Tatry Wysokie
Tatry Wysokie to najwyższa część Tatr o charakterze alpejskim ukształtowanym w swoim obecnym kształcie w czasie orogenezy alpejskiej. Grzbiet Tatr Wysokich składa się z granitoidów, powstałych 310–315 milionów lat temu. Rzeźba uformowana została przez lodowce górskie podczas zlodowaceń plejstoceńskich. Obszar pól firnowych lodowców znajdował się powyżej 1400–1600 m n.p.m., a jęzory lodowców schodziły do ok. 1000 m n.p.m. (Dolina Białki – 920 m n.p.m.). Jednym ze świadectw epoki lodowej są tatrzańskie jeziora, w tym 6 jezior w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Dolina Pięciu Stawów Polskich
Dolina Pięciu Stawów Polskich to boczna w stosunku do Doliny Białej Wody polodowcowa dolina o długości 4 km. Krajobraz doliny tworzą granitowe szczyty Tatr Wysokich, rozległe płaśnie, gruzowiska dużych głazów, piarżyska, migotliwe tafle jezior, murawy i połacie kosodrzewiny. W dolinie znajduje się sześć polodowcowych jezior o łącznej powierzchni 61 ha. Największe z nich to Wielki Staw Polski (31,14 ha). Pozostałe jeziora to: Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wole Oko.
Schronisko PTTK
Nad Przednim Stawem położone jest schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów wybudowane w latach 1948–1953. Jest to najwyżej położone schronisko w polskiej części, bez dostępu drogą jezdną. Prowiant jest dostarczany wyciągiem linowym. Schronisko jest prowadzone przez rodzinę Krzeptowskich.
Wodospad Siklawa
Siklawa to największy wodospad w Tatrach (także najwyższy wodospad w Polsce) utworzony na potoku Roztoka. Spada on z progu ściany stawiarskiej oddzielającej doliny: Pięciu Stawów Polskich i Roztoki z wysokości około 65–70 metrów.