Pasmo Przedborsko-Małogoskie (fragment trasy T202)
Historia
Pasmo Przedborsko-Małogoskie to ciąg wzgórz będący naturalnym przedłużeniem Gór Świętokrzyskich ku zachodowi. Znajdują się tu złoża wapieni dewońskich i jurajskich, które eksploatowane są w wielkiej francuskiej cementowni Lafarge w Małogoszczu.
Pasmo Przedborsko-Małogoskie to ziemie rdzennie polskie, będące kolebką polskiej kultury i dziedzictwa narodowego (931 lat związane z Polską). Przedbórz gościł kilkakrotnie króla Kazimierza III Wielkiego. Z ostatnim pobytem króla w Przedborzu w 1370 roku wiąże się tragiczne wydarzenie – wypadek podczas polowania w Żeleźnicy na jelenie. Król spadł z konia i złamał nogę, a wkrótce potem zmarł.
Przedbórz
Naszą wycieczkę zaczęliśmy w Przedborzu zwiedzaniem gotyckiego kościoła św. Aleksego. Początkowo około 1278 roku powstała tylko kaplica. Po wielkim pożarze w 1341 roku Kazimierz III Wielki dobudował do kaplicy wieżę z czerwonego piaskowca. Wyposażenie wnętrza jest w stylu barokowym.
DOJO
Postanowiliśmy na chwilę zerwać z polskimi tradycjami i udaliśmy się do Europejskiego Centrum Budo – DOJO Stara Wieś, wybudowanego zgodnie z kanonem tradycyjnej architektury japońskiej. Położone malowniczo na skraju Przedborskiego Parku Krajobrazowego jest miejscem zupełnie unikatowym w skali światowej. Na 60 hektarach rozlokowane są m. in. domki japońskie dla gości o wysokim standardzie, duża stołówka, ale największe wrażenie robi położone na szczycie wzniesienia DOJO, które jest świetnie wyposażonym centrum treningowym z dużymi salami gimnastycznymi. A widoki stamtąd są wprost zachwycające!
Zostaliśmy zaproszeni, by spędzić więcej czasu w DOJO. Spaliśmy w japońskim domku na matach tatami, musieliśmy chodzić boso, zostawiając obuwie na progu domostw, a do stołu zasiadaliśmy na zaisu- krzesłach bez nóg, czyli praktycznie na podłodze.
Zaskoczyły nas serwowane posiłki. Myśleliśmy, że będą typowo japońskie i będziemy musieli jeść pałeczkami. Wielkie zaskoczenie! Podano wspaniałe polskie dania, przygotowywane przez słynnego łódzkiego restauratora, pana Marka Zielińskiego. Spróbowaliśmy wyśmienitego kremu z pomidorów z orzechami oraz polędwicy wieprzowej w sosie borowikowym.
Po obiedzie zostaliśmy zaproszeni, by wziąć udział w japońskim parzeniu herbaty. Pani Joanna Górka-Zielińska ubrana w tradycyjne japońskie kimono była mistrzem ceremonii. Wraz z nią siedząc na matach wokół specjalnego kociołka, braliśmy udział w godzinnym rytuale parzenia i serwowania tradycyjnej japońskiej herbaty macha. Zawiera ona cenne dla zdrowia antyoksydanty i minerały oraz dostarcza ciekawych wrażeń smakowych. Pobyt w DOJO to naprawdę niezapomniane przeżycie!
Pasmo Przedborsko- Małogoskie
DOJO leży na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego wśród pięknych lesistych wzgórz należących do Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Można tutaj aktywnie spędzić czas w otoczeniu pięknej przyrody. W lasach Parku żyją łosie, jelenie, sarny, dziki i borsuki. W rzekach żyją wydry i bobry.
Z DOJO wybraliśmy się na Górę Kozłową (336 m n.p.m. znaki żółte na pn. od DOJO). Znajduje się tutaj kapliczka słupowa z datą 1370 upamiętniającą wypadek króla Kazimierza Wielkiego, który w tych lasach spadł z konia podczas polowania. Kierując się dalej na północ dojdziemy do Fajnej Ryby (347 m n.p.m., znaki żółte) – najwyższego wzniesienia województwa łódzkiego.
Na grzbiecie Fajnej Ryby widoczne są stare utwory mezozoiczne (piaskowce) potwierdzające, że lądolód podczas zlodowacenia środkowopolskiego w swym najdalszym zasięgu dotarł tylko do podnóży Pasma Małogosko-Przedborskiego. Stąd, gdy cała centralna i północna Polska jest pokryta czwartorzędowymi utworami polodowcowymi (piaski, gliny, żwiry), to pierwszym na południe regionem, gdzie możemy obserwować starsze utwory geologiczne, to właśnie Pasmo Małogosko-Przedborskie i Góry Świętokrzyskie. Oprócz grzbietu piaskowcowego (Kozłowa Góra – Fajna Ryba) mamy równoległy grzbiet wapienny, którego kulminacją jest Bukowa Góra (335 m n.p.m.) i Góra Krzemycza (332 m n.p.m.). Prowadzą tam z Fajnej Ryby znaki zielone.
Praktyczne informacje
Fundacja Europejskie Centrum Budo, Dojo Stara Wieś,
informacje i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. 661 240 200, 512 086 059, www.dojo-starawies.pl/