Bory Dolnośląskie na pograniczu Dolnego Śląska i Górnych Łużyc

Szczypta historii

Pod koniec pierwszego tysiąclecia naszej ery okolice te zamieszkiwało plemię Bobrzan – jedno z wielu śląskich plemion słowiańskich. Obszar okolic Bolesławca pokrywała rozległa puszcza, której pozostałości możemy oglądać też i dzisiaj (Bory Dolnośląskie – największy w Polsce zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 1650 km²). W czasach rozbicia dzielnicowego dla obrony Księstwa świdnicko-jaworskiego przed najazdami czeskimi zbudowano system warowni granicznych. W sąsiedztwie Bolesławca nad Kwisą, Bolek I Surowy zbudował w 1297 r. murowano-drewniany zamek na wysokim, prawym – śląskim brzegu rzeki. Po drugiej stronie Kwisy znajdowały się już Górne Łużyce. W 1392 r. Księstwo jaworsko-świdnickie dostało się pod panowanie czeskie. W czasie wojen śląskich (1740 r.) Kliczków został zagarnięty przez Prusaków. Łączny czas przynależności Kliczkowa do Polski wynosi 393 lata. Przypomnijmy, że czas przynależności do Czech wynosił 348 lat, a Prus i Niemiec 203 lata.

Zamek Kliczków

W XVI w. od cesarza Rudolfa II Habsburga (cesarza rzymskiego, króla Czech, Węgier i Chorwacji i arcyksięcia Austrii) zamek wraz z folwarkiem otrzymała rodzina Rechenbergów, którzy przebudowali go na rezydencję renesansową. Następnie zamek był w posiadaniu rodziny zu Solms-Baruth od 1767 aż do konfiskaty majątku przez nazistów podczas II wojny światowej na skutek aresztowań po nieudanym zamachu na Hitlera. Majątek przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń, a w 1945 został doszczętnie rozgrabiony przez Armię Czerwoną i szabrowników podążających za frontem.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Palac_Kliczkow__mchytrowski_06-1024x683.jpg
Zamek Kliczków by Mchytrowski – Own work, CC BY-SA 3.0 pl
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1280px-POL_Castle_Kliczkow_01-1024x768.jpg
Zamek Kliczków by I, Antosh, CC BY 2.5
Zamek Kliczków, brama wjazdowa
Zamek Kliczków
Zamek Kliczków
Zamek Kliczków
Zamek Kliczków, dziedziniec
Zamek Kliczków
Ślady Polski Ludowej
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Kliczkow_Zamek_Sala_Balowa_07-1024x683.jpg
Wnętrze zamku by Ludwig Schneider / Wikimedia. – Own work, CC BY-SA 4.0
Sala Dworska by Ludwig Schneider / Wikimedia. – Own work, CC BY-SA 4.0
Zamek Kliczków, Sala Teatralna by Ludwig Schneider / Wikimedia. Own work, CC BY-SA 4.0

Park zamkowy

Park zamkowy został założony w XIX w. przez hrabiów zu Solms-Baruth. W latach 80. XIX w. rozległy 80 ha park został zaprojektowany przez architekta krajobrazu Eduarda Petzolda.

Park zamkowy
Park zamkowy
Park zamkowy, fosa
Zamek Kliczków, park

Folwark Książęcy

Stajnia Książęca w Kliczkowie

W sąsiedztwie zamku znajduje się Folwark Książęcy, obecnie przekształcony w hotel. Znajduje się tutaj też Stajnia Książęca. W historii zamku konie zawsze zajmowały ważne miejsce. To dla ich wygody wybudowano krytą ujeżdżalnię, dla ich komfortu ogrzewano stajnię ciepłym powietrzem,  z szacunku dla nich wyznaczono na terenie parku cmentarz, na którym stawiano nagrobki ku ich pamięci. Na początku XX wieku sportowa stajnia Zamku Kliczków święciła triumfy na  torach wyścigowych całego świata, a  klacz Juno była czempionką wyścigów w Paryżu, Berlinie i Nowym Jorku. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Folwark_Ksiazecy-1024x682.jpg
Folwark książęcy by Paweł Koziołek – Own work, CC BY-SA 3.0

Folwark Książęcy by Ludwig Schneider / Wikimedia. – Own work, CC BY-SA 4.0
Stajnia Książęca by Irena Goderska – Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Kościół Pokłonu Trzech Króli

Kościół Pokłonu Trzech Króli został zbudowany w 1417 roku w stylu gotyckim, a następnie został przebudowany w 1878 roku. We wnętrzu znajdują się m.in. późnogotycki tryptyk z obrazem „Pokłonu Trzech Króli”.

Kościół Pokłonu Trzech Króli w Kliczkowie by Antosh – Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Kuchnia regionalna

Na zamku znajduje się restauracja Zamkowa. W pięknej scenerii oferowane są wyszukane dania. Szczególnie polecana jest gicz jagnięca, a ponadto na przystawki pasztet z dzika i tatar z jelenia, żurek z grzybami i domowymi kluskami lanymi, poliki wołowe z grillowanymi warzywami i kluskami śląskimi oraz sandacz na placku z kalafiora.

Pożyteczne informacje

  • Restauracja Zamkowa, Zamek Kliczków

Zaplanuj wycieczkę