Okolice Częstochowy

Szczypta historii

Teren Niecki Włoszczowskiej wcinają się klinem pomiędzy Wyżyną Krakowsko-Częstochowską a Wyżyną Kielecko-Sandomierską. Są to tereny o podłożu kredowym, pokryte piaskami pochodzenia polodowcowego. Należą one do rdzennych terenów Polski i przynależy do państwa polskiego przez 931 lat. Gidle to skupisko trzech zabytkowych obiektów: zespół klasztorny dominikanów, zespół klasztorny kartuzów oraz drewniany kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny.

Szlak pielgrzymi (trasa turystyki kulinarnej E703)

Szlak zaczyna się w Radomsku gdzie można zwiedzić klasztor franciszkanów i kościół św. Lamberta. Dalej odwiedzamy zabytkowy zespół klasztorny dominikanów w Gidlach. Kolejnym etapem jest pobernardyński klasztor ss. dominikanek w Aleksandrówce. Następnie zmierzamy do jednego z najstarszych w Polsce klasztorów zakonu kanoników regularnych w Mstowie. Szlak ma swoją kulminację w klasztorze paulinów na Jasnej Górze.

Kościół św. Marii Magdaleny

Najstarszym zabytkiem w Gidlach jest drewniany gotycki kościół św. Marii Magdaleny pochodzący z XV/XVI w. Modrzewiowy kościół posiada budowę zrębową. Ołtarz główny został wykonany w połowie XVII w.

Kościół św. Marii Magdaleny by Marek D. – foto – Praca własna, CC BY-SA 3.0

Bazylika Matki Bożej w Gidlach

Według legendy, w XVI wieku miejscowy rolnik o nazwisku Czeczek wyorał na polu maleńką figurkę Matki Bożej. Całość legendy przedstawiona jest na obrazach w bazylice. Figurka wkrótce zasłynęła ona cudami, co powodowało wzmożony ruch pielgrzymów. Sprowadzono tu księży Dominikanów, którzy w latach 1632-1644 wybudowali klasztor połączony z barokowym kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz spichrzem.

Bazylika by Sławomir Milejski – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Bazylika

Świątynia ma bogato dekorowane wnętrze oraz wyposażenie pochodzące XVIII w.

Wnętrze świątyni

Najważniejszym elementem świątyni jest rzeźba Matki Boskiej z XVI wieku, koronowana w 1923 roku znajdująca się w Kaplicy cudownej figury NMP.

Kaplica cudownej figury NMP
Ołtarz w kaplicy cudownej figury NMP by Dedal – foto – Praca własna, CC BY-SA 3.0
Organy w bazylice

Zespół klasztorny kartuzów

Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej został zbudowany w latach 1751–1767 przez kartuzów. Jest to świątynia w stylu późnobarokowym, murowana, trójnawowa o charakterze bazylikowym.

by Zanfra, praca własna, CC BY-SA 3.0

Kuchnia regionalna

W sąsiedztwie sanktuarium znajduje się renomowana kawiarnia Gidle Cafe. Polecamy wspaniałe ciasta, desery, kawę i lody.

Praktyczne informacje

  • Gidle Cafe, Plac Dominikański 3, Gidle