Szczypta historii

Wybraliśmy się na zwiedzanie Doliny Bobru na odcinku przełomowym, gdzie utworzono Jezioro Pilchowickie. Leży tutaj Wleń, położony u podnóża jednego z najstarszych murowanych zamków na Śląsku. Tuż pod zamczyskiem znajduje się kompleks pałacowy Lenno. Wleń otrzymał prawa miejskie w 1261 r. W czasach piastowskich Bolka I, Bernarda Świdnickiego, Henryka I Jaworskiego i Bolka II. (lata 1278-1368) miasto intensywnie się rozwijało. Następne lata były czasami powolnego upadku znaczenia miasta (na rzecz pobliskiej Jeleniej Góry). W roku 1813 w czasie trwania bitwy nad Bobrem, między wojskami Napoleona a generała Kajzerowa miasto prawie doszczętnie spłonęło. Wleń zachował znaczną część architektury staromiejskiej. Wśród zabudowy wyróżniają się ratusz, kościół św. Mikołaja oraz położony nieopodal zamek wleński. Tereny Doliny Bobru należą do Polski przez 393 lata.

Płyta nagrobna Bolesława I Wysokiego w opactwie cystersów w Lubiążu, miedzioryt Bartłomieja Strachowskiego, 1733

Zamek Wleński

Zamek powstał na miejscu istniejącego tu grodu drewniano-ziemnego, podniesionego w 1108 r. do rangi kasztelanii przez Bolesława Krzywoustego. Wzniesienie pierwszej murowanej budowli przypisuje się księciu Bolesławowi I Wysokiemu (koniec XII w.). Na początku wieku XIII często na zamku przebywał książę Henryk I Brodaty wraz ze swoją małżonką Jadwigą (która została świętą i jest patronką Śląska). W połowie XIII wieku zamek upodobał sobie znany z awanturniczego życia syn Henryka II Pobożnego, Bolesław II Rogatka. Właśnie w zamkowej wieży więził on w 1257 r. wrocławskiego biskupa Tomasza I, a w 1277 swego bratanka, księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. W połowie XIV wieku za panowania księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego nastąpiła kolejna rozbudowa zamku. W 1377 r. właścicielem zamku został Tymo von Kolditz, który dokonał rozbudowy i umocnienia warowni. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został wysadzony w powietrze i odtąd pozostaje w ruinie.

Zamek Wleń by Jerzy Strzelecki – Own work, CC BY-SA 3.0
Zamek Wleń (widok z wieży zamkowej) by Takasamarasa – Own work, CC BY-SA 4.0

Ratusz we Wleniu

Ratusz został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku. W obecnej postaci powstał w latach 1823-1824. Miało to miejsce po olbrzymim pożarze miasta który miał miejsce w roku 1813. Nad wejściem do ratusza umieszczono napis: Ex cinere Phoenix – Post Nubila Phoebus, co oznacza „Jak Feniks z popiołów, po chmurach (deszczu) słońce”.

Ratusz i pomnik gołębiarki na Rynku we Wleniu by Irena Goderska – Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Pałac książęcy we Wleniu

Pałac książęcy prezentujący styl baroku francuskiego pochodzi z XVI wieku. Wielokrotnie był przebudowywany i modernizowany. Od strony dziedzińca znajduje się dwuprzęsłowy podcień wsparty na kolumnach, nad którym umieszczono osiem herbów rodów śląskich.

Pałac we Wleniu by Irena Goderska – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21367272

Kościół św. Mikołaja we Wleniu

Kościół św. Mikołaja Biskupa powstał z fundacji biskupa Wawrzyńca w latach 1215-1217. Poważnej modernizacji uległ w 1864 r., kiedy to zyskał charakter neogotycki. Z czasów średniowiecza zachowała się wieża z 1500 r.

Kościół św. Mikołaja by Karkonosz – Own work, CC BY 3.0

Pałac (Lenno) w Łupkach

Pałac (Lenno) w Łupkach został ufundowany przez Adama Koulhasa w 1662 r. Prezentuje on styl barokowy wprowadzony po przebudowie dokonanej w XVIII w. Na uwagę zasługują znajdujące się wewnątrz freski z XVII wieku, kamienna klatka schodowa. Nad wejściem do obiektu znajdują się herby rodowe właścicieli.

Pałac Lenno by Irena Goderska – Own work, CC BY-SA 3.0 pl
Pałac Lenno by Aniaonion – Own work, CC BY-SA 3.0 pl
Kartusz herbowy by Irena Goderska – Own work, CC BY-SA 3.0 pl
Łupki, gotycki kościół z XIII w. by jelonek – fotopolska, CC BY-SA 3.0 pl

Siedlęcin

W Siedlęcinie znajduje się gotycki kościół św. Mikołaja pochodzący z XIV w. Interesującym zabytkiem jest gotycki dwór obronny z XIV w. – tzw. wieża książęca oraz dawny kościół ewangelicki.

