Śladami Piastów Śląskich

Czasy piastowskie

Postanowiliśmy zrobić wycieczkę śladami śląskich Piastów odwiedzając Dzierżoniów i Niemczę. Niemcza zasłużyła się w czasie podbojów prowadzonych przez Bolesława Chrobrego na terenie Czech.

Po rozbiciu dzielnicowym tereny te zostały wydzielone (w 1290 r.) jako księstwo świdnicko-jaworskie, którego twórcą był Bolko I Surowy, władca z głównej linii dynastii Piastów. Największy rozkwit księstwo przeżywało za czasów Bolka II Małego (1312 – 1368), kuzyna Kazimierza Wielkiego. Od 1392 r. należało do Czech, a później Austrii (od 1526 r. ) oraz Prus (od 1741 r.). Łącznie region ten przynależał do Polski przez 393 lata (do Prus i Niemiec przez 203 lata, do Czech ok. 150 lat, do Austrii 216 lat).

Pałac w Kietlinie

Barokowy pałac w Kietlinie powstał w XVIII w. z przebudowy renesansowego dworu z XVII w. W XVII w. obiekt był własnością von Lohensteina, burmistrza Niemczy. W zwieńczeniu łuku renesansowego portalu znajduje się herb piastowskiego księcia Jerzego II brzeskiego.

Pałac w Kietlinie
Pałac w Kietlinie
Renesansowy portal w pałacu kietlińskim

Gola Dzierżoniowska

Renesansowy zamek w Goli Dzierżoniowskiej został wybudowany w 1580 r. przez Leonarda von Rohnau. Podczas II wojny światowej zamek został w znacznym stopniu zniszczony. Po 2000 r. obiekt odbudowano i przekształcono w hotel z restauracja Uroczysko 7 Stawów.

Brama zamkowa w Goli Dzierżoniowskiej
Brama ogrodowa
Zamek w Goli
Zamek
Zamek w Goli Dzierżoniowskiej

Kościół świętego Jerzego w Dzierżoniowie

Pojechaliśmy do Dzierżoniowa. Część starego miasta jest otoczona murami obronnymi. Na rynku dominuje zabytkowy ratusz. W sąsiedztwie znajduje się gotycki kościół świętego Jerzego. Pierwszy, jeszcze romański kościół został wybudowany w XIII w. W XIV w. książę świdnicki Bolko II Mały przekazał kościół joannitom, którzy przebudowali świątyni w stylu gotyckim. Wnętrze świątyni jest utrzymane w stylu barokowym.

Kościół św. Jerzego by Vercyngetorix – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Niemcza – Śląska Troja

Niemcza zasłużyła na miano Śląskiej Troi za odwagę podczas wojny polsko-niemieckiej (1015–1018) za panowania Bolesława Chrobrego. W 1017 niemieckie oddziały zbrojne Henryka II przy olbrzymiej przewadze przystąpiły do oblężenia grodu w Niemczy. Obrońcy wytrzymali wielokrotnie ponawiane ataki przeciwnika z użyciem machin oblężniczych. Po trwającym miesiąc oblężeniu, w czasie którego Bolesław Chrobry ze swymi głównymi siłami plądrował Czechy i terytorium niemieckiego sojusznika, cesarz Henryk II ustąpił spod grodu i wkrótce zgodził się podpisać pokój w Budziszynie. W 1331 r. Niemcza odparła skutecznie ataki wojsk króla czeskiego Jana Luksemburskiego. W latach 1393–1675 Niemcza była własnością piastowskich książąt legnicko-brzeskich.

W 1675 r. zmarł bezpotomnie w wieku 15 lat władca Niemczy, ostatni potomek dynastii Piastów Śląskich – Jerzy Wilhelm. Miasto przechodzi na okres prawie 70 lat pod bezpośrednie panowanie Królestwa Czeskiego, a od 1741 r. Niemcza wchodzi w skład państwa pruskiego. Polacy wrócili na te tereny w 1945 r. Co ciekawe oprócz przesiedleńców z polskich kresów wschodnich, dużą grupę stanowili uciekinierzy z Grecji (do lat 80. działała tu grecka szkołą podstawowa).

Kamieniczki na rynku w Niemczy
Brama Dolna i fragmenty murów miejskich by Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0,

Zamek piastowski w Niemczy

Murowany gotycki zamek powstał z inicjatywy księcia świdnickiego Bolka I w XIV w. Zamek został w II poł. XVI w. przebudowany na renesansowy przez księcia brzeskiego Jerzego II. Obiekt spłonął w XVIII w., po czym został częściowo odbudowany.

Zamek piastowski w Niemczy by Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0

Kuchnia regionalna

Odwiedziliśmy Piernikarnię Śląską w Niemczy. Jest to mały rzemieślniczy zakład. Kultywuje on regionalne tradycje, gdyż na terenie Śląska pierniki wypiekano już w średniowieczu. W piernikarni możemy zobaczyć różnorodne, misternie rzeźbione formy do robienia pierników, stół do wyciskania form i sprzęty. Zakład organizuje także warsztaty, podczas których możemy sami przygotować ciasto i wypiec pierniki.

Praktyczne informacje

  • hotel Pałac Kietlin, Kietlin 28, tel. 604 441 867, www.palac-kietlin.com/
  • Piernikarnia Śląska, ul.  Dębowa 10, Niemcza, tel. 506 330 871