Wybraliśmy się w Góry Sowie, by zobaczyć największą górską twierdzę w Europie. Twierdza ma status Pomnika Historii.

Szczypta historii

Tereny Gór Sowich należą do Śląska. Ich historia związana jest początkowo z Mieszkiem I oraz Bolesławem Chrobrym, a później piastami śląskimi. Następnie tereny te przejął król Czech i cesarz Austrii. Łącznie teren Śląska przez 393 lata należy do Polski.

W latach 1740–1742 Śląsk objęła I wojna śląska, rozpętana przez Fryderyka II Wielkiego, króla Prus. Austriaccy Habsburgowie przegrali wojnę. Na mocy pokój wrocławskiego z 1742 r. ziemia kłodzka i obszar Gór Sowich przeszły do Prus.

Twierdza Srebrna Góra

Po wojnie siedmioletniej, Fryderyka II postanowił zabezpieczyć militarnie Śląsk poprzez budowę twierdzy górującej nad Srebrną Górą i Przełęczą Srebrną w Górach Sowich. Twierdzę zbudowano w latach 1763–1777. Składa się ona z 6. fortów, szeregu leśnych umocnień i bastionów. W centrum twierdzy znajduje się czterobasztowy donżon. Obiekt nie ma analogii w ówczesnej epoce. Podobne formy zaczęto stosować dopiero kilkanaście lat później. Pod względem wielkości srebrnogórski donżon jest obiektem wyjątkowym w skali Europy.

Twierdza z lotu ptaka by Tomekziel – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Donżon
Brama do Donżonu
Brama do podziemi Donzonu
Przywitały nas kozy
Mury twierdzy

Fort Wysoka Skała
Dziedziniec fortu Ostróg by Jacek Halicki – Praca własna, CC BY 3.0

Zębata kolej Sowiogórska

W 1903 r.  ze Ścinawki do Srebrnej Góry zbudowano linię kolejową. Na odcinku z Woliborza do Srebrnej Góry kolej miała nachylenie 5-6%, przez co konieczne było wprowadzenie dodatkowej szyny zębatej. Ruch pociągów obsługiwały specjalne parowozy adhezyjno-zębate, które wykorzystywały do napędu i utrzymania ruchu dwulistwową szynę zębatą zamocowaną na stalowych podkładach pośrodku torowiska. Średnia prędkość pociągu wynosiła tu 9,6 km/h. Tory Kolei Sowiogórskiej rozebrano w 1934 r. Do dzisiaj możemy odnaleźć ślady torowiska i wiadukty. Była to jedyna kolej zębata zbudowana w dzisiejszych granicach Polski.

Srebrna Góra, wiadukt Kolei Sowiogórskiej by Jacek Halicki – Praca własna, CC BY 3.0

Kuchnia regionalna

Na obiad udaliśmy się do restauracji Sowia Spiżarnia w Srebrnej Górze. Polecamy taras z pięknymi widokami. Warto spróbować schabowego, kaczki, gulaszu z dzika, tarty ze szparagami.

Praktyczne informacje

  • Sowia Spiżarnia, ul. Krótka 1, Srebrna Góra