Siedlęcin. Kościół św. Mikołaja, widok z Wieży Książęcej by Poconaco – Praca własna, CC BY 3.0
Kościół św. Mikołaja by Draceane – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Dawny kościół ewangelicki, obecnie kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy by Pnapora – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Średniowieczna wieża mieszkalna i oficyna przy wieży by Paweł Kuźniar – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Zapora elektrowni na Jeziorze Modrym na rzece Bóbr, k. Siedlęcina by Paweł Kuźniar (Jojo_1, Jojo) – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Nielestno

W Nielestnie położony jest pałac wybudowany w XVII w. W XIX w. został on przebudowany w stylu neorenesansowym. Po 1945 r. był zdewastowany, a później adaptowany na cele Domu Opieki Społecznej.

Pałac w Nielestnie by Irena Goderska – Own work, CC BY-SA 3.0

Czernica

W roku 1543 właściciele Czernicy – Schaffgotschowie wybudowali i otoczyli fosą renesansowy dwór, który był następnie kilkukrotnie modernizowany. Pod koniec II wojny światowej w Czernicy ukryto zbiory Muzeum Mozartowskiego i inne śląskie muzykalia, które prawdopodobnie zostały zagarnięte przez wkraczającą na te tereny Armię Czerwoną. Pałac obecnie jest własnością prywatną.

Pałac w Czernicy by Platanacero – Own work, CC BY-SA 4.0

Gotycki kościół św. Michała Archanioła pochodzi z XIII w. i został przebudowany w XVIII w. Wewnątrz zobaczymy drewniany, późnorenesansowy ołtarz, chrzcielnicę, ambonę, emporę z 12 obrazami ze scenami ze Starego Testamentu i późnorenesansowe stalle.

Kościół pw. św. Michała Archanioła by Platanacero – Own work, CC BY-SA 4.0

Kościół ewangelicki z 1740 r. uległ całkowitej destrukcji, została z niego już tylko wieża z dzwonnicą.

Wieża dawnego kościoła ewangelickiego by Platanacero – Own work, CC BY-SA 4.0
Czernica, krzyż pokutny stawiany przez złoczyńcę w miejscu zbrodni by Fallaner – Own work, CC BY-SA 4.0

Pałac w Maciejowcu

Barokowy pałac w Maciejowcu należał do rodziny von Kramsta. W pałacu znajduje się kaplica z 1692 roku, obecnie pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.

Maciejowiec, pałac by Irena Goderska – Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Zapora Pilchowice

Zapora Pilchowice na rzece Bóbr to najwyższa zapora kamienna w Polsce. Zapora powstała w latach 1902–1912 w celu ochrony przed powodziami. Zapora ma wysokość 62 m i długość w koronie równą 290 m, grubość jej muru w podstawie wynosiła 50 m i w chwili oddania do użytku była największą zaporą kamienno-betonową w Europie. Powierzchnia utworzonego zbiornika (Jezioro Pilchowickie) wyniosła 240 ha. Na zaporze zbudowano elektrownię wyposażoną w turbiny wodne o mocy (obecnie) 13,4 MW.

Elektrownia wodna i zapora w Pilchowicach

W latach 1905–1906 w ramach budowy linii kolejowej Jelenia Góra–Żagań powstał potężny stalowy kratowy most w poprzek Jeziora Pilchowickiego. Usytuowany został około 40 m nad dnem zbiornika, co czyni go jednym z najwyższych mostów w kraju.

Most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim by Paweł Kuźniar (Jojo) – Praca własna, CC BY-SA 3.0

W 2019 roku pojawiły się plany wykorzystania mostu w filmie Mission Impossible 7. Most miał być ziszczony. O zgodę prosiła nawet ambasador USA Georgette Mosbacher. Rozpoczęta akcja protestacyjna doprowadziła do rezygnacji z tego pomysłu.

Pogórze Kaczawskie

na Pogórzu Kaczawskim wyróżnia się wulkaniczny stożek Ostrzycy– wzgórza o wysokości 501 m n.p.m. Ostrzyca jest zbudowana z mioceńskich bazaltów stanowiących część rdzenia dawnego wulkanu wypełnionego zastygniętą magmą. W szczytowej partii znajduje się bazaltowe gołoborze.

Ostrzyca by Paweł Kuźniar (Jojo) – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Gołoborze na stokach Ostrzycy by Paweł Kuźniar (Jojo) – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Pławna

W Pławnej znajduje się kościoła św. Tekli z 1680 r. Obecny kształt świątynia uzyskała w XVIII w. W okolicy Pławnej zbudowano kalwarię rozpoczynającą się w centrum wsi obok kapliczki i prowadzącą krętą drogą na szczyt góry Kalwaria (322 m n.p.m.).

Kościół św. Tekli by Jarosław Razmus – Praca własna, CC BY-SA 3.0

We wsi, w osiemnastowiecznym domu znajduje się Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych. Znajdują się tu pamiątki i dokumenty mieszkańców Pławnej, którzy mieszkali tu przed 1945 rokiem, jak i przywiezione przez przesiedleńców z Kresów Wschodnich.

Kuchnia regionalna

W pałacu Lenno znajduje się restauracja. Serwowane tam są raczej słodkości – pyszne desery: tarta, sernik oraz wyborna kawa.

Pożyteczne informacje

  • Pałac Lenno, Wleń

Zaplanuj wycieczkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *