Pasmo Przedborsko-Małogoskie (fragment trasy T202)

Historia

Pasmo Przedborsko-Małogoskie to ciąg wzgórz będący naturalnym przedłużeniem Gór Świętokrzyskich ku zachodowi. Znajdują się tu złoża wapieni dewońskich i jurajskich, które eksploatowane są w wielkiej francuskiej cementowni Lafarge w Małogoszczu.

Pasmo Przedborsko-Małogoskie to ziemie rdzennie polskie, będące kolebką polskiej kultury i dziedzictwa narodowego (931  lat związane z Polską). Przedbórz gościł kilkakrotnie króla Kazimierza III Wielkiego. Z ostatnim pobytem króla w Przedborzu w 1370 roku wiąże się tragiczne wydarzenie – wypadek podczas polowania w Żeleźnicy na jelenie. Król spadł z konia i złamał nogę, a wkrótce potem zmarł.

Przedbórz

Naszą wycieczkę zaczęliśmy w Przedborzu zwiedzaniem gotyckiego kościoła św. Aleksego. Początkowo około 1278 roku powstała tylko kaplica. Po wielkim pożarze w 1341 roku Kazimierz III Wielki dobudował do kaplicy wieżę z czerwonego piaskowca. Wyposażenie wnętrza jest w stylu barokowym.

Kościół św. Aleksego, by LuzynaS – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

DOJO

Postanowiliśmy na chwilę zerwać z polskimi tradycjami i udaliśmy się do Europejskiego  Centrum Budo – DOJO  Stara Wieś, wybudowanego zgodnie z kanonem tradycyjnej architektury japońskiej. Położone malowniczo na skraju Przedborskiego Parku Krajobrazowego jest miejscem zupełnie unikatowym w skali światowej. Na 60 hektarach rozlokowane są m. in. domki japońskie dla gości o wysokim standardzie, duża stołówka, ale największe wrażenie robi położone na szczycie wzniesienia DOJO, które jest świetnie wyposażonym centrum treningowym z dużymi salami gimnastycznymi. A widoki stamtąd są wprost zachwycające!

Brama torii
DOJO – system stawów
DOJO położone na malowniczym wzgórzu.
Japoński ogród przy DOJO. Kamienie odwzorowują poszczególne wyspy archipelagu Japonii
Japońskie domki dla gości.
Japońskie domki dla gości.

Zostaliśmy zaproszeni, by spędzić więcej czasu w DOJO. Spaliśmy w japońskim domku na matach tatami,  musieliśmy  chodzić  boso, zostawiając obuwie na progu domostw, a do stołu zasiadaliśmy na zaisu- krzesłach bez nóg, czyli praktycznie na podłodze.

Wnętrze domku japońskiego: zaisu i maty tatami w sypialni

Zaskoczyły nas serwowane posiłki. Myśleliśmy, że będą typowo japońskie i będziemy musieli jeść pałeczkami. Wielkie zaskoczenie! Podano wspaniałe polskie dania, przygotowywane przez słynnego łódzkiego restauratora, pana Marka Zielińskiego. Spróbowaliśmy wyśmienitego kremu z pomidorów z orzechami oraz polędwicy wieprzowej w sosie borowikowym.

Po obiedzie zostaliśmy zaproszeni, by wziąć udział w japońskim parzeniu herbaty. Pani Joanna Górka-Zielińska ubrana w tradycyjne japońskie kimono była mistrzem ceremonii. Wraz z nią siedząc na matach wokół specjalnego kociołka, braliśmy udział w godzinnym rytuale parzenia i serwowania tradycyjnej japońskiej herbaty macha. Zawiera ona cenne dla zdrowia antyoksydanty i minerały oraz dostarcza ciekawych wrażeń smakowych. Pobyt w DOJO to naprawdę niezapomniane przeżycie!

Joanna Górka-Zielińska – ceremoniał parzenia herbaty

Pasmo Przedborsko- Małogoskie

DOJO leży na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego wśród pięknych lesistych wzgórz należących do Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Można tutaj aktywnie spędzić czas w otoczeniu pięknej przyrody. W lasach Parku żyją łosie, jelenie, sarny, dziki i borsuki. W rzekach żyją wydry i bobry.

Z DOJO wybraliśmy się na Górę Kozłową (336 m n.p.m. znaki żółte na pn. od DOJO). Znajduje się tutaj kapliczka słupowa z datą 1370 upamiętniającą wypadek króla Kazimierza Wielkiego, który w tych lasach spadł z konia podczas polowania. Kierując się dalej na północ dojdziemy do Fajnej Ryby (347 m n.p.m., znaki żółte) – najwyższego wzniesienia województwa łódzkiego.

Obelisk we wsi Żeleźnica upamiętniający tragiczny w skutkach wypadek króla Polski Kazimierza III Wielkiego,
by: I, Scythian, CC BY-SA 3.0
Kapliczka na Kozłowej Górze

Na grzbiecie Fajnej Ryby widoczne są stare utwory mezozoiczne (piaskowce) potwierdzające, że lądolód podczas zlodowacenia środkowopolskiego w swym najdalszym zasięgu dotarł tylko do podnóży Pasma Małogosko-Przedborskiego. Stąd, gdy cała centralna i północna Polska jest pokryta czwartorzędowymi utworami polodowcowymi (piaski, gliny, żwiry), to pierwszym na południe regionem, gdzie możemy obserwować starsze utwory geologiczne, to właśnie Pasmo Małogosko-Przedborskie i Góry Świętokrzyskie. Oprócz grzbietu piaskowcowego (Kozłowa Góra – Fajna Ryba) mamy równoległy grzbiet wapienny, którego kulminacją jest Bukowa Góra (335 m n.p.m.) i Góra Krzemycza (332 m n.p.m.). Prowadzą tam z Fajnej Ryby znaki zielone.

W drodze na Fajną Rybę
Widłaki

Praktyczne informacje

Fundacja Europejskie Centrum Budo, Dojo Stara Wieś,

informacje i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. 661 240 200, 512 086 059, www.dojo-starawies.pl/