Legnickie Pole – Pomnik Historii

Henryk II Pobożny, obrońca Europy w bitwie pod Legnicą

Henryk II Pobożny– książę śląski, krakowski i wielkopolski żył w latach 1196 – 1241. W 1238 r. odziedziczył księstwo krakowskie po ojcu (Henryku Brodatym) i podjął starania o koronę królewską.

Relief Henryka Pobożnego na pomniku w Legnicy upamiętniającym 760-lecie bitwy stoczonej na legnickich polach by Aw58 – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Legnickie Pole

W czasie I najazdu mongolskiego w 1241 stanął na czele koalicji wojsk wielu księstw polskich (Śląska, Małopolski, Wielkopolski) i posiłków cudzoziemskich. W bitwie pod Legnicą, która rozegrała się 9 kwietnia 1241 wojska chrześcijańskie poniosły klęskę. W czasie bitwy zginął Henryk II Pobożny -Tatarzy obcięli mu głowę. Ciało poległego księcia odnaleziono dzięki wskazówce żony, która potwierdziła, że Henryk Pobożny posiadał u lewej stopy sześć palców (co zostało potwierdzone podczas otwarcia grobowca w 1832 roku). Następnie ciało pochowano w klasztorze franciszkańskim we Wrocławiu. Głowę Henryka II pochowano ponoć pod lipą (obok kościoła św. Jadwigi w Legnickim Polu).

Bitwa pod Legnicą na miedziorycie Matthäusa Meriana Starszego z 1630 roku pod tytułem „Wielka klęska chrześcijan pobitych przez Tatarów”

Bazylika św. Jadwigi w Legnickim Polu

Bazylika Kolegiacka św. Jadwigi w Legnickim Polu razem z kościołem pw. Trójcy Świętej, klasztorem oo. benedyktynów i pawilonem ogrodowym za pomnik historii.

Klasztor i kościół św. Jadwigi by Sławomi Milejski – Own work, CC BY-SA 3.0 pl
Kościół św. Jadwigi, fronton
Front kościoła św. Jadwigi by Wiorcia – Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Barokowy kościół wybudowano w 1729 r. Autorem projektu był czeski architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Rzeźby umieszczone na fasadach i we wnętrzu kościoła oraz zdobienia ołtarzy bocznych i prospektu organowego, wykonał niemiecki rzeźbiarz Karl Joseph Hiernle. Ołtarz główny, pt. Znalezienie zwłok Henryka Pobożnego przez Św. Jadwigę wykonał flamandzki malarz Johan Franz de Backer w 1730 roku. Latem 1733 bawarski artysta Cosmas Damian Asam namalował polichromie na podniebieniach sklepień.

Wnętrze bazyliki
Ambona i ołtarz główny
Ołtarz główny
Polichromia by © Marek and Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0
Prospekt organowy, freski
Polichromia
Polichromia Cosmasa Damiana Asama na sklepieniu nawy
Fresk (z 1733): Wejście biskupa do nowego kościoła w Legnickim Polu
Boczny ołtarz
Św. Jadwiga
Boczny ołtarz
Relikwiarze

Kościół pw. Trójcy Świętej – Muzeum Bitwy Legnickiej

Kościół pochodzi z XIII w., a był przebudowany w XVIII w. Wraz z: kościołem klasztornym św. Jadwigi jest pomnikiem historii. Po bitwie pod Legnicą, prawdopodobnie w 1242 r., księżna Anna, wdowa po Henryku Pobożnym ufundowała w Legnickim Polu kościół w miejscu, gdzie odnaleziono zwłoki księcia Henryka II Pobożnego. Kościołem opiekowali się  benedyktyni aż do czasów reformacji. W 1535 r. książę legnicko-brzeski Fryderyk II przejął dobra benedyktynów i sprzedał je w ręce prywatne. Na początku XVIII w. benedyktyni odkupili posiadłości w Legnickim Polu i przystąpili do budowy nowego kościoła i klasztoru. W 1810 r. król pruski zlikwidował zakon i podarował w 1818 r. majątek sławnemu marszałkowi Blücherowi. Teren okolic Legnicy należy do Polski przez 393 lata.

W kościele otwarto w 1961 Muzeum Bitwy Legnickiej. Wśród eksponatów zobaczyć można przykłady broni używanej wówczas przez Polaków i Mongołów (łuki, kusze, miecze, tarcze, hełmy, topory, kolczugi), stare ryciny ilustrujące bitwę, a także kopię nagrobka Henryka II Pobożnego.

