Historia
Teren Niecki Nidziańskiej należy do rdzennych terenów Polski od czasu Wiślan. W 1795 roku tereny zostały zagarnięte przez Austrie w ramach III rozbioru Polski. Później, jako część Królestwa Polskiego było we władaniu Rosji. Łączny czas przynależności do państwa polskiego wynosi 931 lat.
Niecka Nidziańska
Niecka Nidziańska jest zbudowana ze skał kredowych. We wschodniej części morze trzeciorzędowe zostawiło osady piasków, iłów, gliny i gipsu. Z gipsów powstały miejscami złoża siarki, która była wydobywana w kopalni Grzybów k. Staszowa metodą wytopu podziemnego.
Rytwiany
Biskup Wojciech Jastrzębiec (a następnie arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski) wybudował w Rytwianach w latach 1425–1436 gotycki zamek obronny. Zamek został zniszczony w 1657 roku przez wojska księcia siedmiogrodzkiego Rakoczego, a w 1859 rozebrali ją Potoccy na materiał budowlany. Po zamku pozostał jedynie fragment baszty.
Klasztor kamedulski
Za czasów Tęczyńskich Rytwiany stały się prawdziwym dworem magnackim i przeżywały najświetniejszy okres w swojej historii. W 1621 roku Jan Tęczyński sprowadził do Rytwian kamedułów, którzy wybudowali klasztor i kościół wraz z domkami pustelniczymi.
Barokowy kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny zawdzięcza bogaty wystrój wnętrza pracy ojca Wenante de Subiaco, który jest autorem obrazów w kościele i w bocznych kaplicach.
Kameduli przebywali w Rytwianach 201 lat. Mocą dekretu carskiego z 1819 roku klasztor został skasowany. Od roku 2001 w pokamedulskim klasztorze utworzono Diecezjalny Ośrodek Kultury i Edukacji „Pustelnia Złotego Lasu” w Rytwianach została wpisana na listę Pomników Historii.
Pałac Radziwiłłów
Ostatni właściciele Rytwian – Radziwiłłowie wybudowali na przełomie wieków XIX i XX klasycystyczną rezydencję. Obecnie mieści się w nim hotel.
Kuchnia regionalna
Restauracja kamedulska w klasztorze serwuje smaczne i zdrowe posiłki, oparte na dawnych przepisach klasztornych i regionalnych w klimatycznym refektarzu oraz w odrębnych salach (od 20 do 80 miejsc) a także na zewnątrz, przy stolikach w ogródku. Specjalnością restauracji jest kociołek kamedulski oraz pierogi.
Praktyczne informacje
- noclegi w klasztorze: „Pustelnia Złotego Lasu” tel. 15 864 77 95, e-mail: recepcja@pustelnia.com.pl