Bory Dolnośląskie na pograniczu Dolnego Śląska i Górnych Łużyc
Szczypta historii
Pod koniec pierwszego tysiąclecia naszej ery okolice te zamieszkiwało plemię Bobrzan – jedno z wielu śląskich plemion słowiańskich. Obszar okolic Bolesławca pokrywała rozległa puszcza, której pozostałości możemy oglądać też i dzisiaj (Bory Dolnośląskie – największy w Polsce zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 1650 km²). W czasach rozbicia dzielnicowego dla obrony Księstwa świdnicko-jaworskiego przed najazdami czeskimi zbudowano system warowni granicznych. W sąsiedztwie Bolesławca nad Kwisą, Bolek I Surowy zbudował w 1297 r. murowano-drewniany zamek na wysokim, prawym – śląskim brzegu rzeki. Po drugiej stronie Kwisy znajdowały się już Górne Łużyce. W 1392 r. Księstwo jaworsko-świdnickie dostało się pod panowanie czeskie. W czasie wojen śląskich (1740 r.) Kliczków został zagarnięty przez Prusaków. Łączny czas przynależności Kliczkowa do Polski wynosi 393 lata. Przypomnijmy, że czas przynależności do Czech wynosił 348 lat, a Prus i Niemiec 203 lata.
Zamek Kliczków
W XVI w. od cesarza Rudolfa II Habsburga (cesarza rzymskiego, króla Czech, Węgier i Chorwacji i arcyksięcia Austrii) zamek wraz z folwarkiem otrzymała rodzina Rechenbergów, którzy przebudowali go na rezydencję renesansową. Następnie zamek był w posiadaniu rodziny zu Solms-Baruth od 1767 aż do konfiskaty majątku przez nazistów podczas II wojny światowej na skutek aresztowań po nieudanym zamachu na Hitlera. Majątek przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń, a w 1945 został doszczętnie rozgrabiony przez Armię Czerwoną i szabrowników podążających za frontem.
Park zamkowy
Park zamkowy został założony w XIX w. przez hrabiów zu Solms-Baruth. W latach 80. XIX w. rozległy 80 ha park został zaprojektowany przez architekta krajobrazu Eduarda Petzolda.
Folwark Książęcy
Stajnia Książęca w Kliczkowie
W sąsiedztwie zamku znajduje się Folwark Książęcy, obecnie przekształcony w hotel. Znajduje się tutaj też Stajnia Książęca. W historii zamku konie zawsze zajmowały ważne miejsce. To dla ich wygody wybudowano krytą ujeżdżalnię, dla ich komfortu ogrzewano stajnię ciepłym powietrzem, z szacunku dla nich wyznaczono na terenie parku cmentarz, na którym stawiano nagrobki ku ich pamięci. Na początku XX wieku sportowa stajnia Zamku Kliczków święciła triumfy na torach wyścigowych całego świata, a klacz Juno była czempionką wyścigów w Paryżu, Berlinie i Nowym Jorku.
Kościół Pokłonu Trzech Króli
Kościół Pokłonu Trzech Króli został zbudowany w 1417 roku w stylu gotyckim, a następnie został przebudowany w 1878 roku. We wnętrzu znajdują się m.in. późnogotycki tryptyk z obrazem „Pokłonu Trzech Króli”.
Kuchnia regionalna
Na zamku znajduje się restauracja Zamkowa. W pięknej scenerii oferowane są wyszukane dania. Szczególnie polecana jest gicz jagnięca, a ponadto na przystawki pasztet z dzika i tatar z jelenia, żurek z grzybami i domowymi kluskami lanymi, poliki wołowe z grillowanymi warzywami i kluskami śląskimi oraz sandacz na placku z kalafiora.
Pożyteczne informacje
- Restauracja Zamkowa, Zamek Kliczków
Zaplanuj wycieczkę