Kościół, ob. Muzeum Bitwy Legnickiej by Sławomir Milejski – Own work, CC BY 3.0
Kościół, ob. Muzeum Bitwy Legnickiej
Legnickie Pole, muzeum. Kopia nagrobka Henryka Pobożnego (oryginał w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu)

Po sekularyzacji klasztoru w 1810 r. umieszczono tu pruską szkołę kadetów (jednym z jej wychowanków był Paul von Hindenburg). Obecnie mieści się tu dom opieki społecznej.

Klasztor w Legnickim Polu by Sławomir Milejski – Own work, CC BY 3.0

Górnictwo złota w Mikołajowicach

W średniowieczu w południowej części księstwa legnickiego rozwijało się górnictwo złota (w Złotoryi). Księstwo jaworskie pozazdrościło dochodów. Znaleziono piaski złotonośne w korycie rzeki Wierzbiak. Kopalnię uruchomiono w Mikołajowicach. Mikołajowickie złoto miało pomóc w spłacie długów Bolesława III Rozrzutnego. Książę Wacław I, aby przyśpieszyć jeszcze rozwój Mikołajowic, nadał im w roku 1345 przywileje miejskie. Złoża szybko się wyczerpały i wraz z przejęciem księstwa legnickiego przez Austriaków, miejscowość została pozbawiona praw miejskich.

W okolicach Mikołajowic znajdują się znaczne pokłady bazaltu.

Bazaltowe słupy; źródło: www.gorykaczawskie.pl/mikolajowice-kamieniolom-bazaltu/

Kościół MB Częstochowskiej w Mikołajowicach

W Mikołajowicach znajduje się gotycki kościół z XV w.

Kościół w Mikołajowicach by Sławomir Milejski, Licencja: CC BY-SA 3.0

W ściany kościoła wkomponowane są kamienne krzyże pokutne. Zgodnie ze średniowiecznym prawem zwyczajowym w przypadku zabójstwa bliskiej osoby morderca musiał na miejscu zbrodni wystawić własnoręcznie wykuty krzyż, jako wyraz pokuty. Obowiązek stawiania krzyży pokutnych zanikł pod koniec XVI w. w wyniku wprowadzenia kodeksu karnego przez cesarza Karola V.

Kamienny krzyż wkomponowany w ścianę by Pnapora – Own work, CC BY-SA 4.0

Kościół św. Bartłomieja Nowa Wieś Legnicka

Gotycki kościół św. Bartłomieja pochodzi z XIV w., a przebudowany został w XVIII w.

Kościół św. Bartłomieja w Nowej Wsi Legnickiej by Sławomir Milejski – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl,
Krzyż pokutny na cmentarzu przykościelnym by Sławomir Milejski – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Pałac w Małuszowie

Zespół pałacowy pochodzi z XVII w., obecnie jest w remoncie.

Pałac w Małuszowie by Sławomir Milejski – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Kościół św. Antoniego Padewskiego w Gniewomierzu

W Gniewomierzu znajduje się gotycki kościół z XV w.

Kościół św. Antoniego by Sławomir Milejski – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Pałac w Lubieniu

W 1521 r. w miejscu dzisiejszego dworu na wyspie istniała fortyfikacja. Znaczna przebudowa nastąpiła na początku XVII w. i w XIX w przez hrabiów von Rothkirsch und Trach. Po II wojnie światowej dwór został przeznaczony na mieszkania prywatne i uległ dewastacji. Od 1989 r. znajduje się w rękach prywatnych i niszczeje.

Pałac w Lubieniu by Sławomir Milejski – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Pałac w Snowidzy

Pierwotny dwór obronny przebudowano na pocz. XIX w. i otoczono parkiem z platanami, jesionami i klonami.

Pałac w Snowidzy by Sławomir Milejski – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Pałac w Snowidzy by Xxkazik – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Taczalinie

Kościół ewangelicki został zbudowany na pocz. XIX w. na miejscu starego gotyckiego kościoła. Wyposażenie kościoła jest klasycystyczne. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki.

Kościół Nawiedzenia NMP w Taczalinie by Taczalin – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Kuchnia regionalna

Na posiłek możemy się udać do restauracji w hotelu Dworek, gdzie serwowana jest kuchnia regionalna i polska.

Pożyteczne informacje

  • Restauracja Hotel Dworek, ul. Gniewomierska, Legnickie Pole

Zaplanuj wycieczkę