżnik ma 1423 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika.

Pod szczytem Śnieżnika księżna Marianna Orańska poleciła wybudować na hali Pod Śnieżnikiem szwajcarkę, która obecnie stanowi główną część schroniska PTTK. Budowę ukończono w 1871 roku.

Śnieżnik leży na europejskim dziale wodnym mórz Czarnego i Bałtyckiego. Przebieg działu pokrywa się w obrębie szczytu z przebiegiem granicy państwowej – potoki polskiej strony spływają do Bałtyku, czeskiej – do Morza Czarnego. Pod szczytem znajduje się źródło Morawy – jednego z największych dopływów Dunaju.

Kuchnia regionalna
Polecamy pensjonat Alpejski Dwór w Międzygórzu. Menu jest oparte na tradycyjnych daniach kuchni domowej i regionalnej wzbogacone o własne, oryginalne propozycje szefa kuchni. Podbijamy serca i żołądki gości zupami, pysznymi pierogami, wybornym smakiem pstrąga kłodzkiego, piersi z kaczki w słodkim sosie bądź gulaszem z wołowiny sudeckiej. Na deser oferowane są: domowa szarlotka, pieczone jabłko z marcepanem czy też na miejscu wypiekane bezy, ciasteczka i rogaliki drożdżowe.

Pożyteczne informacje
- Pensjonat Alpejski Dwór, ul. Sanatoryjna 13, Międzygórze
- trasa Wilkanów – sanktuarium pod Igliczną – Miedzygórze, znaki czerwone, 2:37 h, 7.3 km, suma podejść 453 m, suma zejść 285 m
- trasa Międzygórze – schronisko PTTK – Śnieżnik, znaki czerwone, 3:26 h, 7.8 km, suma podejść 873 m, suma zejść 22 m
Zaplanuj wycieczkę