Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to makroregion geograficzny położony w zachodniej Małopolsce przy granicy ze Śląskiem. Na Wyżynie zbudowano system średniowiecznych zamków (tzw. Orle Gniazda) niegdyś strzegących granicy Królestwa Polskiego przed napadami czeskimi z terenu Górnego Śląska. Obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej stanowił w okresie Jury dno morza, przez co powstało wiele warstw skał (dolomity, margle, wapienie). Dominują wapienie górnojurajskie tworzące płytę. Charakterystyczne są wystające ponad powierzchnię zrównania liczne wapienne ostańce wznoszące się na wysokość do kilkudziesięciu metrów powstałe w wyniku procesów krasowych jakie panowały w podzwrotnikowym klimacie trzeciorzędu. Wynikiem procesów krasowych są także liczne.

Włodowice

We Włodowicach znajdują się ruiny barokowego pałacu wybudowanego w latach 1669–1681 przez kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego. W 1683 roku podczas wyprawy na Wiedeń w pałacu przebywał król Jan III Sobieski. W XVIII w. pałac należał do rodziny Męcińskich, którzy zmienili wystrój wnętrz, nadając im wygląd klasycystyczny. 12 marca 1734 roku nocował tu król August III Sas. W XIX w. pałac przeszedł w ręce rodziny Poleskich. Na skutek XX-wiecznych pożarów oraz wieloletnich zaniedbań pałac znajduje się w stanie ruiny.

Ruiny pałacu we Włodowicach by NourAlAin – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Kościół św. Bartłomieja Apostoła w stylu baroku polskiego został zbudowany we Włodowicach w 1708 roku.

Kościół św. Bartłomieja we Włodowicach by EwkaC – Own work, CC BY-SA 3.0
Kościół św. Bartłomieja by Ludwig Schneider / Wikimedia. – Own work, CC BY 3.0

Skałki Rzędkowice

Skały Rzędkowickie. Widok z Rzędkowic by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Skałki Rzędkowickie w postaci przebiegającego z północnego zachodu na południowy wschód wału o długości nieco ponad 1 km zbudowane są z wapieni. Najbardziej charakterystyczną skałą grupy jest „Okiennik Rzędkowicki” – skała ze skalnym „oknem”, rozgałęziającym się na kilka odnóg. Skały znane są przede wszystkim z licznych dróg wspinaczkowych.

Wysoka Skała by Fry72, Karel Frydrýšek – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Studnisko by Przykuta – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Turnia Lechwora by Przykuta – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Okiennik Rzędkowicki i Słoneczna by Przykuta – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Zegarowa by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Wielka Baszta by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Baszta by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Nazwa Okiennik Rzędkowicki pochodzi od znajdującego się w niej okna skalnego.

Garaż i Okiennik Rzędkowicki by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Skarżyce

W XIII wieku mieścił się tutaj sąd dominikański, gdzie skarżono i pytano podejrzanych. Stąd powstała nazwa „Skarżyce”. W Skarżycach znajduje się kościół św. Trójcy ufundowany w 1583 r. Kościół posiada wieżę obronną i trzy okrągłe kaplice, które są symbolem Trójcy Świętej.

Kościół św. Trójcy by I, Pimke, CC BY-SA 3.0

Okiennik Wielki

Okiennik Wielki to skała wapienna, która posiada „okno” – otwór skalny o wymiarach ok. 7 × 5 metrów. W naturalnej jaskini znajdującej się poniżej okna archeolodzy znaleźli narzędzia krzemienne pochodzące sprzed około 60 tysięcy lat, czyli ze środkowego paleolitu. Świadczą one o tym, że jaskinia była wówczas zamieszkiwana przez ludzi prehistorycznych.

Okiennik Wielki by Loxley – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Okiennik Wielki by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Okiennik Wielki by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Zamek Bąkowiec

Na wzgórzu opodal Skarżyc (Morska) znajduje się rycerski zamek Bąkowiec. Pierwszą drewnianą warownię wznieśli w tym miejscu w XIV w. Toporczykowie, którzy od nazwy dóbr Morsko przybrali nazwisko Morskich. Prawdopodobnie byli rycerzami rabusiami, za co król Władysław Łokietek odebrał im Morsko i oddał wieś w 1327 r. klasztorowi w Mstowie. W 1435 r. zamek wraz z przynależnymi dobrami przejął kasztelan sądecki Krystyn z Koziegłów i jego potomni. Na przełomie XV i XVI w. Morsko posiadali Włodkowie i im przypisuje się wybudowanie nowego murowanego zamku. Od XVII w. zamek był już w ruinie. Około 1927 r. wzgórze z ruinami zamku kupił architekt Witold Danielewicz Czeczott, który wybudował tu przed 1933 r. dom przy wykorzystaniu murów zamkowych.

Zamek Bąkowiec by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Zamek Bąkowiec by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Resztki zamku na skale by Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Zamek Bąkowiec by Jakub Hałun – Own work, CC BY-SA 3.0,
Zamek Bąkowiec by Loxley – Own work, CC BY-SA 3.0,

Kuchnia regionalna

W niedalekiej wsi Podlesice znajduje się Michałowa Karczma znana ze smakowitych potraw i wyśmienitej kuchni.

Pożyteczne informacje

Michałowa Karczma , Podlesice 34a

Zaplanuj wycieczkę