Legnickie Pole – Pomnik Historii
Henryk II Pobożny, obrońca Europy w bitwie pod Legnicą
Henryk II Pobożny– książę śląski, krakowski i wielkopolski żył w latach 1196 – 1241. W 1238 r. odziedziczył księstwo krakowskie po ojcu (Henryku Brodatym) i podjął starania o koronę królewską.
Legnickie Pole
W czasie I najazdu mongolskiego w 1241 stanął na czele koalicji wojsk wielu księstw polskich (Śląska, Małopolski, Wielkopolski) i posiłków cudzoziemskich. W bitwie pod Legnicą, która rozegrała się 9 kwietnia 1241 wojska chrześcijańskie poniosły klęskę. W czasie bitwy zginął Henryk II Pobożny -Tatarzy obcięli mu głowę. Ciało poległego księcia odnaleziono dzięki wskazówce żony, która potwierdziła, że Henryk Pobożny posiadał u lewej stopy sześć palców (co zostało potwierdzone podczas otwarcia grobowca w 1832 roku). Następnie ciało pochowano w klasztorze franciszkańskim we Wrocławiu. Głowę Henryka II pochowano ponoć pod lipą (obok kościoła św. Jadwigi w Legnickim Polu).
Bazylika św. Jadwigi w Legnickim Polu
Bazylika Kolegiacka św. Jadwigi w Legnickim Polu razem z kościołem pw. Trójcy Świętej, klasztorem oo. benedyktynów i pawilonem ogrodowym za pomnik historii.
Barokowy kościół wybudowano w 1729 r. Autorem projektu był czeski architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Rzeźby umieszczone na fasadach i we wnętrzu kościoła oraz zdobienia ołtarzy bocznych i prospektu organowego, wykonał niemiecki rzeźbiarz Karl Joseph Hiernle. Ołtarz główny, pt. Znalezienie zwłok Henryka Pobożnego przez Św. Jadwigę wykonał flamandzki malarz Johan Franz de Backer w 1730 roku. Latem 1733 bawarski artysta Cosmas Damian Asam namalował polichromie na podniebieniach sklepień.
Kościół pw. Trójcy Świętej – Muzeum Bitwy Legnickiej
Kościół pochodzi z XIII w., a był przebudowany w XVIII w. Wraz z: kościołem klasztornym św. Jadwigi jest pomnikiem historii. Po bitwie pod Legnicą, prawdopodobnie w 1242 r., księżna Anna, wdowa po Henryku Pobożnym ufundowała w Legnickim Polu kościół w miejscu, gdzie odnaleziono zwłoki księcia Henryka II Pobożnego. Kościołem opiekowali się benedyktyni aż do czasów reformacji. W 1535 r. książę legnicko-brzeski Fryderyk II przejął dobra benedyktynów i sprzedał je w ręce prywatne. Na początku XVIII w. benedyktyni odkupili posiadłości w Legnickim Polu i przystąpili do budowy nowego kościoła i klasztoru. W 1810 r. król pruski zlikwidował zakon i podarował w 1818 r. majątek sławnemu marszałkowi Blücherowi. Teren okolic Legnicy należy do Polski przez 393 lata.
W kościele otwarto w 1961 Muzeum Bitwy Legnickiej. Wśród eksponatów zobaczyć można przykłady broni używanej wówczas przez Polaków i Mongołów (łuki, kusze, miecze, tarcze, hełmy, topory, kolczugi), stare ryciny ilustrujące bitwę, a także kopię nagrobka Henryka II Pobożnego.
Po sekularyzacji klasztoru w 1810 r. umieszczono tu pruską szkołę kadetów (jednym z jej wychowanków był Paul von Hindenburg). Obecnie mieści się tu dom opieki społecznej.
Górnictwo złota w Mikołajowicach
W średniowieczu w południowej części księstwa legnickiego rozwijało się górnictwo złota (w Złotoryi). Księstwo jaworskie pozazdrościło dochodów. Znaleziono piaski złotonośne w korycie rzeki Wierzbiak. Kopalnię uruchomiono w Mikołajowicach. Mikołajowickie złoto miało pomóc w spłacie długów Bolesława III Rozrzutnego. Książę Wacław I, aby przyśpieszyć jeszcze rozwój Mikołajowic, nadał im w roku 1345 przywileje miejskie. Złoża szybko się wyczerpały i wraz z przejęciem księstwa legnickiego przez Austriaków, miejscowość została pozbawiona praw miejskich.
W okolicach Mikołajowic znajdują się znaczne pokłady bazaltu.
Kościół MB Częstochowskiej w Mikołajowicach
W Mikołajowicach znajduje się gotycki kościół z XV w.
W ściany kościoła wkomponowane są kamienne krzyże pokutne. Zgodnie ze średniowiecznym prawem zwyczajowym w przypadku zabójstwa bliskiej osoby morderca musiał na miejscu zbrodni wystawić własnoręcznie wykuty krzyż, jako wyraz pokuty. Obowiązek stawiania krzyży pokutnych zanikł pod koniec XVI w. w wyniku wprowadzenia kodeksu karnego przez cesarza Karola V.
Kościół św. Bartłomieja Nowa Wieś Legnicka
Gotycki kościół św. Bartłomieja pochodzi z XIV w., a przebudowany został w XVIII w.
Pałac w Małuszowie
Zespół pałacowy pochodzi z XVII w., obecnie jest w remoncie.
Kościół św. Antoniego Padewskiego w Gniewomierzu
W Gniewomierzu znajduje się gotycki kościół z XV w.
Pałac w Lubieniu
W 1521 r. w miejscu dzisiejszego dworu na wyspie istniała fortyfikacja. Znaczna przebudowa nastąpiła na początku XVII w. i w XIX w przez hrabiów von Rothkirsch und Trach. Po II wojnie światowej dwór został przeznaczony na mieszkania prywatne i uległ dewastacji. Od 1989 r. znajduje się w rękach prywatnych i niszczeje.
Pałac w Snowidzy
Pierwotny dwór obronny przebudowano na pocz. XIX w. i otoczono parkiem z platanami, jesionami i klonami.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Taczalinie
Kościół ewangelicki został zbudowany na pocz. XIX w. na miejscu starego gotyckiego kościoła. Wyposażenie kościoła jest klasycystyczne. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki.
Kuchnia regionalna
Na posiłek możemy się udać do restauracji w hotelu Dworek, gdzie serwowana jest kuchnia regionalna i polska.
Pożyteczne informacje
- Restauracja Hotel Dworek, ul. Gniewomierska, Legnickie Pole
Zaplanuj wycieczkę